A+ A A-

 

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Silahlı Kuvvetler Günü’nün 97’nci yıl dönümü Milas’ta düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Atapark’ta düzenlenen resmi törende konuşma yapan Milas Garnizon Komutanı Albay Emel Demiryakan, “Bu zafer yalnız Mehmetçiğin değil, cephe gerisinde mermi taşıyan kendi çocuğundan önce Türk askerini düşünen Türk kadınının ve Türk milletinin destanıdır” dedi.

30082019birkezdahagururla_d57a4.jpg
Haber: Oktay Çayırlı
30 Ağustos 1922’de Mustafa Kemal Atatürk Başkomutanlığında Türk ordusunun mutlak zaferle kazandığı Büyük Taarruz’un, tarihi şan ve şerefle dolu, ülkesi ve milletinin bölünmez bütünlüğü için her an canını seve seve vermeye hazır Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Zafer Bayramı ve Silahlı Kuvvetler Günü’nün 97’nci yıl dönümü Atapark’ta düzenlenen etkinlikle kutlandı.
HEPİMİZE KUTLU OLSUN
Saat 9.00’da Milas Kaymakamı Eren Arslan’ın, Milas Garnizon Komutanı Albay Emel Demiryakan’ın ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan tören daha sonra saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşımızın seslendirilmesiyle devam etti.
Günün önem ve anlamını belirten konuşma ise Milas Garnizon Komutanı Emel Demiryakan tarafından yapıldı.
“Bugün kurtuluş savaşımızın son evresinin Mustafa Kemal Paşa komutasında büyük taarruzla 26 Ağustos’ta Kocatepe'de başlayan ve 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Yunan işgal kuvvetlerine indirilen kesin darbeyle taçlanan zaferimizin yıldönümüdür. Hepimize kutlu olsun” diyerek konuşmasına başlayan Albay Demiryakan şöyle devam etti:
“Mazisi şan, şeref ve zaferlerle dolu Türk Silahlı Kuvvetlerinin; cesaret ve kahramanlığının destanlaştığı, vatanın savunulması ve milletin bağımsızlığı uğrundaki azim ve kararlılığının en önemli göstergelerinden birisi olan 30 Ağustos Zaferimizin 97’nci yıldönümünü bir kez daha gurur ve heyecanla kutlamanın mutluluğu içindeyiz.
Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizzat idare edilen büyük taarruza Başkomutanlık Meydan Muharebesi adı verilmiş ve 1935’ten bu yana milli bayram olarak kutlanmaktadır.
Dört gün içerisinde 150 bin Yunan askerinin yok edildiği, Yunan Başkumandanı Trikupis’in esir edildiği, 15 bin Mehmetçiğin şehit olduğu; devamında ‘ordular ilk hedefiniz Akdenizdir!’ komutuyla kalan Yunan askerinin İzmir’e sürüldüğü ve 9 Eylül’de denize döküldüğü bu büyük taarruz sadece Türk tarihinin değil dünya tarihinin de en etkili, kesin sonuçlu meydan muharebesidir.
Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde başlatılan Türkiye Cumhuriyeti devletinin çağdaş bir devlet olarak inşası sürecinde ordumuzun cesaret ve kahramanlığının destanlaşarak hafızalara kazındığı ve şanlı tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olarak kayda geçen bu büyük zafer yüce milletimiz için birlik ve beraberlik duygusu ve bağımsızlık tutkusunun abideleştiği bir onur ve gurur kaynağı olmuştur. Bu zafer yalnız Mehmetçiğin değil, cephe gerisinde mermi taşıyan kendi çocuğundan önce Türk askerini düşünen Türk kadınının ve Türk milletinin destanıdır.
Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları olarak, bu bilinç ve inançla bağrından çıktığımız yüce milletimize en güzel şekilde hizmet etmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.
Aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri günü olarak da kutlanan 30 Ağustos’ta milletimizin duyduğu güvenden ve bu üniformayı giymekten şeref duyuyoruz.
Bu tarihi gün kapsamında; başta ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları ile vatanın bütünlüğü ve şanlı bayrağımızın daima hür bir şekilde dalgalanması uğrunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyoruz. Bu büyük bayram hepimize kutlu olsun.”
KAYMAKAM TEBRİKLERİ KABUL ETTİ
Albay Demiryakan’ın yaptığı konuşmanın ardından lise öğrencisi Meriç İnpınar tarafından “Vatan İçin”, Berna Topçu tarafından ise “Akdeniz’e” adlı şiirler seslendirildi.
Anıt önündeki ilk bölüm sona erdikten sonra Milas Kaymakamı Eren Arslan, makam odasında tebrikleri kabul etti.
Tebriklerin kabulünün ardından etkinlik, Atapark Meydanı’nda gazilerin, askerlerin ve bando takımının tören geçişi ile son buldu.
Zafer Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında Cuma günü akşam Fener Alayı yürüyüşü gerçekleştirildi.
MESAJLAR
Muğla’da görev yapan protokol üyeleri, Zafer Bayramını kutlayan birer mesaj yayınladı. Yayınlanan mesajlar şöyle:
Muğla Valisi Esengül Civelek
“Bugün, 30 Ağustos 1922’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kazanılan Büyük Taarruz’un 97. Yıl dönümünü milletçe birlik ve beraberlik içerisinde kutlamanın gururunu, onurunu yaşıyoruz.
Büyük Taarruzla birlikte Kurtuluş Savaşımız zaferle taçlanmış, Türk Milletinin bağımsızlık uğruna gösterdiği azim ve kararlılık tüm dünyaya ilan edilmiştir. Her aşaması kahramanlık destanlarıyla dolu Milli Mücadele sonucunda elde edilen şanlı zaferle birlikte, Cumhuriyetimizin temelleri de atılmıştır. Bugün, bizlere düşen görev, bütün imkânsızlıklara, yokluklara rağmen tüm zorlukları aşarak kurduğumuz Cumhuriyetimizi daha da yüceltmek, daha da güçlendirmek olmalıdır.
Şanlı Zaferin 97. yılında, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Milli Mücadelenin tüm kahramanlarını, kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.”
AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir:
“Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları önderliğinde şanlı tarihimize altın harflerle kazınan Büyük Taarruz Başkomutanlık Meydan Muharebesinin 97. yıldönümüne ulaşmanın gururunu yaşıyoruz.
Ülkemiz üzerinde emelleri olan güçler, başta Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve aziz milletimiz olmak üzere büyük bir dirençle karşılaşmışlardır. Bu onurlu mücadelenin sonucu da Anadolu toprakları ebediyen milletimizin egemenliğinde kalmak üzere mülkiyetimize geçmiştir. Ordumuzun, imkansızlıklar içinde verdiği bu mücadele, tüm dünyada gıptayla izlenmiştir. Yine burada Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. O satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz!’ emri tarihimizin anlaşılması bakımından en önemli işaretlerden biridir.
Büyük Taarruz sayesinde ülkemiz bugünkü temelleri üzerine inşa edilmiş, geleceğe kararlılıkla yürüyen öncü Türkiye olmuştur. Aziz milletimiz, birlik ve beraberliğine kastedildiğinde ise en üst perdeden mücadelesini kazanmayı bilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, dün olduğu gibi bugün de sınırlarımız ve sınırlarımızın ötesinde emperyalist güçler tarafından beslenen terör odaklarıyla mücadele etmektedir. Dosta güven, düşmana korku salan ve dünyanın en güçlü yapılarından olan ordumuz, zaferlerimize yeni zaferler eklemektedir. Bu duygu ve düşüncelerle 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Gününü kutluyor, başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferi milletimize armağan eden istiklal kahramanlarını, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi, minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.”
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün:
“Tarihi şanlı zaferlerle dolu, bağımsızlığına düşkün Türk Milleti 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile dünya tarihini değiştirmiş, Atatürk önderliğinde tek yumruk olarak güçlü, işgalci devletleri vatan topraklarından çıkarmıştır. Dönemin en güçlü ordularıyla çarpışan ve mazlum ülkelere hep örnek olacak büyük bir zafer kazanan Türk Milleti için 30 Ağustos Atatürk’tür, zaferdir ve bayramdır. Bu büyük zaferin Başkomutanı Atatürk 30 Ağustos için; “30 Ağustos Zaferi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur, ama Türk Ulusu'nun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbelli ki genç Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı.
Bundan 97 yıl önce birlik ve beraberlik içerisinde, omuz omuza, canını hiçe sayarak vatan toprakları için mücadele eden, her 30 Ağustos’ta bizlere bu şanlı zaferin gururunu yaşatan, bugün özgürce bu topraklarda yaşamamızı sağlayan başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi saygıyla anıyor, 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızı kutluyorum.”
AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete:
“Topraklarımızın düşman işgalinden kurtuluşunun ve özgürlüğümüzün tarihi olan 30 Ağustos Zaferi’nin yıl dönümünde yine aynı coşkuyu ve heyecanı yaşıyoruz.
Şanlı tarihimize bir destan daha eklediğimiz bu günde millet olarak tüm dünyaya bir kez daha haykırdık ki, özgürlüğümüz ve vatanımız için aşamayacağımız hiçbir engel yok.
Bugün vesilesi ile başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ olmak istiklal mücadelemizin tüm şehitlerine ve gazilerine Allah’tan rahmet diliyorum.
Ülkemiz üzerinde hesap yapanlara fırsat vermemek, için birliğimizden ve beraberliğimizden asla taviz vermememiz gerektiğini bir kez daha ifade ediyorum.
30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.”
Muğla Ülkü Ocakları Başkanı Burak Demirel:
“26 Ağustos 1922 sabahı başlayan Büyük Taarruz, son vatanımızın ne pahasına olursa olsun teslim edilmeyeceğinin tescili ve Türk milletinin kendi yazgısına yalnızca kendisinin yön vereceğinin kesin beyanıdır. Milletimizin rızası, bilgisi ve iradesi dışında dayatılan sömürgeci plan, proje ve senaryolar önce Dumlupınar'da yırtılmış ve ufalanmış, sonra da kalan artıklar İzmir'den denize süpürülmüştür. Cumhuriyetin ilanı ile neticelenen bu muhteşem başarı, Türk milletinin kendi topraklarında asla yenilemeyeceğinin, belinin bükülemeyeceğinin ve varlığının yok edilemeyeceğinin ispatı olarak geleceği tayin etmiştir.30 Ağustos Zaferi, milletimizin şanlı tarihindeki eşsiz kahramanlık ve vatanseverlik anıtlarından biridir. Bağımsızlığını kazanma uğrunda yıllarca mücadele veren, tüm yokluklara karşı bu haklı mücadeleden dünya tarihinde eşine az rastlanır bir zaferle çıkan Türk Milleti, Mustafa Kemal önderliğinde bağımsız, güçlü ve çağdaş bir devlet olmayı başarmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle, 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyor, tarihi süreçte Vatanı, Bayrağı ve Devleti için toprağa düşmüş bütün şehitlerimizi, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyor, hepsine Allah’tan rahmet diliyorum.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin