A+ A A-

 

Milas Belediyesi Kasım Ayı Meclis Toplantısı’nın ikinci oturumu Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan Evsel Katı Atık Ücret tarifeleri raporu görüşüldü. AK Parti Belediye Meclis Üyesi Hürol Önder, tarifelerin daha sağlıklı belirlenmesi için raporun onaylanmasının ertelenmesi yönünde önerge verdi. Fakat önerge CHP ve İYİ partili meclis üyelerinin oylarıyla red edilerek rapor mevcut haliyle kabul edildi. Rapora göre 2020 yılından itibaren geçerli olmak üzere su faturalarına 12 TL Evsel Katı Atık Ücreti de yansıtılacak. 

08112019faturalara12tlyansitilacak.jpg

Haber: Oktay Çayırlı

Yasa gereği toplanılması gereken “Evsel Katı Atık Ücreti” ile ilgili tarifelerinin belirlenmesi için çalışmalarını sürdüren Milas Belediyesi Plan ve Bütçe Komisyonu hazırladığı raporu Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat başkanlığında gerçekleşen Kasım Ayı Meclis Toplantısı’nın ikinci oturumunda meclis üyelerine sundu.
BU YASA YENİ DEĞİL
CHP’li meclis üyesi Murat Yazar tarafından okunan raporun öncesinde açıklamalarda bulunan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Komisyonumuzun yaptığı çalışma yine güncellenebilir. Tarifeler belirlenirken, burada tamamen maliyet esas alınıyor. Bakanlık kriterlerine göre ortaya çıkan maliyet hesaplarını komisyonlarımız değerlendirdi. Bu yasa yeni değil. Uyum süreci vardı. Daha sonra belediye meclisleri gerekli çalışmalarını yaparak 2020 yılı için yeniden güncellediler” dedi.
ERTELENMESİ İÇİN ÖNERGE VERİLDİ
Raporun okunmasının ardından Ak Parti Milas Belediye Meclis Üyesi Hürol Önder, söz alarak yapılan çalışmada gecekonduda oturan ile rezidansta oturanlardan aynı miktarda Evsel Katı Atık Ücreti alınmasının usulsüz olduğunu, raporun yeniden gözden geçirilerek karara bağlanması gerektiğini belirterek, raporun ertelenmesini talep etti.
Meclis üyesi Önder tarafından meclis başkanlığına sunulan erteleme talebi yönündeki 4 maddelik önergede şu ifadeler yer aldı:
“1. 2018 yılı kesinleşen Temizlik İşleri Müdürlüğü gider bütçesi 16.862.475,11 TL iken yapılan maliyet hesaplamalarında katı atık toplama maliyeti 22.769.425,11 TL olarak hesaplanmıştır.
2. Yaptığımız kısa bir inceleme neticesinde örneğin İzmir ili Karabağlar ilçesinde 1 ton katı atık maliyeti 238 TL olarak hesaplanmışken bu rakam Milas ilçesi için 462,60 TL dir.
3. Rapor kapsamlı bir biçimde hesaplanmamıştır. Market, manav, toptancı ile ofis, büro, terzi dükkânı ve ibadethaneler aynı guruba alınmıştır. Gecekonduda yaşayan bir kişi ile rezidansta yaşayan 5 kişi bir tutulmuştur. 300 m2 büyüklüğündeki bir ibadethanenin ayda ödeyeceği katı atık bedeli aylık 195,00 TL + KDV, Bir yıllık bedel ise 2340,00 TL + KDV dir. Bu maliyet hesapları yeniden elden geçirilmelidir.
4. Bu gün toplanan belediye meclisinde alınacak kararın usule uygun olmadığı kanaatindeyim. İçişleri Bakanlığı Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği 6. maddesinde meclis toplantısı her ayın ilk haftası başlatılır ve ara verilmeden tamamlanır denmektedir. Bu ayki meclisimiz 05.11.2019 tarihinde yapılmış ve 3 gün ara verildikten sonra bugün yeniden toplanmaktadır. Böylesine aralar ancak bütçenin görüldüğü aylarda verilebilir.
Bu nedenlerden dolayı Belediye Meclisimizin bugün bu konuda bir karar vermemesini, gelecek ayki oturuma kadar, katı atık tarifesi yeniden ele alınmasını öneriyorum.”
Önder’in ardından söz alan MHP’li Meclis Üyesi Mevlüt Kiriş de bazı maddelerin yeniden gözden geçirilmesi talebinde bulundu.
ERTELEMEMİZ BİZE BİR ŞEY KAZANDIRMAZ
Önder ve Kiriş’in taleplerinin ardından yeniden söz alan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Bu ilk kez hazırlanan bir çalışma değil. 7 – 8 yıldan beri aynı çalışmalar yapılıyor. Fakat her yıl erteleniyordu. Şuanda MUSKİ çalışmalarını tamamladı ve geçen yıl belirlenen tarifeler faturalara yansıtılmaya başlandı. Geçtiğimiz yılda karar almıştık. Ertelememiz bize bir şey kazandırmaz. Bu bir kanun düzenlemesi ve uygulamakla mükellefiz. Maliyet hesapları Bakanlığın belirlediği kriterlere göre yapıldı. Kafamıza göre yapmadık. Her ilçenin özel maliyet hesapları vardır. Ben raporun desteklenmesi tarafındayım. Bunun bunu oylayıp karara bağlayarak tarifeleri netleştirelim diyorum” dedi.
TALEPLER REDEDİLDİ
Başkan Tokat’ın yapmış olduğu açıklamanın ardından ilk olarak AK Parti Belediye Meclis Üyesi Hürol Önder’in erteleme önergesi meclis üyelerinin oylarına sunuldu.
Önerge CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi.
OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ
Daha sonra ise hazırlanan rapor oylamaya sunuldu. Ve AK Parti ile MHP’li meclis üyelerinin ret oylarına karşı CHP ve İYİ Partililerin oylarıyla, oy çokluğuyla kabul edildi. Hazırlanan ve kabul edilen rapora göre konut başına evsel katı atık gideri yıllık 144,00 TL, aylık olarak 12,00 TL uygulanması uygun görüldü.
TARİFE HESAPLAMASI 4 AŞAMADAN YAPILDI
2020 yılı evsel katı atık ücret tarife hesaplamasında; Hizmetin kapsamı tanımlanıp, tanımlanan hizmetin sağlanması için tam maliyeti hesaplandı. Özkaynak getirisi hesaplanarak toplam sistem maliyetinin farklı atık üreticilerine dağıtımı yapıldı. Faturalama için bir tarife yapısı ve türü seçildi.
Toplanan Evsel Katı Atık Miktarı Hesaplanması ise 2018 Eylül ayında işletmeye açılan Milas Katı Atık Düzenleme Tesisinde 2018 Eylül - 2019 Eylül ayları arası 1 yıl süreçte bertaraf edilen atığın bulunmasıyla yapıldı.
132 mahalleye hizmet götüren, Temizlik İşleri Müdürlüğünün çöp toplama hizmetlerine ilişkin verileri kullanılarak toplanan evsel katı miktarları hesaplandı.
Evsel Katı Atık Miktarı 45.419 Ton/yıl, Net Toplam Sistem Maliyeti ise 21.011.100,04 TL/yıl belirlendi. Yıllık Nüfus 139.446 kişi olarak baz alınıp, ton başı maliyet 462.60 TL olarak tespit edildi.
Konutlar için çevre temizlik vergisini düştükten sonra yıllık maliyet 11.268.030,74 TL’ye düşüyor. Konut başına evsel katı atık gideri yıllık 144,00 TL, aylık olarak 12,00 TL uygulanması uygun görüldü.
KIRSAL MAHALLELERDE DE AYNI TARİFE UYGULANACAK
Ayrıca köyden mahalleye dönüşen yerler için ayrı tarife belirlenmemiş, çünkü söz konusu yerlerin çöp toplama maliyetleri yüksek olduğundan tek tarife olması uygun görüldü. Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünden alınan bilgilerde 410 adet indirimli su abonesi olduğu belirlendi. Bunlara da evsel katı atık ücretlerinde %50 indirim uygulanması kararlaştırıldı.
23 AYRI BAŞLIK ALTINDA HESAPLANDI
Köy yerleşik alandaki konutlar, 31.03.2014 itibariyle belediye hudutlarında konutlar, İndirimli meskenler, devlet: okullar, yurtlar, okul öncesi öğretim kuruluşları, her türlü eğitim kursları, resmi kurumların her türlü idari binası, dernek, STK, meslek, sanayi, imalathaneler, üretim yerleri, işletme geliştirme yerleri, özel okullar, yurtlar, okul öncesi öğretim kuruluşları, her türlü eğitim kursları, 4 ve üstü yıldızlı oteller ve konaklama tesisleri, 4 yıldız (hariç) altındaki her türlü konaklama tesisleri, 4 ve üstü yıldızlı oteller ve konaklama tesisleri (sezonluk işletenler 6 ay), 4 yıldız (hariç) altındaki her türlü konaklama tesisleri (sezonluk işletenler), devlet hastaneleri, restoranlar, fasfood yeme içme mekânları, kafe, bar, eğlence mekanları, oyun salonları, sinema ve gösteri salonları, spor tesisleri
tip 4b- büfe, market, toptan ve perakende satıcılar, ofisler, bürolar, dernekler, lokaller, STK'lar, servis, satış büroları, teşhir ofisleri, manav, terzi, kasap, butik, depolar, lojistik istasyonlar, kargo dağıtım yerleri, plajlar, bankalar, benzin istasyonları, avm, süper marketler, otopark ve benzeri araç depolama alanları, tekne ve yat gibi deniz araçlarının park, dinlenme vb. alanlar, geçici teşhir tanıtımı, fuar, pazaryeri, sergi, lunapark, pazaryeri içerisinde belli süreli satış yerleri, belirli süreli balıkçı pazarı, incik boncukçu, stantlar, işyerleri (düğün salonları) başlıklar altında değerlendirme yapıldı.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin