A+ A A-

 

Milas’ta yaşanan su kesintileri vatandaşı isyan etme noktasına getirdi. Kesintilerle ilgili bilgi almak için MUSKİ ile iletişime geçen vatandaşlara “su yetmediği için planlı kesinti yapılıyor” ya da “Yoğun kullanımdan dolayı suyu kestik arıza yok” şeklinde cevap veriliyor. Aldıkları cevap karşısında şaşkına dönen vatandaş ise tepkisini “Zam yaptınız insanlar sesini çıkarmadı. Bu nasıl bir rezalettir. Ama bundan sonra size oy atarsam ellerim kırılsın. Bu kadar kötü yönetim olamaz” diyerek yerel yöneticilere tepkilerini dile getirdiler.

08082019suisyani.jpg
Haber: Oktay Çayırlı
Milas’ın birçok mahallesinde sık sık su kesintileri yaşanmaya başladı. Hava sıcaklıklarının da artmasıyla birlikte daha çok ihtiyaç duyulan suya ulaşma konusunda sıkıntı yaşayan vatandaşlar gazetemize ulaşarak ve sosyal medya aracılığı ile isyanlarını dile getirmeye çalışıyorlar.
12 SAAT SU MU KESİLİR
Aydınlıkevler Mahallesi’nden aradığını belirten Musa Akgül adlı vatandaş, bir haftadan beri mahallelerinde sık sık suların kesildiğini ifade ederek, “Mahallemizde yaşanan su kesintileri canımızı bezdirdi. 12 saat su kesintisi mi olur? Evlerde çocuklarımız var, yaşlılarımız var. Temizlik, tuvalet gibi ihtiyaçlarımızı karşılayamaz olduk” dedi.
5 LİRA ALMASINI BİLİYORLAR
Yaşanan kesintilerle ilgili MUSKİ’yi defalarca aradığını da dile getiren Akgül, “aradığımda bazen arıza var diyorlar. Bazen de su yetmediği için planlı kesintiler yaptıklarını söylüyorlar. İyi de nasıl su yetmez. Son yılların en fazla yağmuru yağdı bölgemize. Barajlarımız çok şükür su dolu. Neyin hesabını yaparak bu cevabı veriyorlar bilmiyorum. Suyun tonunu 5 liraya satmasını biliyorlar ama sağlıklı bir şekilde en fazla ihtiyaç duyduğumuz anca suyu bize ulaştıramıyorlar. Hem madem tasarruf yapacaklar tüm Milas genelinde yapsınlar. Suya ihtiyacımız var ise bu tasarruf sadece Aydınlıkevler Mahallesi’nde kesinti yapılarak mı karşılanır” dedi.
REZİL ETTİNİZ BİZİ
Gazetemizi arayarak sıkıntısını dile getiren Akgül’ün yanı sıra aynı mahallede ikamet eden Aykut Erol ise sosyal medyada “Her akşam Milas Aydınlıkevler mahallesinde 19:00 - 01:30 saatleri arasında su kesintisi yapılıyor, neden? Diğer mahallelerde su kesintisi yapılmıyor. Bu kesintilerle ilgili, MUSKİ'de planlı su kesintileri bilgisi yok. Neden? Neden Aydınlıkevler Mahallesi, rezil ettiniz bizi. Eeeey Milas Belediyesi ne iş yaparsınız siz?” paylaşımında bulundu.
SANAYİ ESNAFI DA İSYANDA
Özkan Orhan adlı sosyal medya kullanıcısı ise Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan ve MUSKİ’yi etiketleyerek, Emek Mahallesi’nde yaşanan su kesintileri nedeniyle şu paylaşımı yaptı:
“Emek Mahallesi’nde su yok. MUSKİ’yi, 444 4 801 arıyoruz. Tam 15 dakika telefonda bekliyoruz. Esra diye bir bayan çıkıyor. ‘Yoğun kullanımdan dolayı suyu kestik arıza yok’ diyor. Bu nasıl bir iş anlamadım. Zam yaptınız insanlar sesini çıkarmadı. Bu nasıl bir rezalettir. Biri bana açıklasın. Ama bundan sonra size oy atarsam ellerim kırılsın. Bu kadar kötü yönetim olamaz. Açıklamaya bak ya yoğun kullanım... Tam bir rezalet. Böyle bir açıklama olamaz. İnsanlar su geldiği zaman daha çok tüketim olacak. Hiç mi aklınız çalışmıyor anlamadım ben.... GOCA MİLAS sizde uyuyun sesinizi hiç çıkarmayın. Muhammet Tokat Suat Özcan Muski”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin