A+ A A-

 

Bodrum’da imara aykırı yapıların yıkımı için 1 ay süre verilen projeleri yerinde görmek için Bodruma gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Milas Bodrum Havalimanında karşılandı. Bodrumda incelemelerde bulunan Bakan Kurum’a AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir de eşlik etti. Bakan Kurum Muğla’nın kıyı bandında sınırı bulunan ilçelerini sayarak ‘denetimlerin aralıksız süreceğini’ söyledi.

28092019kiyilardadenetimlerimiz.jpg

Haber: Emre Baştaşkın

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bodrum’da imara aykırı yapıların yıkımı için 1 ay süre verilen projeleri yerinde görmek için ikinci kez Bodrum'a geldi.  27 Eylül Cuma akşamı Milas Bodrum Havalimanına gelen Bakan Kurumu burada Muğla Valisi Esengül Civelek, AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, Ak Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar ve Yönetim Kurulu üyeleri ile AK Parti Bodrum ilçe Teşkilatı mensupları karşıladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bodrum'da yıkımı devam eden kaçak yapıları incelemek üzere Bodruma geçerek burada ilk olarak Muğla ili denetim raporu üzerine gerekli bilgilendirmelerin yapıldığı toplantıyı gerçekleştirdi. Ardından sabah ilk olarak Bodrum Belediyesi ekiplerince yıkımı devam eden Bodrum Gümbet'teki bir otelin imara aykırı bölümünün yıkım çalışmalarını yerinde inceleyen Bakan Kurum daha sonra diğer yerlerde incelemek yapmak üzere bölgeden ayrıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 20 Ağustos’ta Muğla’nın Bodrum ilçesinde kıyıları dolaşmış ve imara aykırı yapıların yıkımı ile ilgili 1 aylık bir süre tanımıştı. Bakan Kurum, Bodrum kıyılarında yaptığı incelemede, Bin 611 konut ve 4 otel inşaatının imara aykırı bölümlerinin yıkılması için proje sahiplerine tebligat yapılmasını istemişti. Sürenin dolmasının ardından Bakan Kurum öncekigün yine aynı bölgede hem denizden tekne ile hem de karadan imara aykırı binaların son durumunu görmek için Bodrum’a geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Bodrum'da kaçak yapılarla mücadele süreci başlatılmış, tespit edilen imara aykırı projeler mühürlenmişti. Mühürlemenin ardından imara aykırı proje sahiplerine ilgili belediyeler kanalıyla yıkım tebligatları gönderildi. Gönderilen tebligatlar sonrası en fazla dikkat çeken projelerden birisi olan Türkbükü ve Gündoğan Mahallesi arasında yer alan The Bo Viera projesinin kule asansörü yıkılmıştı.

Bakanlık yetkililerince Bodrum’da Göltürkbükü, Gümbet, Gündoğan, Gölköy, Yalıkavak ve Yalıçiftlik mahallelerinde yaklaşık 2 bin konut ve birçok otel projesi incelendi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imara aykırı projeler için verilen bir aylık sürenin dolmasının ardından geldiği Bodrum’da tekne ile bu projeleri tekrar incelemeye aldı.

Durdurulan projeler:

-Bodrum Yalıçiftlik’te bulunan 400 konut ve otel inşaatı durduruldu.

-Bodrum Yalıkavak’ta bulunan projede 350 konut, otel ve kıyı yapıları inşaatı durduruldu.

-Göltürkbükü’nde yapılan 50 konut ve otelden oluşan proje mühürlendi.

-Bodrum Yalıkavak’ta bulunan 75 adet villa ve kıyı yapıları bulunan proje durduruldu.

-Bodrum Gündoğan’da 90 odalı otel ve 330 konut ve kıyı yapılarından oluşan proje mühürlendi.

-Yalıkavak’ta inşa edilen projedeki 70 adet konut ve kıyı inşaatı durduruldu.

-Gümbet’te inşaatına başlanan ve mühürlenen projede 131 konut ve kıyı yapıları bulunuyor.

-Bodrum Gölköy’de bulunan ve mühürlenen projede 116 konut bulunuyor.

Yapılan incelemenin ardından basına açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, "Türkiye'de imar planına uymayan 21 bin kaçak yapı tespiti gerçekleştirdik. Bu yapıların 8 bini sahil kesiminde yer alıyor. Bunların 850'ye yakınını bugün itibarıyla yıktık. Kararlı şekilde de diğer kaçak yapıların yıkımını gerçekleştireceğiz" dedi. İlimiz genelinde denetimlerin süreceğini bu nedenle Milas, Bodrum, Ortaca, Fethiye, Marmaris kısacası tüm kıyı bandında denetimlere devam edileceğini söyleyen Kurum ‘Bakanlığımızın bu konuda ki hassasiyeti sürecek’ dedi…

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin