A+ A A-

 

Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Kurban Bayramı Trafik Tedbirleri kapsamında çiftçilerin bayram boyunca römorklu traktörle karayoluna çıkmalarının yasak olduğunu belirtti.

06082019romork_2202e.jpg
Haber Merkezi
Milas Ziraat Odası (MİZO), Ağustos Ayı Meclis Toplantısı’nı tam katılımla gerçekleştirdi. Toplantıda, olağan gündemin yanı sıra çiftçileri yakından ilgilendiren konular üzerinde görüşüldü. Meclis Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, 2019 Yılı Kurban Bayramı Trafik Tedbirleri hususunda; Milas’ta çiftçilerin bayram boyunca römorklu traktörle karayoluna çıkmalarının yasak olduğunu söyledi.
Hatasız ve kazasız bir Kurban Bayramı dilediğini söyleyen Başkan Atıcı, “2019 Yılı Kurban Bayramı Trafik Tedbirleri” başlıklı bu genelgenin 17. Maddesi’nde duyurulan yasakla ilgili şunları kaydetti: “Milas Ziraat Odası Ağustos Ayı Meclis Toplantısı’nı tam katılımla gerçekleştirdik. Olağan gündemlerimizin dışında Kurban Bayramı haftasına girmemiz sebebiyle, İç İşleri Bakanlığı’mızdan gelen bir genelge var. ‘2019 Yılı Kurban Bayramı Trafik Tedbirler’ başlıklı bu genelgenin 17. Maddesinde tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı bölgelerde karayolu üzerinde tarımsal zirai araçlar, traktörler, biçerdöverler ve benzeri araçların uygunsuz olarak trafikte seyretmelerine izin verilmeyeceği bildiriliyor. Bize gönderilen genelgede; traktör römorklarına arkadan çarpmaların, traktörlerin tarladan ya da tali yollardan ana yola katılımı sırasında yandan çarpma şeklindeki kazaların, römorkların uygunsuz, görüşü engelleyici şekilde yüklenmesinin yarattığı olumsuz durumların yaşanmaması için bu kısıtlama ve yasaklara uyulması gerektiğinin altı çiziliyor. Çiftçilerimizin ayrıca traktörlerinin fenni muayene ve sigortalarının yaptırılması konusunda hassasiyet bekleniyor. Biz bu konuda çiftçilerimizi SMS yoluyla uyarıyoruz.”
“ÇİFTÇİLERİMİZİ DİKKATLİ OLMAYA DAVET EDİYORUM”
Milas Bölge Trafik Amirliği’nin bu konuda bilgilendirme yazısı gönderdiğini ve bu bağlamda tebliği meclis gündemine taşıdıklarını anlatan Başkan Atıcı, “Özellikle bölgemizin turizm bölgesi olması ve yoğun bir trafik akışı yaşanması sebebiyle, bayram boyunca çiftçi arkadaşlarımızın traktörler, römorklar ve tarım aletleri ile karayoluna mümkünse seyretmemeleri gerekiyor. Mecbur, zorunlu olmadığı sürece arife günden itibaren bayram süresince bu araçlarla Milas-Bodrum karayolunda yola çıkmamaları gerekiyor. Ama aynı şekilde Milas-Bodrum yolu ve diğer turizm yolları sadece bayramda değil yaz boyunca bir hayli sıkışık ve yüklü bir yol. Tabi bazı köylerimizde çiftçilerimiz mecbur kalıyor. Çiftçilerimiz de karayolunda bu araçlarla yola çıktığında tehlike altında olduğunu biliyor ve karayoluna zaten çıkmak istemiyor. Ama bazı köylerde zorunluluk hali var. Çiftçilerimizin arazisindeki ürününü hasat ettikten sonra kendi ahırına götürmesi için mecbur olarak bu karayolunda seyretmesi gerekebiliyor.
Bu yol üzerinde istenmeyen üzücü can ve mal kayıplarına sebep olabilecek kazaların yaşanmaması için tüm çiftçilerimizden bayram süresi boyunca bu hususa riayet etmelerini rica ediyorum. Geçmişte biz bu konuda çok üzücü acı olaylar yaşadık. En büyük ceza trafik kazasıdır. Allah kimseye vermesin. Bu nedenle çiftçilerimizi dikkatli olmaya davet ediyorum. Çiftçilerimizin ara yollardan ana yollara çıkarken muhakkak sabırlı olmaları ve trafik emniyetini sağladıktan sonra çıkmaları gerekiyor. Traktörlerin römorklarına aşırı yüklememe yapılmaması, römorklardaki yükün örtülmesi ve arkada mutlaka reflektör bulunması ve özellikle traktörle gece yolculuğu yapılmaması gerekiyor. Trafik kurallarına uyalım! Bu durumlar köy temsilcilerimize, çiftçilerimize iletildi. Allah hatasız kazasız bir bayram versin” diye konuştu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin