A+ A A-

 

Muğla Ticaret İl Müdürlüğü tarafından Milas Ticaret ve Sanayi Odası'nda ikinci el motorlu kara taşıtları ticareti ve taşınmaz ticareti hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından çıkarılan ve 05 Haziran 2018 tarihli, 30 442 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelik gereğince taşınmaz ticaretiyle ilgili yapılması gerekenlerle 13 Şubat 2018 tarihli, 30442 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmelik kapsamında yapılması gerekenler anlatıldı.

31082019taninansure.jpg
Haber: Emre Baştaşkın

Muğla Ticaret İl Müdürlüğünden Eşref Çelik ve Ergün Yıldız'ın İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti ve Taşınmaz Ticareti hakkındaki yönetmeliklere dayanarak yaptıkları bilgilendirme toplantısına MİTSO yönetim kurulu üyeleri, Kurumsal Emlak Danışmanları Derneği Başkanı Metin Sığırtmaç, Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkan Yardımcısı – Başarı Anahtarı Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Kuruluşu Yöneticisi Mehmet Sert, MEMDER Kurucu Başkanı Mehmet Öğretici, MEMDER önceki dönem başkanlarından ve Bodrum Emlak Müşavirleri Derneği Denetleme Kurulu Başkanı Faik Baklan, Ege Emlak Danışmanları Federasyonu Kurucu Platformu Üyesi ve Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Yusuf Kenan Akkuş, Milas’ın 24 yıllık en deneyimli ve tecrübeli emlak danışmanlığı firma yöneticisi Şenol Sandal, Şükrü Aşıcı ile Milas, Bodrum ve Muğla merkez ile ilçelerinden emlakçılık ve ikinci el motorlu kara taşıtları ticareti yapınlar katıldılar.
Yoğun bir katılımla MİTSO toplantı salonunda yapılan toplantıda Muğla Ticaret İl Müdürlüğünden Eşref Çelik ise konuşmasında her iki işkolunda da bağımsız işyerleri olması gerektiğini anlatarak "Yönetmelik 'home ofis' işyerlerini kabul etmiyor. Bir işyerinin bir kısmının ikinci el motorlu kara taşıtları ticaretine ya da emlakçılık işine ayrılmasını, ya da bir evin bir odasının bu işler için tahsis edilmesini kabul etmiyor" dedi ve bu işyerleri için istenen koşulları anlattı.
Eşref Çelik, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletmelerde aranan koşulları da anlatarak "İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan açık ve kapalı alan toplamının en az dört taşıtın kapladığı alan büyüklüğünde olması gerekiyor. Bir taşıtın kapladığı alan büyüklüğü olarak otomobil için en az yirmi beş metrekare olması gerektiğine göre böyle bir işyeri en az 100 metrekare olmalı. Ticari alan içinde kalsa bile konutların altında ikinci el motorlu kara taşıtları ticareti yapılması mümkün değil" dedi.
Muğla Ticaret İl Müdürlüğünden Ergün Yıldız da konuşmasında emlakçılık yapacakların en az lise mezunu olması gerektiğini belirterek halen taşınmaz ticaretiyle uğraşan gerçek veya tüzel kişi tacirlerle esnaf ve sanatkarların faaliyetlerine devam edebilmeleri için durumlarını yönetmelikte öngörülen şartlara uygun hale getirerek 5 Aralık 2019 tarihine kadar yetki belgesi almaları gerektiğini anlattı. Ergün Yıldız, belge almak üzere yapılacak başvuruların internet üzerinden yapıldığını ve bir görevlinin inisiyatif kullanarak başvuru bilgilerinde değişiklik yapabilmesinin sistem üzerinden mümkün olmadığını belirtti ve emlakçılık yapılacak işyerlerinin bağımsız bürolar olması gerektiğini ve en az 30 metrekare olması gerektiğini bildirdi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin