A+ A A-

 

Ilbıra Dağları’nda başlatılan madencilik faaliyetlerinin doğayı tahrip ettiği iddiasıyla Bafalılar tarafından oluşturulan Bafa Ilbıra Dağı Koruma Platformu üyeleri, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette CHP Milas İlçe Başkanı İlgin Göktepe, Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Çoban ve Bafa Mahalle Muhtarı Kerim Tekin de hazır bulundu.

19092019bizmadencikarilmasina.jpg
Haber: Oktay Çayırlı
Milas’a bağlı Bafa Mahallesi’nde Ilbıra Dağları’nın tamamının maden sahası ilan edildiği ve ağaç kesiminin başlandığını duyumu üzerine harekete geçen ve Bafa Ilbıra Dağı Koruma Platformu kurarak maden firmalarının kesimi durdurması yönünde harekete geçen çevre gönüllüleri Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ı ziyaret ederek çalışmaları ve bölgede yaşananlar hakkında bilgi aktardı.
ENDEMİK TÜRDE BİTKİLERE DE SAHİP
“Ilbıra dağında boksit madeni ve diaspor kristalleri çıkarılacağı belirtilen dağ, çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplı, ayrıca endemik türde bitkilere de sahip. Biz maden çıkartılmasına karşı değiliz. Doğamız katlediliyor, tek geçim kaynağımız zeytincilik, zeytin ağaçlarımız ölüyor” diyerek söze başlayan Platform Başkanı Ali Özgür; “Bu gün itibariyle noterden aldığımız vekaletnamemizi platform avukatımıza gönderiyoruz. Avukatımız bizim adımıza hukuki süreci başlatacak. Ilbıra Dağı için mücadelemizi devam ettireceğiz” dedi.
BİZ MADEN ÇIKARTILMASINA KARŞI DEĞİLİZ
Platformun başkanlık görevini yürüten Ali Özgür, bölgede yaşanan olaylar hakkında iki toplantı gerçekleştirdiklerini, öncelikle Bafa halkına maden arama faaliyetlerinin bölgeye ne kazandırıp ne kaybettireceğini anlatmaya çalıştıklarını ifade ederek, “Maden firması yetkilileri de çıkıp bir açıklama yapmıyor halkı gerektiği kadar bilgilendirmiyor. Biz maden çıkartılmasına karşı değiliz. Doğamızın yok olmasına, tek geçim kaynağımız olan zeytin ağaçlarımızın yok olmasına karşıyız” dedi.
AVRUPADA YOK
Platform içerisinde teşkilat yapısının tamamlandığını ve görev dağılımının yapıldığını söyleyen Bafalı Gazeteci Yazar Abdullah Gürgün, 48 yıldır yurtdışında yaşadığını hiçbir Avrupa ülkesinde böyle yüzeysel bir çalışma yapılmadığını dile getirdi.
AĞAÇ KATLİAMI ÖNLENSİN
Büyükşehir Yasası sonrası kapatılan Bafa Belediyesi eski Başkanı Zühra Dönmez ise “daha önce Bafa Gölü içinde bir platform oluşturulmuştu. Bu sayede yapılan çalışmalarla Bafa gölünün yeniden nefes alması sağlandı. Aynı duyarlılığı şimdide Ilbıra Dağı için göstererek ağaç katliamlarının önüne geçilmesinin sağlanmasını istiyoruz” dedi.
150 DÖNÜM İÇİNDE AĞAÇ KESİM BAŞVURUSU BULUNUYOR
Platform adına açıklama yapan Mimar Tolga İltir ise, maden firmasının her ne kadar kesim yapmayacağız dese de aldıkları diaspor ve boksit arama ruhsatları nedeniyle yüzeysel arama yapmaları gerektiğini hatırlatarak, “Şimdiye kadar firma tarafından 150 dönüm alanda ağaç kesimi yapılmış. Ve daha 150 dönüm içinde ağaç kesim başvurusu bulunuyor. Milas Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri firma adına bu ağaçların kesimini gerçekleştiriyor” dedi.
ÇEVRECİ OLMAMIZ LAZIM
Öncelikle hukuki sürecin başlatılması gerektiğini dile getiren Başkan Tokat, “Halkı da bu işin içine daha çok çekmemiz gerekiyor. Çevrecilere ülkemizde hep kötü gözle bakılır. Boş işlerle uğraşan insanlar gibi görünür. Ancak doğayı ve çevremizi koruma adına çevreci olmamız şart “dedi.
HUKUKİ SÜRECİ YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ
Platform üyelerinin anlattıklarını dikkatlice dinleyen Başkan Tokat; “Milas Belediyesi olarak bizde Bafa ve Kapıkırı bölgemizde çalışmalarımıza başlıyoruz. Belediye teşkilat yapımımızı tamamladık. Müdürlerimizin atamasını gerçekleştiriyoruz. Öncelikle Kapıkırı’nda bulunan binamızı yenileyip turizme kazandıracağız. Bafa Gölü ve Kapıkırı’nın güzelliklerinden yaralanmayı planlıyoruz. Çomakdağ mahallemizde başlattığımız mimari proje uygulamalarını Bafa mahallemizde de hayata geçireceğiz. Bafa bizim içinde çok önemli bir bölge. Turizm ve tarımsal kalkınma konularındaki projelerimizi yeni teşkilat yapımızla birlikte başlatıyoruz” dedi.
Platform üyelerine ziyaretleri için teşekkür eden başkan Tokat “Bafa Ilbıra dağının yok olmasına izin veremeyiz. Hukuki süreci yakından takip edeceğiz” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin