A+ A A-

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81’inci yılı dolayısıyla Milas’ta anma töreni düzenlendi. Törende, günün önem ve anlamını belirten konuşmayı yapan Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, “Atatürk, insanlığın sevgisini kazanan tarihte ender rastlanan üstün bir kişilik, büyük bir komutan ve devlet adamıdır” dedi.

10112019hergecengunartanozlemle.jpg

Haber: Oktay Çayırlı
10 Kasım 1938 yılında saat 9.05’te gözlerini hayata kapatan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için, Atatürk Anıtı önünde anma programı gerçekleştirildi.
Milas Kaymakamı Eren Arslan, Ak Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Garnizon Komutanı Albay Emel Demiryakan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Efe’nin yanı sıra, siyasi parti, STK temsilcileri, kurum ve kuruluş yöneticileri, muhtarlar, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla düzenlenen program saat 8.55’te Atatürk Anıtı’na Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığına ait çelenklerin sunumu ile başladı.
Saat 9.05’te verilen komutla ve sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından istiklal marşı eşliğinde göndere çekilen bayraklar istiklal marşının ikinci kıtası söylenirken yarıya indirildi.
İKİNCİ BÖLÜM SALONDA DÜZENLENDİ
Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen törenin ardından anma programının ikinci bölümü Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleşti.
Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Ahmet Yakarca ve Tarih Öğretmeni Pınar Meriç’in sunumuyla düzenlenen program saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşımızın seslendirilmesiyle başladı.
‘BENİ GÖRMEK DEMEK, MUTLAKA YÜZÜMÜ GÖRMEK DEĞİLDİR’
Günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal tarafından yapıldı. Konuşmasına “Atatürk, insanlığın sevgisini kazanan tarihte ender rastlanan üstün bir kişilik, büyük bir komutan ve devlet adamıdır” diyerek başlayan Bal, “Atatürk, ‘Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir’ ve
‘Ben ölürsem soylu milletimizin beraber yürüdüğümüz yoldan asla ayrılmayacağına eminim, bununla gönlüm rahat!’ sözleri ile Türk milletine olan güvenini göstermiştir. Türk milleti de her geçen gün değerini daha çok anladığı Atatürk’ü O’nun büyüklüğüne yaraşır şekilde anmıştır ve anmaya devam etmektedir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, vefatının 81. yılında, yâd etmek için toplandığımız bu özel günde, sizleri saygıyla selamlıyorum” diyerek şöyle sürdürdü:
BAYRAK İNMEZ, EZAN DİNMEZ
“Vatanın kutsal toprakları bir bir çiğnenir olmuştu. Ordular dağıtılmış. Silahlar toplanmış, kutsal sancağımız bir köşeye atılmıştı. Düşman, Dev toplarını Fatih’in emaneti İstanbul’a çevirerek canavarlar misali zafer kutluyordu. Bütün bu karanlık ve korkunç vaziyette boğaza demirlenmiş düşman gemilerine bakan Mustafa Kemal bir milletin kükreyişini dile getiriyordu adeta. Geldikleri gibi giderler…
Bayrak inmez, ezan dinmez, Türk esir edilemezdi. Vatan için can vermeye and içmiş bir millet, önderinin arkasında cephe cephe dizilmiş, tarih, bir kez daha iman dolu bir göğsün, yenilmez sanılan ordulara üstün geldiğine tanıklık etmişti.
Kumandan Mustafa Kemali unutulmaz kılan bir özelliği de mücadelesinin bitmeyişiydi. O mağrur bir asker olmak yerine, Milletinin önderi tarihin büyük devlet adamı, Atatürk olmayı tercih etmişi. Etrafındakilere asıl mücadelenin şimdi başladığını söylüyor. Ülkesini ve milletini bir sanatçı misali yeniden şekillendiriyordu.
MÜTEVAZİ BİR LİDERDİR
Başarılarının sırrını soranlara; ‘Bir milletin başarısı iyi bir ekibe dayanır, yani tek başına bir kimseye bütün muvaffakıyetler atfedilemez. Onu organize etmek lâzımdır ki bir başarıya ulaşılabilsin. Ben ne yaptı isem arkadaşlarıma dayanarak, milletime dayanarak ancak, bu işleri yapabilmişimdir. Yani tek başına bana atfedilemez’ cevabını vermiştir. Bu sözlerden de anlaşılacağı üzerine Atatürk onca başarısına rağmen kibirden uzak, mütevazi bir liderdir. Hatta cumhuriyetin onuncu yıl kutlamalarında ona atfedilen övgü sözlerini kaldırtarak yerlerine Atatürk bizden biridir yazdırtarak bir kez daha milletine olan bağlılık ve samimiyetini gözler önüne sermiştir.”
BATI SENDEN, TÜRK’TEN ÇOK GERİYDİ
Konuşmasının bir bölümünde salonda bulunan gençlere de seslenen Bal, “Sevgili Gençler; sizlere Atatürk’ün öğüdü ile seslenmek istiyorum: ‘Biz her şeyi gençliğe bırakacağız… Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir. Sizin gibi gençlere sahip oldukça bu vatan ve milletin, şimdiye kadar elde etmeği başardığı zaferlerin üstüne çok daha büyük zaferler koyabileceğine şüphe etmiyorum. Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! .. Bu belli. Fakat zekânı unut! .. Daima çalışkan ol…’ çok çalışmalıyız. Atatürk’ün idealleri hedefleri uğrunda hiç yılmadan çalışan bir lider olduğunu düşünürsek bizim ona layık olmamız için sözde değil özde olarak çok çalışarak ülkemizi milletimizi dünyanın en büyük en ileri toplumu haline getirmeliyiz. Bu da ilim ile fen ile yeni icatlar ve üretmek ile olacaktır. Atatürk demek her şeyin en iyisi olmak ve hep zirvede olmak demektir. Milli eserlerinin, kutlu mirasının sonsuza kadar yaşatılacağını, bu konuda en büyük güvencenin Türk milleti olduğuna içtenlikle inanıyorum. Dünü konuşurken bugünü düşünmeli ve yarını hayâl etmeliyiz. Yarını planlamak, yarına hazırlanmak için dünü çok iyi bilmeliyiz. Aziz Atatürk umut olmuş milleti kavramış, ufuk olmuş geleceği kurgulamış, güç olmuş vatanı kurtarmış, ülkü olmuş Cumhuriyeti kurmuştur” dedi.
HER GEÇEN GÜN ARTAN ÖZLEMLE ANIYORUZ
“Atatürk meşalesi sonsuza dek yanacak ve Cumhuriyet çınarı halkımızın ellerinde, omuzlarında ve gönüllerinde sonsuza dek gelişerek yaşayacaktır” ifadelerini kullanarak konuşmasını sürdüren Bal, “Atatürk'ün milletine son buyruğu: ‘Benim Türk milletine, Türk cumhuriyetine ve Türklüğün istikbaline ait görevlerim bitmemiştir, sizler onları tamamlayacaksınız. Siz de, sizden sonrakilere benim sözümü tekrarlayınız.” Ulu önderin her sözünü hatırlayarak ve son sözünü de hep tekrarlayarak, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılan tüm şehitlerimizi ve bugün hayatta olmayan gazilerimizi rahmet, minnet, saygı, şükranla ve her geçen gün artan özlemle anıyoruz” dedi.
ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ
İlçe Milli Eğitim Müdürü Bal’ın yaptığı konuşmanın ardından 10 Kasım Atatürk'ü Anma ve Atatürk Haftası kapsamında düzenlenen kompozisyon, resim ve şiir dalında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından yapılan “Atamızın İzindeyiz” ve “Dış Basında Atatürk” adlı sunumun ardından program okul korosu tarafından Atatürk’ün sevdiği şarkılar ile türkülerin seslendirilmesiyle devam etti.
Anma programı “Güneşin Adı Mustafa Kemal Atatürk” adlı gösteri ve belgesel sunumu ile son buldu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin