A+ A A-

 

2 - 8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası dolayısıyla AK Parti Milas İlçe Gençlik Kolları tarafından farkındalık etkinliği düzenlendi. Atapark’ta konuşlandırılan Türk Kızılay Kan Bağışı Tırında bağışta bulunan partili gençler adına açıklama yapan İlçe Gençlik Kolları Başkanı Kadir Bingöl, “kök hücre bağışçısı olabilmek, lösemi hastası tek bir çocuğa dahi umut olabilmenin mutluluğunu paylaşabilmek adına kan örneği vermek için buradayız” dedi.

12112019donorolhayatkurtar.jpg
Haber: Hamza Balandı

AK Parti Milas İlçe Gençlik Kolları Üyeleri, Milas’ta farkındalık etkinliği düzenleyerek kan bağışında bulundular. Yapılan etkinlikle ilgili açıklama yapan İlçe Gençlik Kolları Başkanı Kadir Bingöl, “Bilindiği üzere her yıl 2 - 8 Kasım tarihleri arası Lösemili Çocuklar Haftası olarak kutlanmakta ve her sene özellikle bu tarihlerde, konuya ilişkin bilinçlendirme faaliyetleri sayısını arttırmakta. Geçen seneden beri ulusal çapta yürütülen ‘Maskemizi Takalım Farkındalık Yaratalım’ projesi ise, lösemi hastası çocuklarımızın duygu durumları, yaşadıkları psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklar gibi birçok konuda onlarla empati kurabilmemize imkan sağlayan bilinçli bir algı faaliyetidir. Fakat istatistiksel verilerden yola çıkarak elde ettiğimiz bilgilere göre bilinmektedir ki lösemi hastalığı en çok 1 – 5 yaş aralığında görülmekte ve tedaviye olumlu cevap verilebilmesi için erken teşhis edilmesi gerekmekte. Lösemi bir kan hastalığıdır ve kök hücrelerin anormal hücreye dönüşmesi ile ortaya çıkar. Bu sebeple hepimizin farkına varması gereken en önemli nokta, tek başına empati kurma faaliyetlerinin bu hastalarımızın tedavisi konusunda yeterli gelmediğidir” dedi.
2 TÜR TEDAVİSİ BULUNMAKTADIR
Yaşanılan sürecin en önemli adımlarından birinin Kök Hücre bağışçısı olmak olduğunu ifade eden Bingöl, “Çünkü lösemi hastalığının 2 tür tedavisi bulunmaktadır. Bunlardan biri kemoterapidir. Lösemi hastalığının kemoterapi yani ilaç ile tedavisi 3 yıl sürmektedir ve bu tedavi yöntemi % 95 oranında olumlu sonuç vermektedir. Bir diğer tedavi yöntemi ise kemik iliği naklidir ve vericiden alınan kök hücrelerin hastaya nakledilmesi şeklinde gerçekleşir. İşte tüm bu bilinçle bizler bugün, kök hücre bağışçısı olabilmek, lösemi hastası tek bir çocuğa dahi umut olabilmenin mutluluğunu paylaşabilmek adına kan örneği vermek için buradayız ve buradan herkese söylemek istediğimiz tek şey şudur. Belki de sensin! Donör ol, hayat kurtar” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin