A+ A A-

 

Milas Emlak Müşavirleri Derneği tarafından ilçemizde emlakçılık sektöründe faaliyet gösterenlere yönelik açılan yetki belgesi sınavında başarılı olanlara belgeleri teslim edildi.

14082019emak_77457.jpg
Haber: Emre Baştaşkın
Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Emlak Akademisi İktisadi İşletmesi ve Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından ilçemizdeki emlakçıların başvurusu doğrultusunda Temmuz ayı içerisinde açılan Sorumlu Emlak Danışmanı 5’inci Seviye Mesleki Yeterlilik Sınavı’na katılan ve başarılı olan emlakçılara hak ettikleri belgeler teslim edildi.
EMLAK DANIŞMANLARI MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGELİ OLACAK
Tapu kütüğüne kayıtlı olsun ya da olmasın taşınmaz alım satımı ve kiralanması ile tapu işlemlerine aracılık eden, taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmeti veren gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların mesleki faaliyetlerini düzenlemek amacıyla hazırlanan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğinin 05.06.2018 tarihli 30442 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması, ayrıca yine ilgili yönetmeliğin 10. Maddesinn 1. Fıkrası uyarınca İşletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerinden birine sahip olmalarının zorunlu hale geldiğini belirten MEMDER Başkanı Mehmet Kırkık, “yasal mevzuatlar doğrultusunda ilçemizde emlakçılık yapan 20 kişinin katılımıyla sınavımızı gerçekleştirdik. Elde edilen sonuçlara göre de 12 kişi 5’inci seviye belgesini almaya hak kazandı” dedi.
YENİ SINAV YAKINDA
5’inci seviye belge almak isteyen emlakçılara yönelik ikinci sınavın önümüzdeki ay içerisinde açılacağını hatırlatan Başkan Kırkık, “belgeyi henüz almayan emlakçılarımız için ikinci sınav sürecini başlattık. Önümüzdeki ay içerisinde yeniden sınav yapılacak. İlk sınavda başarılı olan ve belgelerini almaya hak kazanan emlakçılar, bu belgeyi 5 yıl kullanabilecek. 5 yıl sonra belgelerini yenilemek zorundalar. Belgeyi almasına rağmen 5 yıl boyunca hiçbir emlakçılık çalışması yapmadığı belirlenen kişiler yeniden sınava girerek belgeyi alabilecekler” dedi.
ŞARTLAR DEĞİŞTİ
Yönetmelik değişikliğinin ardından emlakçı olabilmenin şartlarının da değiştiğini ifade eden Kırkık, “en az lise mezunu olmak, MYK’dan seviye 5 sorumlu emlak danışmanı sertifikası almak, en az 30 metrekare işletme olması, yanında eleman çalışıyor ise her bir eleman için % 20 fazla metrekare isteniyor ve elemanların da seviye 4 dediğimiz emlak danışmanı sertifikasının MYK’dan almaları istenmekte. Vergi kaydı ve Oda kayıtları yapılmak suretiyle TTBS’ye giriş yapılıyor. Böylece işyeri açma ruhsatı alarak mesleğe devam edebiliyorlar” dedi.
EMLAK İŞİ GÜVEN İŞİ
Yönetmeliğin yayınlanmasından sonra yetki belgesi olmadan emlakçılık yapılamayacağına da dikkat çeken Kırkık, “internet sitelerine ilan verilemeyecek mutlaka yetki belgesi istenecektir. Bununla ilgili düzenlemeler yapılıyor. Biz dernek ve oda olarak Ankara Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonuna (TEMFED) bağlıyız. Genel Başkanımız Hacı Ali Taylan olaylara oldukça hakim ve direk ilgili bakanla konuşarak sorunları ve çözümlerinin neler olabileceğini dile getiriyor. Federasyonumuz 19 odadan 32 dernekten oluşan Türkiye’nin en güçlü federasyonudur. Bizde böyle güçlü bir federasyonumuz olduğu için çok şanslıyız. Emlak işi güven işi. Dolayısıyla bu mesleği yapanlar kadar yöneticilik yapan kişilerde önemlidir. Hayatında hiç emlakçılık yapmamış kişiler bu mesleğe yön veremez, meslektaşlarımızın sorunlarını bilemez. Biz dernek olarak işimizi doğru yapmaya gayret ediyoruz” dedi.
PROJELER YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Güçlü bir yönetim, birlik ve beraberlik içinde 87 üyeli MEMDER ailesinin hep doğrunun yanında olmaya güzel projeler yapmaya devam edeceğini belirten Kırkık, “Bu bağlamda ilçemizde yapmış olduğumuz ziyaretlerde görmüş olduğunuz ilgi ve alakadan dolayı tüm kamu görevlileri ve oda başkanlarımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin