A+ A A-

 

Milas’ın en verimli ovası olan Yaşyer Ovası’nda her yıl çıkan ve maddi zarara neden olan ot yangınlarının kasıtlı olarak çıkarıldığı iddia ediliyor.

15072019kasitlicikariliyor.jpg
Haber: Oktay Çayırlı

Avşar ve Yaşyer Mahalleleri arasında ova Milaslı üreticilerin ve Milas’ın en değerli toprakları arasında.
Birçok ürünün yetiştirildiği ovada ne yazık ki her yıl mutlaka yangınlarda çıkıyor.
Sazlıklarda ve ekini alınan tarlalarda başlayan yangınlar çoğu zaman ekili alanlara da sıçrayarak zarar veriyor.
Kasıtlı olarak çıkarıldığı iddia edilen yangınların önüne geçilemediği gibi söndürme çalışmaları için önemli bir maddi kaynak harcanıyor.
Ot yangınıyla mücadele eden itfaiye ekipleri, aynı saatlerde çıkan daha önemli yangınlara da zaman zaman müdahale etmekte güçlük çekiyor.
Milas – Bodrum Havalimanına da yakın olan bölgede çıkan yangınlar, uçuşları da etkiliyor. Büyük yangınlardan oluşan yoğun dumanlar uçakların iniş ve kalkışlarının aksamasına neden oluyor.
Zaman zaman ayın bölge içerisinde 3 – 4 noktada yangın çıktığını belirten vatandaşlar, “bu yangınlar tesadüf olamaz. Birilerinin buna dur demesi lazım. En küçük yangında bile itfaiye ekipleri seferber oluyor. İlçemiz yaz aylarında zaten yangınlardan dolayı zor anlar yaşıyor. Buradaki basit bir ot yangının ormana sıçramaması için mücadele eden ekipler, daha önemli yangınlara zamanında müdahale etme şansını yitiriyor. Yazık günahtır” dediler.
Ekinanbarı, Koru, Yaşyer ve Avşar bölgesinde her yıl yaz aylarında kasıtlı ot yangınlarının çıkarıldığını dile getiren vatandaşlar, “otlar kasıtlı olarak yakılıyor. Kimi zaman rüzgarın etkisiyle çok riskli de oluyor. Yakınındaki zeytinlik ve ormanlık alanlara sıçraya biliyor. Onun için önlem alınması lazım” dediler.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin