A+ A A-

 

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, ilçemizdeki eğitim kurumlarının yöneticilerine yönelik güvenli okul toplantısı düzenlendi. Toplantıda “Elektrik” ve 16 Eylül tarihi itibariyle başlayacak olan “Okul Gıdası” konuları ele alındı.

04052019okultoplantisi.jpg
Haber: Oktay Çayırlı
Milas’ta bulunan devlet ve özel eğitim kurumları olan ilkokul, ortaokul, liselerin yöneticileri ile bu kurumların okul aile birliği yöneticilerine yönelik dün saat 13.30’da Milas Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda okul güvenliği toplantısı düzenlendi.
Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, Milas İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Şube Müdürü Akın Coşkun’un da katılımcılar arasında yer aldığı toplantı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Hasan Onur’un “Elektrik” “Okul Gıdası” konuları hakkındaki sunumuyla başladı.
RİSKLERİN BAŞINDA YANGIN GELİYOR
Geçtiğimiz dönemde yapılan toplantılardan verimli sonuçlar elde ettiklerini belirterek sunumuna başlayan Onur, “okullarımızdaki risklerle ilgili daha önceki toplantılarımızda konular ele almıştık. Bu toplantıların ardından yaptığımız incelemelerde eksiklerimizin büyük bir bölümünün tamamlandığını gördük. Bu da bizleri mutlu etti. Fakat halen daha eksiklerimiz var. Elektrik gibi önemli konularda daha dikkatli olmamız gerekiyor. Bir çok okulda hatta hayatımızın her alanında artık 3’lü prizler vaz geçilmezimiz olmuş durumda. Hayatımızı kolaylaştıran bu prizler düzgün bir şekilde kullanılmadığında aslında büyük riskler oluşturuyor. Bu risklerin başında yangın geliyor. Aşırı miktarda enerjinin kullanıldığı 3’lü prizler ısınmadan dolayı yangın çıkarabiliyor” dedi.
DİREK TEMAS İLE MÜDAHALE EDİLMEZ
Elektrik akımından kaynaklanan yangınları video ve fotoğraflar eşliğinde örnekler göstererek bilgi veren Onur, elektrik akımına kapılan kişilere doğru müdahalenin de hayat kurtaracağına dikkat çekerek, “elektrik akımına kapılan bir kişiye temas ederek yardım edemeyiz. Üzerimizde bulunan kumaş parçaları veya etrafımızda bulunan uygun malzemelerle müdahale etmeliyiz ve hemen ardından 112’yi arayarak yardım talep etmeliyiz. Bizlerde kaza geçirenlere hemen su içirme gibi girişimlerde var. Bunu sakın ama sakın olarak elektrik akımına kapılan bir kişiye yapmıyoruz” dedi.
KANTİNDE SATILACAKLAR, SATILAMAYACAKLAR
Öğrencilerin güvenilir gıdalarla beslenmesi amacıyla hazırlanan ‘Okul Gıdası’ uygulamasının 16 Eylül’de başlayacağını belirterek, konu hakkında açıklamalarda bulunan Onur, “Kantinlerde artık gazlı - kolalı içecekler, cips gibi hazır gıdalar satılamayacak. Kantinlerde 'Okul Gıdası' sistemi başlıyor. Kola, cips ve çikolata yerine meyve, sebze ve yoğurt satılacak” dedi. Onur, okullarda; enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler, kolalı içecekler, aromalı doğal mineralli içecek, aromalı şurup, aromalı içecek tozu, aromalı su, meyveli içecek, meyveli içecek tozu, meyveli doğal mineralli içecek, yapay soda, meyveli şurup, sporcu içecekleri, sporcu suları, meyve nektarı, meyve suyu konsantresi, kızartmalar, cipsler, gevrek çerezler, tüm çikolata türleri (ayrı satılan veya ürünlere eklenmiş, damla çikolata, sürülebilir çikolata ve çikolata kaplanmış olanlar dâhil), gofretler, tüm şeker ve şekerleme türleri, guarana, guarana özü eklenmiş kafein içeren ürünler, kremalı, çikolata dolgulu, jöleli, kekler ve pastalar, hamurlu, şerbetli tatlılar, tatlandırıcı içeren yiyecek ve içeceklerin satılmayacağını belirtirken,
Meyveler, çiğ tüketilebilen sebzeler, salatalar, kuru meyveler, kuruyemişler, içme suyu, süt, taze sıkılmış meyve ve sebze suyu, yoğurt, ayran, peynir, günlük haşlanmış yumurta, çeşnili ekmekler, tam buğday ekmeği, tam buğday unlu ekmek, karışık tahıllı ekmek vb. ürünlerden yapılan yumurta veya peynir, turşu hariç taze domates, havuç, marul, biber vb. sebzelerden yapılan yağ eklenmemiş sandviçlerin satılacağını ifade etti.
TÜM PAYDAŞLARIMIZIN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMASI GEREKİYOR
Onur’un sunumunun ardından kürsüye gelen Milas Kaymakamı Eren Arslan, 2019 – 2020 eğitim öğretim döneminin başladığını belirterek, “tüm güvenlik konularında hassas olmalıyız. Sadece Milli Eğitim Müdürlüğü olarak değil, tüm paydaşlarımızın üzerine düşeni yapması gerekiyor. Tüm okullarımızda güvenlik kamerası takılması için çalışmalar sonlandırıldı. Güvenlik anlamında emniyet ve jandarmamız çalışmalarını yapacak. Servis araçları konusunda hem okul yöneticilerimiz hem de güvenlik güçlerimiz gerekli hassasiyeti gösterecek. Artık okullarımızda çocuklarımıza cazip gelen ürünler değil, daha sağlıklı ürünler satışa sunulacak. Bu konuda da yine okul yöneticilerimiz gerekli çalışmalarını yapacaklar” dedi.
GÜVENLİK GÜÇLERİMİZ ÇALIŞMALARINI YAPIYOR
Eğitim kurumlarına yakın olan metruk binalar için de çalışma yaptıklarını, gerekli hukuki süreçlerin ardından yıkım çalışmalarının yapıldığını da belirten Kaymakam Arslan, “açıkta sigara satılan yerler ve metruk binalarla ilgili yine güvenlik güçlerimiz çalışmalarını yapıyor. Ben bu yeni eğitim öğretim döneminde hepinize başarılar diliyorum” dedi.
Toplantı Kaymakam Arslan’ın konuşmasının ardından sona erdi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin