A+ A A-

 

Milas’a bağlı İkizköy Mahallesinin Akbelen mevkiinde Milas Orman İşletme Müdürlüğü tarafından başlatılan ağaç kesimi köylüler ve Muğla Çevre Platformu üyelerinin tepkisi üzerine durduruldu.

29112019agackesimimahalleliyiayaklandirdi.jpg
Haber: Emre Baştaşkın

Milas Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Milas’a bağlı İkizköy Mahallesi’nin Akbelen mevkiinde yapılan plan doğrultusunda ağaç kesimine başlanıldı.
Ağaçların kesildiğini öğrenen mahalle sakinleri Muğla Çevre Platformu üyeleriyle birlikte bölgeye giderek çalışmaları sürdüren işçilere engel oldular. Yaşanan olayın ardından olay yerine Milas İlçe Jandarma Komutanlığı ve Milas Orman İşletme Müdürlüğü personelleri de giderek burada toplanan grupla görüşmeye başladı.
Köylüler, ormanlık alanda kesinlikle kesim yapılmasını istemediklerini, ormanın İkizköy’ün hemen karşısındaki linyit madeni alanı ile köy arasında köyün nefes almasını sağlayan yer olduğunu söyleyerek, kendilerinin ormanı korumak için tek bir kozalak bile almadıklarını, devletin de ormanı korumasını istediklerini belirttiler.
Olay yerine giden Milas İlçe Jandarma Komutanı Hayrettin Fidan, bölgedeki personellerin devlet adına çalıştıklarını ve verilen bir emir doğrultusunda görevlerini yapmaya çalıştıklarını belirterek, görevlerini yerlerine getirmedikleri takdirde suç işlemiş olacaklarını ifade etti. Vatandaşların güvenlik güçleriyle de karşı karşıya gelmesini istemediğini ifade eden Fidan, vatandaşların dilekçelerle gerekli makamlara başvurmalarını ve sıkıntılarını dile getirerek çözüm önerilerini sunmalarını istedi.
Milas Orman İşletme Müdürlüğü’nde görevli memurlar ise 600 dönümlük bir orman alanının ormanı gençleştirmek için tıraşlanacağını, bu kesimin ihale dosyası hazırlığı için deneme kesimi olduğunu, ihalenin ardından alanın endüstriyel plantasyon olarak yeniden ağaçlandırılacağını söyledi.
Bu açıklamaya itiraz eden İkizköylüler, bu ormanın linyit madeninin genişletilmesi için kesildiğini düşündüklerini, madenin kendi zeytinliklerini ve tarım alanlarını da tehdit ettiğini söylediler. Termik santralin dumanından, madenin tozundan nefes alamadıklarını söyleyen İkizköylüler, artık hiçbir şekilde madene arazilerini satmayacaklarını da ifade ettiler. Orman şefi ise henüz kendilerine orman alanının madene tahsisini talep eden bir başvuru olmadığını belirtti.
Muğla Çevre Platformu, Kömürsüz Muğla Çalışma Grubu üyesi Deniz Gümüşel, Milas Orman İşletme Müdürlüğü personellerine, 500 metre ilerisinde maden sahası olan bir yerde neden yeniden ağaçlandırma yapacaklarını, maden tarafından alınacağı neredeyse kesin olan bir alana dikilecek fidanlarla kamunun zarara uğratılmış olup olmayacağını sordu.
Gümüşel, Milas - Ören karayoluna paralel 15 kilometre boyunca uzanan bir alanda, tüm Muğla genelinde ise binlerce hektar ormanın linyit madeni işletmelerine tahsis edildiğini belirterek, bu eski maden sahalarında sadece 63 hektar yeniden ağaçlandırma yapıldığını, dikilen fidanların çok büyük yüzdesinin tutmadığını ve kuruduğunu, ağaçlandırmada Muğla orman ekosistemine yabancı ağaç türleri kullanıldığını, bunun da zaten yıkıma uğratılmış ekosisteme ikinci bir darbe olduğunu söyledi.
Köylülerin ısrarla alanı boşaltmaması üzerine görevli personeller, köylülerin tüm itirazlarını Milas Orman İşletme Müdürlüğüne ve kesimlere karar veren kurula ileteceğini, deneme kesimlerine kurul kararına göre devam edileceğini söyledi.
Yapılan görüşmelerin ardından başlatılan kesim çalışmaları durduruldu ve orman ekibi alandan çekildi.
Geçtiğimiz Haziran ayında, Yeniköy - Kemerköy Elektrik Üretim A.Ş. linyit sahasını genişletmek için Milas’ın İkizköy, Karacahisar ve Çamköy köyleri sınırlarında 330 hektarlık tarım alanı ve zeytinliği satın almak için girişimde bulunmuştu. Köylüler arazilerini satmazlarsa kamulaştırma yapılması ile tehdit eden şirkete karşı köylüler 6 aydır direniyor. Milas Orman İşletme Müdürlüğü tarafından kesimi planlanan orman alanı ise üç köyün maden için el konulmak istenen arazilerinin tam ortasında yer alıyor.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin