A+ A A-

 

Yasa gereği toplanılması gereken “Evsel Katı Atık Ücreti” ile ilgili tarifelerinin belirlenmesi için çalışmalarını sürdüren Milas Belediyesi Plan ve Bütçe Komisyonu ve vatandaşa Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’den (MUSKİ) sürpriz uygulama. Tarife henüz netlik kazanmamasına rağmen MUSKİ ekipleri tarafından kesilen son faturalara Evsel Katı Atık Ücretleri yansıtıldı. Faturalar ve meblağlar Milas’ın ve sosyal medyanın gündemi oldu.

06112019miskidenkomisyonasupriz.jpg

Haber: Oktay Çayırlı
Salı günü gerçekleştirilen Milas Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın en önemli maddesi “2020 yılı Evsel Katı Atık ücret tarifeleri ile ilgili hazırlanan Plan ve Bütçe Komisyon Raporunun görüşülmesi” idi.
Konu görüşülmeden önce meclis üyelerine konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, sürekli ertelenen ve bu aydan itibaren uygulamaya konulması beklenen “Evsel Katı Atık Ücretleri” tarifelerin belirlenmesi için Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından çalışma başlatıldığını belirterek, “Evsel Katı Atık ücretleri, MUSKİ’nin faturalarına yansıtılarak toplanılacak. Ve bu ücretler daha sonra ilçe belediyelerine aktarılacak. Bu uygulama 4 - 5 yıl önce çıkartılmış bir yasa gereği ama şimdiye kadar hep ertelenmişti. Bu aydan başlayarak uygulanmaya başlıyor. Bu da doğal olarak su faturalarıyla toplandığı için, vatandaşlar tarafından sanki suya zam yapılmış gibi algılanabilir. Bunu belirtmem gerekiyor, ‘Evsel Katı Atık’ bedelleri artık Milas Belediyesi’ne aktarılacak, suya yeni bir zam yapılmış değil. Plan ve Bütçe Komisyonumuz ücret tarifeleri için bir çalışma yapıp rapor hazırlıyor. Henüz çalışmalar sona ermediği için konuyu 8 Cuma günü düzenleyeceğimiz ikinci oturumda yeniden ele alacağız” demişti.
TOPLANTI SIRASINDA FATURALARA YANSIMIŞ
Başkan Tokat’ın yapmış olduğu açıklamanın ardından meclis üyelerinin oylarıyla “Evsel Katı Atık Ücretleri”nin belirlenmesi maddesi Cuma günkü oturuma ertelense de Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleşen Milas Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı sırasında MUSKİ ekipleri tarafından kesilen yeni su faturalarında ücretler “İlçe Belediyesi Katı Atık Toplama – Taşıma Bedeli” olarak yansıtıldı.
Su faturasının tutarına göre yansıtılan miktarların, vatandaşın faturasını neredeyse üç katına çıkarmasının ardından tepkilerde ardı ardına geldi.
Öte yandan konuyla ilgili çalışma yapan Milas Belediyesi Plan ve Bütçe Komisyonu’nun hazırlayacağı ve Cuma günü meclise sunacağı komisyon kararı ise şimdiden merak konusu oldu.
BÜYÜKŞEHİR’DEN AÇIKLAMA
Konuyla ilgili haber sitelerinde haberlerin yer almasının ardından Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Muğla genelinde 13 ilçemizde kasım ayı su faturalarında ‘ilçe belediyesi katı atık toplama-taşıma bedeli’ adı altında hizmet bedeli tahakkuk ettirilmiştir. Söz konusu tarife çevre ve şehircilik bakanlığının atık su alt yapı ve evsel katı atık bertaraf tesis tarifelerinin belirlenmesinde uyulacak usul ve esaslara ilişkin yönetmelik gereğince bir zorunluluk olması sebebiyle su faturalarına yansıtılmıştır.
Tarifeler yine aynı yönetmelik gereğince ilçe belediye meclislerince oluşturulmakta mevzuat kaynaklı zorunluluk gereğince su faturalarıyla tahsil edilen ücretler ilçe belediyelerimize aktarılmaktadır.
Su faturalarında görülen artış yukarıda anlatılan hususla alakalı olup büyükşehir belediyemizce su ve atık su bedeli tarifelerimizde her hangi bir güncelleme yapılmamıştır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin