A+ A A-

 

Milas Avcılar Atıcılar ve Amatör Balıkçılar Spor Kulübü Derneği Başkanı Mustafa Özkan, yazılı bir açıklama yaparak kara avcılığında 2019 - 2020 Av Dönemi’nin 24 Ağustos 2019 Cumartesi günü birinci grup av kuşları olan bıldırcın ve üveyiz avı ile açılacağını duyurdu. Ülkemizde son günlerde artan orman yangınlarına da değinen Özkan, “Av sezonu bu yıl yaklaşık 15 gün geç başlatıldı. Son günlerde de ne yazık ki ormanlarımız yangınlarıyla gündemde. Avcılar ormanların gönüllü bekçileri sayılır ve bir avcı bölgesindeki ormanı en ücra noktasına kadar çok iyi bilir. Avcılarımız ormanlarımızda olsaydı belki de bu yangınlarımız yaşanmayacaktı” dedi.

21082019avcılarormanlarin.jpg
Haber: Oktay Çayırlı

Milas Avcılar Atıcılar ve Amatör Balıkçılar Spor Kulübü Derneği Başkanı Mustafa Özkan, yeni av dönemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. “Kanuna, kurala ve zamanına uyan yasal avcıların özlemle beklediği kara avcılığında 2019 - 2020 Av Dönemi 24 Ağustos 2019 Cumartesi günü yani bu hafta sonu 1. Grup Av Kuşları olan Bıldırcın ve Üveyik avı ile açılıyor” diyerek av sezonu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Özkan, “Bu yıl Mayıs ayında 2 kez toplanan Merkez Av Komisyonunda Avcıların lehine hiçbir kararın çıkmadığı bir toplantı olarak tarihe geçti. Tüm gruplarda açılış tarihleri bir hafta gecikti. Daha evvelki yıllarda Ocak ayı başlarında olan Bıldırcın avının kapanış tarihi 17 Kasım 2019 Pazar günü olarak belirlendi. Sonrası 1. Grup Kuşlardan Üveyik kuşunun günlük limitini 5 adetten 3 adete, 3. Grup kuşlardan Elmabaş Patka ördeğinin günlük limitini 6 adetten 1 adete düşürdü” dedi.
SEZON GEÇ AÇILDI
Av sezonunun bu yıl geç açıldığına ve yaşanan orman yangınlarına da değinen Başkan Özkan, “Geçmiş yıllarda bütün av dönemleri daha erken açılıyordu. Bu yıl yaklaşık 15 gün geç başladı. Avcının ormanda gittiği, ulaştığı yere başka hiç kimse gidemez, bilemez. Avcı doğanın değerini kıymetini bilen insandır. Avcı arkadaşlarımızın ormanlarda gezmesine zamanında izin verilseydi belki de bir çok yangını yaşamamış olacaktık. Çünkü biliyoruz ki orman yangınlarının büyük bir bölümü insanlardan kaynaklanıyor. Avcılar ormanların gönüllü bekçileridir” dedi.

KURALLARA DİKKAT
Yeni sezonda her yıl olduğu gibi tüfekle yeni tanışan genç avcılar için bazı önemli kuralları bir kez daha hatırlatan Özkan, kuralları şöyle sıraladı:
Yasalara ve Merkez Av Komisyonu kararlarına uymak.
Doğayı sevmek, Ormanları ve içinde yaşayan yaban hayatı korumak, çevreyi temiz tutmak.
Hayvanları sevmek ve özellikle av hayvanlarını korumak.
Av arkadaşlarını saymak , iyi davranmak ve av sırasında haklarına saygılı olmak.
Prensipli, disiplinli ve hoşgörülü olmak.
Av sahasına gelmeden tüfeğini doldurmamak, av sahasında tüfeği doldururken tüfeği bir insana yöneltmemek.
Avda avcı düzenine uymak ve başkasının önünden çıkan ava fişek atmamak.
Av teskerelerini sürekli olarak yanında taşımak ve av teskerelerinde kayıtlı olmayan başka tüfeklerle avlanmamak.
Her yıl Merkez Av Komisyonu kararı ile belirlenen süreler içerisinde ve ava yasak olmayan bölgelerde avlanmak.
Ava gitmek için verilen randevuya zamanında ve saatinde gitmek.
Ava giderken araçta dolu silah bulundurmamak.
Avlanırken gruptan habersiz ayrılmamak.
Çalılık yerde engebeli arazide avlanırken sürekli yerini belli etmek için arkadaşlarına sesini duyurmak.
Avcı düzeninde avlanırken ateş ettiği av istikametinde kimsenin bulunmadığına emin olduktan sonra ateş etmek.
Tüfeği ava ateş etmek için doldurduğumuzda avı tanımadan ateş etmemek.
Vurulan av yaralı ise hayvanı eziyet çektirmeden kesmek.
Av düzeninde gezerken namluyu devamlı boşluğa tutmak.
Kamp yerine söz verilen saatte ulaşmak.
Kamp yerinde görev bölümü yapmak ve herkesin bir görev almasını sağlamak.
Kamp yerinde dolu silah bulundurmamak.
Kamp yerinden ayrılırken ateşi mutlaka söndürmek, çevreyi temizlemek, herhangi bir şeyin unutulup unutulmadığını kontrol etmek.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin