A+ A A-

 

AK Parti Aydın Milletvekili ve MKYK üyesi Metin Yavuz ile Türkiye Arıcılar Birliği önceki Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu, Milas’a bağlı Fesleğen Mahallesi’ni ziyaret ederek bal üreticileriyle buluştu.

04092019vekil_637da.jpg
Haber: Oktay Çayırlı
AK Parti Aydın Milletvekili ve MKYK üyesi Metin Yavuz ile Türkiye Arıcılar Birliği önceki Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu, Milas’ın Fesleğen Mahallesi’nde arıcılık yapan vatandaşlarla buluştu. Arıcıların sorunlarını dinleyen Vekil Yavuz ve Sarıoğlu, yaşanan zorlukları yerinde inceledi.
Ziyaretin başlıca gündem maddesi, ziraat ilaçlarının arılara zararı ve arıcıların ihracat pazarı arayışıydı. Koloni sayısı bakımından Türkiye’nin dünya ikincisi olmasına rağmen ihracat tutarının düşük olduğunu belirten arıcılar, bu sorunun daha önceki yıllarda kullanılan sahte ballarla yapılan ihracattan kaynaklandığını ve bu nedenle pazar bulunamadığını söyledi.
Arıcılar Yavuz ve Sarıoğlu’na destekleme ve primle sonun çözülemeyeceğini, ancak hükümet aracılığıyla yeni ihracat pazarlarına girişin zorunlu olduğunu ifade etti.
AK Partili Aydın Milletvekili Metin Yavuz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bal üretiminde Çin’in ardından dünya ikincisi olan ülkemizde, Aydın'ımız ve Muğla illerimiz kaliteli bal üretiminde öne çıkıyor. Arıcılık, dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de hızlı bir gelişim gösteren, yapısal olarak da doğal denge ve tarımsal
üretimin devamlılığını ve verimliliğini sağlayan çok önemli bir sektördür. Ülkemizde 2023 yılında, bal üretiminin 2018 yılına oranla %15 oranında artarak 121.2 bin ton olacağı değerlendirilmektedir.” dedi.
Vekil Yavuz, “Ülkemizin bal üretimindeki yükselişinin devamını sağlamak amacıyla, bal arısı yetiştiricilerimizin ve arı balı üreticilerimizin sektörlerinde yaşamış oldukları zorlukları yerinde inceleme ve değerlendirmek amacıyla, Milas / Fesleğen mahallemizde bulunan ormanlık alana yerleştirdikleri bal arısı kovanları ile bal üretimi yapan değerli arıcılarımızı ziyaret ettik.” ifadelerini kullandı.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin