A+ A A-

 

29 Ekim 2019 Cumhuriyet Bayramı’nın 96. yılı Milas’ta yoğun bir katılımla düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Öğrenciler tarafından şiirlerin okunduğu etkinlikte, halk oyunları gösterileri de beğeniyle izlenildi.

29102019cumhuriyetbayramikutlamasi.jpg
Haber: Oktay Çayırlı

Pazartesi günü Atatürk Anıtı’na Milas Kaymakamı, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı tarafından çelenk sunmasıyla başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı bugün Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen programla devam etti.
Saat 9’da kaymakamlık makamında Milas Kaymakam Eren Arslan’ın tebrikleri kabulüyle başlayan program, daha sonra Atapark’ta saygı duruşunda bulunulması, istiklal marşımızın seslendirilmesi, Milas Kaymakamı Eren Arslan, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Garnizon Komutanı Albay Emel Demiryakan ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın törene katılan öğrencilerin ve halkın bayramını kutlaması ile devam etti.
TÜRK MİLLETİNİN KARAKTERİNE VE GELENEKLERİNE EN UYGUN İDARE
Günün anlam ve önemini belirten konuşma Milas Kaymakamı Eren Arslan tarafından yapıldı. Kaymakam Arslan konuşmasında şunları ifade etti:
“Bugün geçmişimizden aldığımız güçle, ezelden ebede büyük umutlar ve emin adımlarla birlik ve beraberlik içerisinde yürürken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Türk Milletinin Karakterine ve
Geleneklerine En Uygun İdare’ olarak ifade ettiği geleceğimizin teminatı, dirilişin sembolü Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. yılını kutlamanın gururunu ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz.
Bilindiği üzere; Cumhuriyetimiz; Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 29 Ekim 1923 tarihinde yani bundan 96 yıl önce bugün; ‘Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir. İdare usulü, halkın mukadderatını, geleceğini bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına dayanır. Türkiye Devletinin hükümet şekli Cumhuriyettir’ ifadeleriyle ilan edilmiştir.
Cumhuriyet, aziz milletimizin tabiatına ve geleneklerine en uygun, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan, erdemli, faziletli insanlar yetiştiren, yeni ve sağlam esaslarıyla Türk milletini istikbal yolunda hızla ilerleten, halkın gelişimini ve yükselişini sağlayan, birlik ve beraberlikten, bağımsızlık ve hürriyetten asla taviz vermeyen, çağdaş dünyada hak ettiği onurlu yeri alma kararlılığını tüm dünyaya gösteren çağdaş bir yönetim şekli olmuştur. Ulu Önder Atatürk’ün ifadesiyle: ‘Türk ulusunun yaratılışına en uygun olan yönetim cumhuriyettir.’
İnanıyorum ki aziz milletimizin her bir ferdi, milletimizin küllerinden yeniden doğduğu bu özel günü büyük bir coşku ile idrak etmekte; en samimi duygularla kutlamaktadır.
CUMHURİYET SAYESİNDEDİR Kİ
Değerli Milaslılar, sevgili öğrenciler; tarih açık bir şekilde göstermiştir ki, Büyük Türk milletinin bekasının ve çağdaş dünyada hak ettiği yeri almasının yegâne biçimi cumhuriyettir. Yaşadığımız sıkıntılı günlerden sonra kanla, irfanla kurduğumuz Cumhuriyet sayesindedir ki, bugün haklı olarak büyük bir millet ve devlet olmanın gururunu yaşıyoruz.
Büyük bir medeniyetin mirasçısı olan devletimiz, kurulduğu günden bu yana hızla büyümüş ve özellikle son yıllarda kimsenin hayal dahi edemeyeceği dev projeleri hayata geçirmiş, devletimiz dünyanın en güçlü ekonomisine ve ordusuna sahip ülkeler arasına girmeyi başarmıştır.
Elbette ki ulaşmamız gereken daha nice hedef, yapmamız gereken daha nice büyük işler vardır. Sahip olduğumuz misyon ve üzerinde yaşadığımız coğrafyanın politik ve stratejik önemi, karşımıza sürekli iç ve dış düşmanları çıkarmıştır, çıkarmaya da devam edecektir.
Her ağacın kurdunun özünden olduğu gerçeğini iyi bilenler, bizi bize düşürmek için elinden geleni ardına koymamaktadır. Lâkin attığı adımlardan ve mücadelesinden geri durmak, bu asil milletin bir vasfı değildir. Kirli oyunları boşa çıkaran feraset ve cesarete sahip bu millet, birlik ve beraberlik ruhu içerisinde, düşmanın hain girişimlerini daima bertaraf etmiştir.
Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da hainlerin üzerimizdeki planları bozulmaya mahkûmdur. Çünkü bu milletin yüreği, Akif in ‘toplu vurdukça sineler, onu top sindiremez’ dediği gibi, her daim birlik ve beraberlikten yana atmaktadır. Nitekim son olarak birçok dış düşmanın desteği ile 15 Temmuz gecesi Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen hain darbe ve ülkeyi bölme girişimi, asil milletimizin dirayetiyle geri püskürtülmüş; Milletimiz demokrasiye ve Cumhuriyete sahip çıkmıştır. Ulu Önder Atatürk’ün ifadesiyle ‘Türkiye Cumhuriyeti ilelebed payidar kalacaktır.’
BÜYÜK TÜRK MİLLETİ CUMHURİYET REJİMİYLE KIVANÇLIDIR
Değerli Milaslılar, cumhuriyetimiz, demokrasimiz, gelişmiş ekonomimiz, yaptıklarımız ve yapabileceklerimiz dostlarımıza güven ve övünç kaynağı olup örnek teşkil etmekte, milletimize düşmanlık hisleri besleyen karanlık güçleri ve vatan hainlerini ise korku ve telaşa düşürmektedir.
Yaşadığımız bu kritik coğrafyadaki mevcut tüm olumsuzluklara rağmen; ortak tarih, ortak kader ve amaç birliği ile vatandaşlık kimliği ilkelerine dayanan temeller üzerinde yükselen Cumhuriyetimiz sayesinde, bu topraklar üzerinde yaşayanlar, tasada ve kıvançta bir ve bütün olmuş, büyük bir Millet ve Devlet olmanın gereği ecdadı gibi milyonları aşan vatansız insanlara kucağını açmış, dünyanın neresinde olursa olsun mazlumlara sahip çıkmış, zalimin karşısında olmuştur.
Bugün geldiğimiz noktadan daha aydınlık yarınlara ancak cumhuriyetle varabileceğinin bilincinde olan Büyük Türk Milleti cumhuriyet rejimiyle kıvançlıdır. Cumhuriyetimizin bizleri ulaştırdığı nokta, hepimize heyecan ve ümit vermekte, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmekte, milletçe daha iri ve diri olma azmimizi yenilemektedir.
Bunun için gerekli olan güce, yeterli akla, birikime ve tecrübeye sahibiz. Bu inançla; büyük kahraman, asker ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının 96 yıl önce açtığı yolda yürümeye, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Kahraman ecdadımızı, aziz şehit ve gazilerimizi milletimizin kalbinde ve gönlünde ebediyete kadar yaşatacak ve asla unutmayacağız.”
İMKÂNSIZA İNANMAKTIR
Konuşmasını anlamlı bir paylaşımı aktararak sürdüren Kaymakam Arslan, “29 Ekim, çarıkla bastığın toprağa sahip çıkmaktır. Mezarın olacağını bile bile ellerinle siper kazmaktır. Bir tas hoşaf, yarım ekmekle doymaktır. 29 Ekim 25 kiloluk mermiyi saatlerce sırtında taşımaktır. Süngüyle çarpışmak, günlerce uyumadan savaşmaktır. İmkânsıza inanmaktır. 29 Ekim köyden cepheye bin kişi çıkıp, bir kişi dönmektir. Hatta dönmeyeceğini bile bile eşini, oğlunu beklemektir. 29 Ekim bütün dünyanın karşısında dimdik durmak, Biz Türkiyeyiz demektir... Bu duygu ve düşüncelerle, başta; Cumhuriyetimizin Kumcusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun kahraman silah arkadaşları olmak üzere, şanlı tarihimizin ölümsüz sembolleri olan aziz Şehitlerimizi, kahraman Gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükran duygularıyla anıyorum. Büyük Türk Milletinin ve siz Milaslı hemşerilerimin Cumhuriyet Bayramı’m tekrar kutluyor; nice güzel bayramlarda birlikte olmak dileğiyle selam ve saygılar sunuyorum” dedi.
Kaymakam Arslan’ın yaptığı konuşmanın ardından kutlamalar, öğrenciler tarafından şiirlerin seslendirilmesi, 29 Ekim 2019 Cumhuriyet Bayramı’nın 96. yılı dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi, Milas Anadolu Lisesi halk oyunları gösterisi ile devam etti.
Program tören geçişi ile son buldu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin