A+ A A-

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 11 Kasım günü saat 11.00’de vatandaşların katılımıyla 3 milyon fidanın aynı anda dikileceğini ve Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuru yapacaklarını söyledi.

21082019rekorfidandenemesi.jpg


Haber: Emre Baştaşkın

Yaz aylarında yoğun yangınlarla mücadele eden Türkiye, sonbaharda dikilecek fidanlarla Guinness rekorlar kitabına girmeye hazırlanıyor.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kasım ayında İzmir, Muğla, Fethiye ile beraber çeşitli bölgelerde aynı anda 3 milyon fidan dikerek Guinness rekorlar kitabına girme projesi olduğunu açıkladı. Pakdemirli, "11 Kasım’da saat 11.00'de tüm vatandaşlarımızı Guinness rekorlar kitabına girmek üzere açıklayacağımız illerde fidan dikimine davet ediyorum.” dedi.
11 Kasım’daki rekor denemesi ile tek seferde 3 milyon fidanın aynı anda dikilmesi hedeflenirken, yaz boyunca yanan alanlarda yapılacak ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra; bir ülkenin gücü olan orman alanlarının artırılması amacıyla bakanlığın var gücüyle çalışmaya devam edeceği vurgulandı.
16 YILDA 4,5 MİLYAR FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
Orman yangınlarıyla mücadelede oldukça başarılı olan Türkiye’de, yangına müdahale süresinin kısalmış olması daha büyük felaketlerin önüne geçiyor. 2003’te yangına ilk müdahale süresi 40 dakika iken; 2018’de bu süre 14 dakikaya indi. Bakanlığın şimdiki hedef ise 12 dakika.
Türkiye’de son 10 yılda 66 bin 648 hektar alan yangınlardan zarar gördü. Yangınlar sonrası yapılan çalışmalarla bu alanlarda 75 milyon 44 bin 830 fidan dikildi.
Bu dönemdeki yangınların yüzde 88’i insan kaynaklı olurken; yüzde 12’si ise doğal yangın olarak değerlendirildi.
Son 16 yıla bakıldığında ise; 2002’de 20,8 Milyon Hektar olan orman alanı, 2018’de 22,6 milyon hektara çıkarıldı. Bu 16 yıllık süreçte, yanan alanların yanı sıra yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile Türkiye genelinde 4.5 milyar fidan toprakla buluşturuldu.
Tarım ve Orman Bakanının görevde olduğu son bir yılda toplam 256 milyon fidan dikildi.
Çin ve Hindistan’dan sonra Türkiye, dünyada en fazla ağaçlandırma yapan üçüncü ülke olurken; orman varlığı noktasındaki 2023 hedefi ise 7 milyar adet fidanı toprakla buluşturmak.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin