Uyarı
  • JCacheStorageFile::_filesInFolderJFolder: :delete: Yol bir klasör değil. Yol: /home/gazetemilas/public_html/cache-degisti
A+ A A-

 

Milas'ın Çamköy, İkizköy ve Karacahisar mahallelerinde ikamet eden köylüler, Akbelen Mevkiindeki ağaç kesimlerinin durdurulması için başlattıkları imza kampanyasında topladıkları imzaları dilekçeleri eşiğinde Milas Orman İşletme Müdürü İbrahim Çetin Akkaya’ya teslim ettiler.

03122019ormanikestirmemeyekararliyiz.jpg
Haber: Oktay Çayırlı

Milas'a bağlı Akbelen mevkiinde Kasım ayı içerisinde Milas Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerce endüstriyel plantasyon olarak belirlenen alanda başlatılan ağaç kesiminin Çamköy, İkizköy ve Karacahisar mahalle sakinleri ve MUÇEP üyelerinin direnişi ile durdurulmasının ardından, projenin durdurulması için başlatılan imza kampanyasında toplanılan yaklaşık 300 imza dilekçeyle birlikte Milas Orman İşletme Müdürü İbrahim Çetin Akkaya’ya teslim edildi.
İmzalar ve dilekçe tesliminden önce Milas Orman İşletme Müdürlüğü önünde toplanan mahalle sakinleri konuyla ilgili açıklama yaptılar.
14 YETİŞKİN KIZILÇAM AĞACIMIZI KAYBETTİK
Milas Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çöllüoğlu, CHP Milas İlçe Başkanı İlgin Göktepe, MUÇEP üyelerinin de katılarak destek verdiği mahalle sakinleri adına İkizköy Mahallesi’nde ikamet eden emekli öğretmen Hasan Yorulmaz tarafından okunan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“28 Kasım Perşembe günü İkizköy Akbelen mevkiinde yer alan, birkaç ay önce Orman İşletmesi tarafından kesilmek üzere damgalanan alanda kesim ihalesi dosyası için deneme kesimi adı altında orman işletmesi tarafından kesim yapıldı. Biz zeytinden, tarladan gelinceye kadar yapılan bu kesimde 14 yetişkin kızılçam ağacımızı kaybettik. Çok üzgünüz.
Biz, İkizköy ve çevre köylerin halkı olarak, madene kurban edilmeye çalışılan, içinde anıt ağaçlarında olduğu yerdeki ormanı kestirmemeye kararlıyız! Bu orman, biz yöre köylülerinin canı, kanı. Kaldı ki, bu ormanın hiçbir işe yaramayan, ülkeye maliyeti getirisinden fazla olan termik santrallere kömür yaratmak için kesileceğinin de farkındayız. Ne yazıktır ki hiçbir yetkili çıkıp da bu ormanın neden kesildiğini açıkça dile getirmiyor! Ama biz biliyoruz ve kestirmeyeceğiz!
Sonuna kadar hakkımızı arayacağız ve kestirmeyeceğiz! Yeter diyoruz! Bu sorgusuz sualsiz orman katliamlarına yeter! Havamızın, suyumuzun, yaşamlarımızın kirletilmesine yeter! Biz buralıyız ve artık bizi yerimizden yurdumuzdan etmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz; burada kalacağız. Bunun için uygulanan tüm yaptırımlara yeter diyoruz!
Buranın havası, suyu Milas, Bodrum, Güllük, havalimanı ve tüm bölgenin, tüm Muğla’nın havası, suyu demek! Hepimizi, kömür karası uğruna, susuz, havasız, yersiz, yurtsuz bırakmak için yapılan tüm planlara yeter!”
DİLEKÇE MÜDÜR ÇETİNKAYA’YA VERİLDİ
Yapılan açıklamanın ardından grup adına belirlenen kişiler Milas Orman İşletme Müdürü İbrahim Çetin Akkaya’nın makamına çıkarak toplanılan imza ve dilekçeyi teslim ettiler.
Heyette yer alanların açıklamalarını dinleyen Müdür Akkaya, “konuyla ilgili hassasiyetinizi biliyoruz. Vermiş olduğunuz dilekçeler değerlendirilecek. Fakat daha önce de ifade ettik yaptığımız çalışma kesinlikle kömür sahası için değil, endüstriyel ağaçlandırma sahamız burası” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin