A+ A A-

 

Milas’ta ikamet eden ve 3 buçuk yaşından itibaren bale, jimnastik eğitimleri alan Zeynep Mil, Modern Dans Milli Takımı'na seçildi. Mil, bu başarısı ile Milas’ın yetiştirmiş olduğu ilk Milli Modern Dansçısı oldu.

03092019moderndanscızeynep_56946.jpg
Haber: Oktay Çayırlı

Kurulduğu günden bu yana kültürel etkinliklerle Milaslıları buluşturan, yerel kültürümüzü yaşatan ve her yaştaki bireylere sevdirerek sahip olduğumuz kültürü gelecek kuşaklara aktaran Milas Folklor Araştırma Derneği’nin (MİFAD), Modern Dansta da dernek olarak adını altın harflerle yazdırdığını belirten Dernek Başkanı Mustafa Emekli, MİFAD’da başlangıçta jimnastik eğitimi alan Zeynep Mil’in, Modern Dans Milli Takımına seçildiğini açıkladı.
Kısa adı MİFAD olan Milas Folklor Araştırma Derneği, kuruluşunun 7’nci yılında ilçemize büyük bir sevinç yaşattı. Sahip olduğumuz kültürü yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla yola çıkan MİFAD yönetimi ve üyeleri, her geçen gün derneğin başarısı için ter döktüler. Üzerine koyarak geride bırakılan 7 yılda 8 festival organizasyonuyla gönüllerde taht kuran dernek; yöresel halk oyunları, resim, müzik, bale, modern dans, Latin dansları, satranç jimnastik gibi çeşitli dallarda, 7’den 70’e yüzlerce Milaslıya eğitim vererek, ilçemizin sanatsal faaliyetlerde aydınlık yüzü olmayı başardı.
Son olarak 3,5 yaşında MİFAD ile tanışan ve jimnastik hocası Elvan Çilek’ten jimnastik eğitimi alan Zeynep Mil, daha sonra Dilek Berrin Tayğar hoca ile eğitimine devam etti. 8 yaşındaki Süper yetenek Zeynep Mil, 2 yıldır ise Oğuzhan Bursalı hoca ile eğitimini sürdürdü ve sonunda Modern Dans Milli Takımı’na seçilmeyi başardı.
EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALDI
Elde edilen başarı, Zeynep Mil’in babası Önder, annesi Aslı’nın katılımıyla MİFAD’da düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuyla paylaşıldı. Milas Sanat Merkezi'nde çalışmalarını sürdüren Zeynep Mil’in bu başarısını değerlendiren Dernek Başkanı Mustafa Emekli; “Sanatın her dalına kapılarını açan, yöresel kültürel zenginliğimizi dünya kültürü ile bütünleştirerek, kültür başkenti ilçemizi sanatta da bir markaya dönüştürmeyi amaç edinen derneğimiz, 7 yıldır bu amaç için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Sanatsal faaliyetlerde ilçemizin aydınlık yüzü olan derneğimize 3,5 yaşında gelen ve 4,5 yıldır da Milas Sanat Merkezi’ndeki hocalarımızın nezaretinde emeklerinin karşılığını aldı. Kendi alt kadrosu dışından Milli Takıma seçilen tek sporcu olma başarısını gösteren Zeynep Mil, 2020 yılı itibarıyla yurtdışında milli takım kadrosu ile milli dansçı olarak yarışmalarda ülkemizi temsil edecek. 8 yaşında bu başarıyı yakalayan Zeynep'e çıktığı bu yolda kendisine destek veren başta ailesi olmak üzere, öğretmenlerine, antrenörlerine teşekkür eder kendisine başarılar dileriz. Yolun açık olsun milli öğrencimiz” diyerek, öğrencisinin başarısını kutladı.
Yeni eğitim-öğretim dönemi kayıtlarının da devam ettiğini belirten Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Emekli; “Dernek faaliyetlerimize bugüne kadar büyük bir katkı sunan, her etkinliğimizde bizlere sahip çıkan ve yalnız bırakmayan Milas halkından önümüzdeki dönemde, daha fazla sahiplenmeyi bekliyor, verecekleri destek için şimdiden teşekkür ediyoruz” dedi.
DÜNYA ŞAMPİYONLARINA KATILACAK
MİFAD yöneticilerine ve çalışanlarına emeklerinden dolayı teşekkür eden Zeynep Mil’in annesi Aslı Mil, “Modern Dans Milli Takımı ile sözleşmemizi imzaladık. Haftanın 4 günü Bodrum’da çalışmalarımız oluyor. Diğer günlerde MİFAD’da. 2020 yılı itibariyle Zeynep Avrupa, Balkanlar ve Dünya Şampiyonalarına katılarak ülkemizi temsil edecek” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin