A+ A A-

 

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81’inci yıl dönümü kapsamında tören ve programlar gerçekleştirilecek.

08112019rahmetleaniyoruz.jpg
Haber: Oktay Çayırlı

2 dakikalık saygı duruşu ve sirenlerin yanı sıra gün boyu bayraklar tüm yurtta yarıya indirilerek gün sonuna kadar o şekilde kalacak. 10 Kasım Atatürk'ü anma ve Atatürk Haftası nedeniyle Muğla Valisi Esengül Civelek, AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, MHP Muğla İl Başkanı Mehmet Korkmaz ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat yazılı birer mesaj yayınladı.
Gazetemize ulaşan mesajlarda şu ifadelere yer verdi:
MUĞLA VALİSİ ESENGÜL CİVELEK
“Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, Kurtuluş Savaşını zafere ulaştıran eşsiz komutan ve dünya tarihine damga vurmuş büyük devlet adamı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete irtihalinin 81. yılında milletçe saygı, özlem ve rahmetle yâd ediyoruz.
10 Kasımlar matem günü olmaktan ziyade Büyük Önder’in fikirlerini, eserlerini ve fedakârlıklarını anlama günüdür. Atatürk, ileri görüşlülüğü, askeri dehası ve milletimizden aldığı güçle Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurarak, aydınlık geleceğimizi inşa etmiştir. Bizler de Atatürk’ün ‘en büyük eserim’ dediği ve Türk gençliğine emanet ettiği Cumhuriyetimizi tam bağımsız olarak sonsuza dek muhafaza etmek, sürekli daha ileriye taşımak için azim ve kararlılıkla çalışıyoruz.
Aramızdan ayrılışının 81. yılında Atatürk’ü, O’nun şahsında silah arkadaşlarını, bu kutsal topraklar üzerinde bizlere bağımsız yaşama onuru kazandıran ve eşsiz fedakârlıkları ile milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, şükran ve saygıyla anıyorum.”
MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DR. OSMAN GÜRÜN
“Türk Milleti için Atatürk cesaretli, gözüpek bir asker, başkomutan, ileri görüşlü bir siyasetçi, devlet adamı, yeri doldurulamaz bir lider ve en önemlisi de her şeyini borçlu olduğu ulu önderdir. Aynı zamanda Atatürk özgürlüktür, demokrasidir, seçme ve seçilme hakkıdır, üretimdir, topraktır, tarımdır, milli eğitimdir, Türk alfabesidir, yerli ve milli uçağımız, fabrikamız, bankamızdır, 23 Nisan’dır, 19 Mayıs’tır, en büyük bayramımız 29 Ekim’dir, gençliğimiz, geleceğimiz ve her zaman yolumuzu aydınlatan rehberimizdir. Bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ferdi olarak özellikle günümüzde Ata’mızın ilkelerine, fikirlerine, devrimlerine her zamankinden daha fazla sahip çıkmalı, onun aydınlattığı yoldan ilerlemeliyiz. 10 Kasım 1938 tarihinde aramızdan bedenen ayrılsa da yaşadığımız topraklarda ve dünyada ilkeleri, fikirleri, devrimleri, eserleri ile yaşayan ve daima yaşayacak olan Ata’mızı büyük bir özlem ve saygıyla anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.”
MİLAS BELEDİYE BAŞKANI MUHAMMET TOKAT
“Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, büyük devlet adamı ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, sonsuzluğa uğurladığımız günün yıldönümünde bir kez daha özlemle, saygıyla, sevgiyle ve rahmetle anıyoruz. Biliyoruz ki bugün, Türkiye Cumhuriyeti benliği ve güvencesi altında yaşayan her ferdin özgürce attığı her adımda, fikri ve vicdanı hür yetiştirilen her nesilde Ata’mızın sonsuz emeği vardır.
Atatürk, dönemin şartlarında yapılması gerekenleri, tüm yoksunluk ve imkânsızlıklara rağmen inanç ve kararlılıkla yerine getirmiş, bizlere geniş ve aydınlık bir ufuk emanet etmiştir.
Bugün bizlere düşen görev; kazanımlarımızı koruyarak, çağdaşlıktan, laiklikten, özgürlüklerimizden asla bir adım bile geriye düşmeyerek, aldığımız emaneti daha da ileri boyutlara taşımaktır.
Cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe, çağdaşlığa gönül vermiş bizlerin, Atamızın bıraktığı eşsiz armağanı korumak ve kollamak adına verdiği mücadele asla bitmeyecek, bitirilemeyecektir.
Bu düşünce ve duygularla, ilke ve devrimleriyle hiç sönmeyecek bir meşale misali aydınlattığı uygarlık yolunda kararlı ve de istikrarlı ilerleyişimizi sürdüreceğimize, söz veriyor Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum’’
AK PARTİ MUĞLA İL BAŞKANI KADEM METE
“Cumhuriyetimizin bânisi Gazi Mustafa Kemal’ Atatürk’ü, ebediyete irtihalinin 81. sene-i devriyesinde rahmetle yâd ediyorum. Onun 'En büyük eserim' dediği Türkiye Cumhuriyeti, bugün ve ilelebet baki kalacaktır. İmkânsızlıklar içinde olan bir milleti kararlı duruşu, azmi, cesareti ve çalışkanlığıyla yeniden bağımsızlığına kavuşturan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milletimizin gönlündeki yeri müstesnadır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına Allah'tan rahmet diliyor, kurtuluş mücadelemizde, terörle mücadelede, 15 Temmuz Demokrasi Zaferimizde ve sınır ötesi operasyonlarda şehitlik mertebesine ulaşan aziz şehitlerimize, gazilerimize şahsım ve partim adına minnettarlığımı ifade ediyorum.”
CHP MUĞLA İL BAŞKANI ADEM ZEYBEKOĞLU
Türkiye Cumhuriyeti'ni büyük fedakârlık ve zorluklarla kuran, tam bağımsız, üreten, kalkınan, dışa bağımlı olmayan barış içinde bir toplum yaratan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vatan topraklarında ve ilham kaynağı olduğu dünya devletlerinde fikirleri, devrimleri ve düşünceleri ile hala yaşadığını söyleyen Zeybekoğlu aramızdan ayrılışının 81.yılında Atatürk'ü büyük bir özlem, saygı ve şükranla andıklarını ve her zaman bu topraklarda fikirleri ile yaşatacaklarını belirtti. CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu; "Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhuriyet Halk Parti'mizin kurucusu, her şeyimizi borçlu olduğumuz ulu önder Atatürk 10 Kasım 1938'de sadece bedenen aramızdan ayrıldı. Bugünleri o günlerden gören ileri görüşlü bir lider, Kurtuluş Savaşı'nın dahi başkomutanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, demokrasinin, özgürlüklerin, insan haklarının, seçme ve seçilme hakkının, üreten bir ülkenin, geleceğe güvenle bakan gençlerin umudu ve her şeyimizi borçlu olduğumuz ulu önderimiz. Atatürk bugün olduğu gibi fikirleri, devrimleri ile rehberimiz olmaya, yolumuzu aydınlatmaya devam edecek. Kendisinin şu sözünde söylediği gibi; "İki Mustafa Kemal vardır. Biri ben, et ve kemik geçici Mustafa Kemal. İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesi ile ifade edemem. O ben değil bizdir! O memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni yaşam ve büyük Ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben onların rüyasını temsil ediyorum. Benim girişimlerim onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal O'dur." der. Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti'mizin ve Cumhuriyet Halk Parti'mizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü büyük bir saygı ve şükranla anıyor, O'nu her zamankinden daha fazla özlüyor ve arıyoruz." dedi.
MHP MUĞLA İL BAŞKANI MEHMET KORKMAZ
“Büyük Atatürk, tarih seni bağımsızlığın baş mimarı olarak yazmakta, bütün uluslar senin manevi şahsiyetin önünde saygıyla eğilmektedir. Sen bize bu cennet vatanı armağan ettin, Allah’da seni cennet yurtlarında barındırsın.
Türk milletinin büyük kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 81. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz. Türk Milleti’nin başındaki büyük ve dahi Atatürk, politika ve savaş alanlarında yılmayan büyük ve yurtsever bir insandı. Bugün, onun bıraktığı vatanımızı korumak, kollamak ve bekamızı tehdit eden teröristlere karşı Mehmetçiğimizin verdiği ders ve yazdığı destan Atatürk’ün de ruhunu şad etmiştir. Her zaman olduğu gibi bugün de kahraman Atatürk’ümüzü hem arıyor, hem vefatının 81.yıldönümünde hasretle anıyoruz. Onun bize emanet ettiği bu vatanı ve toprakları sonsuza kadar korumak bizlerin asil görevidir. Türk milletinin her bir ferdi Atatürk’ün getirdiği ilke ve devrimlerin gönüllü ve azimli birer koruyucusu ve bekçisi olmaktan büyük onur duymaktadır. Her 10 Kasım’da olduğu gibi bu 10 Kasım’da da Atatürk’e olan bağlılığımızı ve sevgimizi ortak düşünce ve duygularla bir kez daha dile getiriyor, büyük önderimizi özlemle anıyoruz.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin