A+ A A-

 

Tarıma dayalı yatırımların yüzde 50 hibe olarak desteklendiği 13. Etap Kırsal Kalkınma Destekleri başladı. 23 Ağustos Cuma günü saat 10.00’da MİTSO toplantı salonunda konuyla ilgili bilgilendirme toplantısı yapılacağını duyuran Milas Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan ve Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, desteklemelerden yararlanmak isteyen çiftçi ve yatırımcıları toplantıya davet etti.

22082019ciftciveyatirimcilarbilgilendirme_e6475.jpg
Haber: Hamza Balandı
Kırsal Kalkınma Destekleri 13. Etap kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ, 2 Ağustos 2019 tarihinde Resmi Gazetede yayımlandı. Kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, kadın ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere gerçek ve tüzel kişilerin tarımsal yatırımlarında kullanabilecekleri için hibe ödemelerine ilişkin hususlar hakkında, 23 Ağustos Cuma günü saat 10.00’da MİTSO toplantı salonunda bilgilendirme yapılacak.
İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hangi Tarımsal Yatırımların destekleme kapsamında olacağına dair bir tanıtımın yapılacağını duyuran Milas Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan ve Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, çiftçileri ve yatırımcıları bu toplantıya davet etti.
Ekonomik yatırım konuları hakkında bilgi veren Müdür Arslan, “Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, mevcut faal olan veya olmayan tesislerin kapasite artırımı, teknoloji yenileme veya modernizasyo. Yenilenebilir enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımı., Tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, mevcut faal olan veya olmayan tesislerin kapasite artırımı, teknoloji yenileme veya modernizasyo. Tebliğ kapsamında bulunan konularla ilgili tarımsal faaliyetlere yönelik yapılmış ve / veya yapılacak tesislerde, toplu basınçlı sulama sistemleri için, sulama kooperatifleri ve sulama kooperatifleri üst birliklerinin sulama hizmetlerinin gerektirdiği elektrik enerjisini temin etmek amaçlı rüzgar ve güneş enerjisinden elektrik üreten tesislerin yapımı. Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar, Hayvansal v bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması hibe desteği kapsamında değerlendirilecektir” diye konuştu.
Müdür Arslan, bunun yanı sıra kırsal turizm yatırımları, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, el sanatları ve katma değerli ürünler, bilişim sistemleri ve eğitiminin de hibe desteği kapsamında değerlendirileceğini söyledi.
Hibe programının 81 ilde uygulandığını bu konuda çiftçi ve yatırımcıları hibe programından faydalanmaya davet eden Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, ekonomik yatırım konularında hibeye esas proje tutarı hakkında şunları kaydetti:
“Kırsal Kalkınma Destekleri 13. Etap kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ, 2 Ağustos 2019 tarihinde Resmi Gazetede yayımlandı. Çiftçilerimiz ve yatırımcılarımız Kırsal Kalkınma Desteklerinden yararlanmak için 2 Ağustos – 2 Ekim 2019 tarihleri arasında elektronik ağ üzerinden başvuru yapabiliyor. Bu kapsamda tebliğde hibeye esas proje tutarları hakkında; ‘Başvuruda bulunanların tarımsal kooperatifler ve birlikler veya tüzel kişiler olması halinde, hibeye esas proje tutarı; yatırım niteliği yeni tesis olan başvurulardan 2.500.00 Türk Lirası, yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda 1.730.00 Türk Lirası, yatırım niteliği kapasite artırımı, teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon olan başvurularda 1.250.000 Türk Lirası,
Başvuruda bulunanların gerçek kişiler olması halinde, ; yatırım niteliği yeni tesis olan başvurulardan 1.250.00 Türk Lirası, yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda 1.000.00 Türk Lirası, yatırım niteliği kapasite artırımı, teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon olan başvurularda 750.000 Türk Lirası, üst limitini geçemez.
Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; hibeye esas proje tutarı 50.000 Türk Lirası üst limiti geçemez. Hibeye esas proje tutarının yüzde 50’sine hibe yoluyla destek verilir. Bu limitin altındaki başvurular kabul edilemez. Hibeye esas proje tutarının yüzde 50’sine hibe yoluyla destek verilir. Diğer yüzde 50’si oranındaki tutarı başvuru sahipleri temin etmekle yükümlüdür. Proje bütçesi KDV(Katma Değer Vergisi) hariç hazırlanır. Bu kapsamında yatırım projelerinin fiziki olarak tamamlanma sın tarihi 15 Kasım 2019’dur.’ denilmektedir.”

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin