A+ A A-

 

Milas Belediye Meclisi Ağustos ayı olağan meclis toplantısında 6 ana, 1 ek, 6 imar komisyon raporunun görüşülüp karara bağlandı.

06082019meclis_d5d4c.jpg
Haber: Oktay Çayırlı
Milas Belediye Meclisi ağustos ayı olağan meclis toplantısı, dün saat 10.00’da Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Uğur Bıçakçı ve Murat Yazar mazeret bildirerek katılmadı. Toplantıda 6 ana, 1 ek, 6 imar komisyon raporunun görüşülüp karara bağlandı. Toplantının sonunda ise MHP’li Mevlüt Kiriş ile AK Partili Nevzat Solmaz, gündem dışı söz alarak taleplerini dile getirdi.
Toplantının ikinci gündem maddesinde Meşelik Mahallesi sınırlarında bulunan Kuyucak Mevkisi ve Doktorlar Sitesi Mevkisinde yaşayan vatandaşların Meşelik’ten ayrılarak mahalle kurulmasına ilişkin geçtiğimiz yıllarda kurulan komisyonun, yeniden oluşturulması karara bağlandı. Seçimler nedeniyle görevi sona eren meclis üyelerinin yerine 7 kişilik komisyona yeniden üye seçimi yapıldı. Meclisteki siyasi partilerin temsil hakkının bulunduğu komisyonda CHP Grubu Cemil Zeybek, AK Parti Grubu Nevzat Solmaz, İYİ Parti Grubu Mehmet Çayırlı, MHP Grubu ise İlhan Şimşek’i üyeliğe seçti. Komisyonda ayrıca Hukuk İşleri Birimi Müdürü Zeki Çetinkaya, Emlak ve İstimlak Birimi Müdürü Yücel Bedel, Plan ve Proje Müdürü Bekir Öner’in yer almasına oy birliğiyle karar verildi.
Toplantının üçüncü gündem maddesindeki Dr. Mete Ersoy okulları bölgesinde yoldan ihdas edilen parsellerin hazineye devri talebi ise İmar Komisyonu’na havale edildi.
4 ve 5. maddelerde yer alan 2019 Yılı içerisinde düzenlenmesi planlanan “Edebiyat Günleri” inde oluşabilecek giderlerin ve “6. Milas Zeytin Hasat Şenliği “ etkinlikleri kapsamında Milas Belediyesi tarafından yapılması öngörülen giderlerin Belediye bütçesinden karşılanması konusu AKP grubunun 6 ret, MHP grubunun ise 2 çekimsere 3 ret oyuna karşı CHP ve İYİ parti grubunun oy çokluğu ile kabul edildi.
6. gündem maddesinde bulunan Ergün Enerji Üretim San. Ve Tic. A.Ş. Vekili Barış ÇERÇİ’nin; İlçemiz Avşar Mahallesi Mera Vasıflı 109 Ada 177 parselde 4342 sayılı Mera Kanunun 14 ncü maddesi gereğince Tahsis Amacı değişikliği yapılmasına ilişkin talebinin görüşülmesi konusu İmar Komisyon üyelerinin hazırladığı Komisyon raporu doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi.
7. sırada bulunan İmar Komisyon raporlarının görüşülmesi sonucunda Komisyon Üyelerinin oluşturduğu raporların okunmasının ardından bazı maddeler ret, bazı maddeler kabul edilirken bazı maddeler için ise ek süre verilmesi kararlaştırıldı. Ek gündem maddesinde yer alan konu ise İmar Komisyonuna gönderildi.
Toplantının sonunda ise MHP’li Mevlüt Kiriş ile AK Partili Nevzat Solmaz, gündem dışı konuşmalar gerçekleştirdi. Konuşmasına yaklaşan Kurban Bayramını kutlayarak başlayan Kiriş, çöplerin toplanması konusunda belediyenin çalışma yaptığını gördüklerini ancak, çöp konteynırlarının çevresinde kirlilik yaşandığını söyledi. Şu anda Halk Eğitimi Merkezi çevresinde bir çöp sorunu yaşandığını ifade eden Kiriş’e, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Geçen hafta temizlettik, bu hafta yine aynı hale geldi. Oradaki işletmeler maalesef bunu yapıyor. Oradaki zabıta ekiplerimiz de orada çalışma yapıyor. Akabilecek nitelikteki veya dışa taştığında olumsuz görüntü oluşturabilecek atıklarını maalesef çöp torbalarını sürüyerek geliyorlar. Onları daha korunaklı getirmesi gerekiyor işletmelerin. Yağ, koku yapabilecek şeyleri. Geçen hafta vardı, gittik temizledik. Şimdi aynı hale gelmiş. O konuda zabıtamız gerekli işlemleri yapıyor. 1 Temmuz’da yapılan sınavı geçen arkadaşlarımız işe başladılar. Evrak tamamlama işlemleri devam edenler var.” ifadelerini kullandı.
Kiriş ayrıca, kırsaldaki mahallelerdeki kamyon sorununa ve pazaryerindeki esnaf arasında ücret farklılığı iddialarını gündeme getirdi.
Daha sonra söz alan AK Partili Nevzat Solmaz ise, 2013 yılından sonra değişen imar yönetmelikleri dolayısıyla Milas için yapılan revizyon imar planının bazı hükümlerinin geçersiz veya çıkmaza girdiğini belirterek yapı ruhsatlarında bazı zorunların yaşandığına dikkat çekti. Solmaz ayrıca, Milas şehir merkezinde bazı planların güncellenmesi gerektiğini söyledi. Sodra eteklerinin yapılaşmaya açılması için imkan verecek yeni bir revizyon çalışması yapılmasını istedi.
Milas Belediyesi’nin seçimden önce yaptığı odalar ile protokolü eleştirdi. Solmaz, “İlk başta mantıklı gibi gözüküyor ama uygulamada çok büyük sıkıntılar yaşanıyor. Zaten çok büyük değişikliklere mahkumuz. Bakanlık, büyükşehir. Bir de bunlara odalar eklenince işler çıkmaza giriyor. Protokol bize çok büyük bir sıkıntı.” dedi.
Tokat ise, “Evet, imar revizyonumuzu yaptık. Gerçekten değişik sebeplerle bizim yapmış olduğumuz imar planı revizyonu artık eskidi. Bunu kabul etmek durumundayız ama aynı dönemde çalışmasına başladığımız koruma imar revizyonu planındaki süreç tamamlanmadı. Günün ihtiyaçlarının değişiklikleri plan hükümlerinde ya da plan üzerinde bazı işlevsizlikler ya da sıkıntılar yarattı. Siz de takdir edersiniz esaslı sayılabilecek şekilde o tarihten bu yana imar mevzuatımızda çok ciddi değişiklikler oldu.” dedi.
Protokol konusunda da çok çalışma yapıldığını, odaların aktif olarak sürecin içerisinde bulunmasını istediklerini belirten Başkan Tokat, “Bir sivil toplum örgütlerini odaların var olmasını sağlaması anlamında önemsiyoruz. Ama odaların üyeleri tarafından bunun bir engel ya da sıkıntı gibi görülmesi odalar açısından sorun. Bizim açımızdan böyle bir sorun olamaz. Protokol imzalarken de oda yöneticisi arkadaşlarımıza ‘yarın oda üyelerinizden bir sıkıntıyla karşı karşıya kalırsanız, bunun çözümü sana aittir’ dedik. Odanın üyesinin, odaya size engel olduğunu düşünmeniz çok farklı.” ifadelerini kullandı.
Devam eden diyalogun ardından Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Solmaz’a, “Süreyi kısaltma anlamında odalarla görüşürüz. Sistem sürekli odaları işlevsizleştirmek ve odaları devre dışı bırakmak içerisinde. Biz eğer demokrasiyi ve sivil toplum örgütlerinin aktif olması anlayışını benimsiyorsak, bizim odalara sahip çıkmak, destek olmamız gerekir. Biz olaya tamamen bu açıdan bakıyoruz. Ama ayrıntı noktalarda aksaklık varsa bunu arkadaşlar ile istişarede bulunabilirim.” şeklinde konuştu.
Tokat, toplantının sonunda meclis üyelerinin Kurban Bayramı’nı kutladı.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin