Uyarı
  • JCacheStorageFile::_filesInFolderJFolder: :delete: Yol bir klasör değil. Yol: /home/gazetemilas/public_html/cache-degisti
A+ A A-

 

Türk Hava Yolları’nın Milas Bodrum Havalimanı’ndan kalkış için pistte hızlanan Boeing 737-800 tipi yolcu uçağının pilotu kat edişini henüz tamamlamayan Swan Havacılık’a ait EC130 tipi TC-HSG tescilli helikopter nedeniyle pist üzerinde frenleme yaparak durmak zorunda kaldı.

15082019havalimanifelaket_e7564.jpg
Haber Merkezi

Olayın hava trafik kontrolörünün helikopterin pist üzerinden geçişini tamamlamasını beklemeden diğer uçağa kalkış izni vermesi nedeniyle meydana geldi.
ANİ FRENLEME YAPTI
Milas Bodrum Havalimanı’ndan yolcularına alan ve İstanbul Havalimanı’na uçacak TK2517 sefer sayılı yolcu uçağı saat 18.45’te pist başında kalkış izni aldı. Uçak hızlanmaya başlarken THY pilotları pist üzerinden geçişini tamamlamayan helikopter nedeniyle ani frenleme yaptı.
Uçak pist içinde dururken yolcular kısa süreli panik yaşadı. Kaptan pilot anonsunda pist üzerinde helikopter kalkışını tamamlamadığı için durmak zorunda kaldıklarını söyledi. Uçak, fren sisteminin kontrolü için tekrar park pozisyonuna alındı.
YANLIŞLIKLA KALKIŞ İZNİ VERİLDİ
Olay sırasında yolcu taşıyan EC130 tipi tek helikopterin Milas Bodrum kulesinden genel havacılık bölümüne iniş için pist üzerinden kat ediş aldığı ancak kontrolörün kat edişi takip etmeyip THY uçağına kalkış verdiği öğrenildi. Konuyla ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Kaza İnceleme Kurulu tarafından araştırma yapılacak.
MİLAS BODRUM PİSTİ SOS VERİYOR
Geçen yıl Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Milas Bodrum Havalimanı pistinin tamiri için ihaleye çıkmıştı. Pist, taksi yolu, PAT sahaları tamirat ihalesini Gena İnşaat kazanmıştı. Ancak geçen yıl çalışmalar başlarken kur fırlatı. Maliyetler arttı. İş durdu. Yazın yoğun trafikte operasyon taksi yolu üzerinden yapılıyor. Bu neden Bodrum’a THY geniş gövdeli uçak planlayamıyor. Operasyon aksıyor.
Ayrıca geçen haziran ayında da Neta Holding'e ait Cessna Sovereign tipi iş jetinin ön dikmesi iniş sırasında yüzeydeki sorun nedeniyle yamularak uçakta ciddi hasar meydana gelmişti. (http://www.kokpit.aero)

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin