A+ A A-

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavı kapsamında; 16 - 17 Eylül 2019 tarihinde Milas'ta, 18 - 19 Eylül tarihlerinde Bodrum'da 5 ve 6 Dönem sınavları gerçekleşecek. Sınavlar Mesleki Yeterlilik Kurumu ile TÜRKAK tarafından yetkilendirilen ve akredite edilen Kariyer Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Kuruluşu tarafından yapılacak.

02092019emlakveotoalımmyk.jpg
Haber: Oktay Çayırlı

Süresi 5 Aralık'ta tarihinde dolacak olan emlak ve gayrimenkul sektöründe faaliyet gösterenler ile yeni ofis açacak olan girişimciler için Taşınmaz Ticareti ile Motorlu Kara Taşıtlar Ticareti yönetmeliği gereği Yetki Belgesi alımı için zorunlu olan emlak danışmanlığı ve oto alım satım işiyle uğraşan emlak ve oto galericiler ile bu sektörde çalışmak ve iş yeri açmak isteyenler için Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavı 16 - 17 Eylül 2019 tarihinde Milas'ta, 18 - 19 Eylül tarihlerinde Bodrum'da 5 ve 6 Dönem sınavları gerçekleşecek. Sınava katılacak olan adayların yetki belgesi başvuru süresinin dolmasına az bir zaman kalmasından dolayı ivedi olarak sınav kayıtlarını ve başvuru işlemlerini bir an önce yaptırmaları ve sınav harçlarını yatırmaları gerekiyor.
Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri'nden, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim ve Kurs Merkezlerinden ya da dernekler, odalar ve federasyonlar aracılığıyla Emlak Danışmanlığı Belgesi sahibi olup bugüne kadar iş yeri ve ofis açmamış olanlar ile son bir yıl içinde iş yeri ve ofis açanlar Emlak Danışmanlığı ofislerinin iş yeri tescili ve Yetki Belgesi için 16 Eylül 2019 tarihinde Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen Kariyer Mesleki Sınav ve Belgelendirme Kuruluşu tarafından İsmetpaşa Mahallesi Ahmet Taner Kışlalı Caddesinde yer alan hizmet binasında yapılacak.
EMLAK AKADEMİ KURULUYOR!
Kurumsal Emlak Danışmanları Derneği ve Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkan Yardımcılığı görevlerini de sürdüren ve sektöre donanımlı insan kaynağı yetiştiren ve bu alanda çeşitli platformlarda da görev alarak yurt içi ve yurt dışında çeşitli eğitim, panel ve konferanslara katılarak sektörün gelişmesi için katkı ve hizmetleri bulunan Emlak Gurusu Mehmet Sert, açıklamasında şunları dile getirdi:
“Dünya'nın ve ülkemizin göz bebeği bildiğiniz üzere İstanbul ve Bodrum. Televizyonları açtığınızda öncelikle muhakkak İstanbul ve Bodrum haberleri çoğunlukta. Ticaret ve yatırımların ana merkezi İstanbul olmakla yazında Bodrum ve Bodrum'un ihtiyaçlarını karşılayan geçiş bölgemiz olan ilçemiz Milas üzerinden sağlanıyor. Bodrum'un beklenenin üstünde inşaat ve konutla dolması tatbiki Milas’ımızı özellikle sahil bandında bulunan mahallelerimizin tercih edilmesine neden oluyor.
Ayrıca orta yaş gurubu insanlarımız ve iş dünyasında bulunan vatandaşlarımız daha sakin yaşamı tercih etmeleri nedeniyle doğa turizmi ile ilgileniyorlar. Bölgemizin tatil ve turizm ve tarım bölgesi olması, ulusal ve uluslararası alanda iki havalimanının bulunması, bizlere büyük avantaj sağlıyor. Ayrıca organize sanayi bölgemizin yakın zamanda faaliyete geçmesiyle bölgemiz hele Milas ilçemiz büyük bir katma değer sağlayacak bununla büyük bir atılım sağlayacak ve Milas bölgemizin parlayan yıldızı haline gelecektir.
Bölgemizin göç alması, iş gücü kaynağı, turizm ve diğer sektörlerimizin gelişmesi ile nüfusumuzun artmasıyla insanoğlunun en önemli ihtiyacı olan barınma ihtiyacı yaşamımızda çok önemli bir yeri var. Hele okullarımızın açılmasıyla birlikte yaşadığımız kiralık konut sıkıntısı ise gerçekten önemli bir sorun. Taşınmaz Ticareti yönetmeliği ile getirilen şartlar sektörün kaliteli hizmet sağlaması, mesleğin disiplin altına alınması yönünde güzel gelişmeler yaşanıyor. Tabi ki her şeyi sadece devletten beklemek değil sektörün gelişmesi teknolojiye yakalaması, yapay zekanın sektörümüzde kullanılması, 5 G teknolojisinin sektörümüze sağlayacağı faydaları da ön görerek, bölgemizde bulunan tüm meslektaşlarımızı kapsayacak şekilde, meslektaşlarımızın sadece belge alıncaya kadar değil sektördeki gelişmelerini yakalamak ve uyarlamak, yeni trendleri takip etmek, sektörün bileşenleriyle birlikte hareket ederek tüm Muğla il ve ilçelerini kapsayacak şekilde Milas veya Bodrum'da Emlak Akademi'sini kurarak yurt içi ve yurt dışından emlak profesyonellerini getirerek ve bu alanda bölgemizde tecrübesi olan meslektaşlarımızdan da mentorluk ve koçluk yapmalarını isteyeceğiz. Bu alanda bölgemizde 24 yıldır bu sektörde faaliyetlerini sürdüren emlak danışmanlığı duayenlerinden Şenol Sandal, yine uzun yıllardır bu alanda eğitmen olarak görev alan Celal Öğretici ile meslek duayenler katkı yapacak. Ulusal ve uluslararası alanda eğitimler vererek bu alanda yayınları bulunan Metin Sığırtmaç ve sektörel mesleki kuruluş yöneticileri ve akademisyenler görev alacaklar.”
SEKTÖRÜN SORUNU HEPİMİZİN SORUNU
Emlak gayrimenkul sektörü ile ilişkili oldukları tüm sektörün sorunlarını kendi sorunları olarak gördüklerini ve bu alanda meslektaşlarına yerlerinde ziyaret ederek yerinde dinlediklerini, hem yeni ofis açanlar ile yönetmelik gereği ofis değişikliği yapanlara ziyaret gerçekleştirerek hayırlı olsun dileklerini ilettiklerini belirten Sert, geçen hafta ilçemizde uzun yıllardır bu sektörde faaliyet gösteren hem yakın bir zaman önce abisini kaybeden ve hem de yeni ofisine taşınan Turgay Emlak Ofisini ve Ofis Brokeri Turgay Sim'e emlak sektörünün duayenlerinden Şenol Sandal ile hayırlı olsun ziyaretinde bulunarak başsağlığı dileklerini ilettiler.
Mesleki yeterlilik sınavları konusunda sektörde faaliyet gösteren tüm kişi ve kurumların dikkatli olunması konusunda uyaran Sert, “Eğer daha önce bu konuda Sınav ücreti yatırıldı ve hala sınav yapılmadı ise yatırdığınız sınav ücretini geri isteme hakkınız bulunmakta. Yetkili kılınan bu kuruluşlar sınav gerçekleştirmedikleri takdirde yatırılan sınav harçlarını iade etmek zorundalar. Ayrıca yanlış iş ve işlem uygulayan kuruluşlarında MYK tarafından yetkisi kaldırılmakta olup, kesinlikle gelmeden ve sınava girmeden ayrıca sınavlarda başarılı olmadan kesinlikle belge verilmemektedir. Sınavlara katılmak isteyen girişimcilerimizle vatandaşlarımız İsmet paşa Mahallesi Ahmet Taner Kışlalı Caddesi Sünnetçioğlu Apartmanında bulunan Başarı Anahtarı Belgelendirmeye müracaatta bulunarak, ayrıca 0 555 888 9948 - 0 505 999 99 48 – 0 505 999 99 48 nolu telefonla iletişim kurarak kayıt yaptırabilirler” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin