A+ A A-

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş yıldönümünün 96’ncı yıl dönümü dolayısıyla Milas’ta CHP Milas İlçe Örgütü’nce çelenk sunumu ve basın açıklaması yapıldı.

09092019chpkurulus.jpg
Haber: Emre Baştaşkın

Saat 10.30’ta Atapark’ta toplanan CHP’lilere bazı mahalle muhtarları da eşlik etti. CHP Milas İlçe Başkanı İlgin Göktepe, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Berrin Naz, CHP İlçe Gençlik Kolları Başkanı Göksel Billur’un Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan program saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşımızın seslendirilmesiyle devam etti.
KURULAN O CEMİYET CHP’NİN İLK HALİDİR
Daha sonra günün önemi belirten bir konuşma yapan CHP Milas İlçe Başkanı Göktepe şunları söyledi:
“Biz Cumhuriyeti var eden, ‘muasır medeniyet’ hedefine doğru yürüyen ve aydınlanmanın başarıya ulaşması için mücadele eden bir partiyiz. Biz 96 yıldır işte bu yüzden hedefteyiz.
Kurtuluş Savaşı yıllarında Milli mücadeleyi yürütmek, tüm toplumsal kesimlerle ulusal birliği sağlamak amacıyla ‘Anadolu ve Rumeli Müdafai Hukuk Cemiyeti’ örgütlenmişti. İşte 4-11 Eylül 1919 tarihleri arasında toplanan Sivas Kongresi’nde kurulan o cemiyet CHP’nin ilk halidir.
CUMHURİYET HALK FIRKASININ KURULUŞUNU BİLDİRDİ
Atatürk Kurtuluş Savaşı henüz bitmeden, bir takım devrimler yaparak çağdaş bir ülke kurmak istiyordu. Bu ise ancak gücünü halktan alan bir siyasal parti ile mümkün olabilirdi.
Atatürk 8 Nisan 1923’te, Anadolu ve Rumeli Müdafai Hukuk Cemiyeti Başkanı sıfatı ile bir bildiri yayınladı. Dokuz maddeden oluştuğu için ‘9 ilke’ olarak da anılan bu metin, aynı zamanda bir seçim bildirgesiydi. Üstelik bu bildirge, kurulacak parti için de bir program hazırlığı niteliği taşımaktaydı. Daha sonra hazırlanan tüzükte Halkçılık, Cumhuriyetçilik ve Milliyetçilik temel ilkeler olarak benimsendi, Ulusal Egemenlik, Devrim ve Hukukun üstünlüğü kavramlarına da yer verildi. Bu gelişmelerden sonra ‘Anadolu ve Rumeli Müdafai Hukuk Cemiyeti’, Halk Fırkasına dönüştürüldü ve Atatürk, 9 Eylül 1923’te Cumhuriyet Halk Fırkasının kuruluşunu bildirdi. Partinin adı 1924 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası, 1935 yılında da Cumhuriyet Halk Partisi olarak değiştirildi. 1924 yılında Laiklik, 1935 yılında Devletçilik ve Devrimcilik ilkeleri eklenerek, 6 ok partimizin amblemi oldu.
HİLAFETE SON VEREN PARTİDİR CHP
Ulu Önder Atatürk önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, cumhuriyeti kuran, hilafete son veren partidir CHP. Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye’yi biçimlendiren, ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine öncülük eden partidir CHP. Çok partili döneme geçişi sağlayan demokratikleşme sürecinde de öncü misyonu sürdüren, muhalefetin kurumlaşmasına ön ayak olan partidir CHP.
Bugün 9 Eylül. Partimizin kuruluşunun 96’ıncı yıl dönümü.
31 Mart ve 23 Haziran seçimleriyle AKP’yi sarsan, sallayan partimizin tek hedefi iktidar olmaktır.
Partimizin kuruluşunu ve güzel İzmir’in düşman işgalinden kurtuluş gününü yürekten kutlarken, Atatürk ve Mücadele arkadaşlarını saygıyla anıyorum.”
Yapılan açıklamanın ardından Atapark’taki etkinlik sona erdi. CHP’’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla dün saat 18.00’de CHP İlçe Başkanlığı önünde Arasta Park’ta pasta kesilecek.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin