A+ A A-

 

Bugüne kadar birçok ölümlü kazanın yaşandığı, yüzlerce insanın yaralandığı Milas-Bodrum Karayolu’nda geçtiğimiz yıllarda başlatılacağı müjdelenen yeni kavşak projesinde yüklenici firmanın çalışmalara başlaması bekleniyor.

13072019baharli.jpg
Haber: Yunus Erman Doğruyol

Bugüne kadar çok sayıda ölümlü, yaralanmalı ve maddi hasarlı trafik kazasının yaşandığı Milas-Bodrum Karayolu’ndaki Baharlı Kavşağı’nın, bir süredir planlanan yeni kavşak çalışmasıyla daha güvenli hale getirilmesi bekleniyor. Kavşakta planlanan proje daha önce kamulaştırma nedeniyle daha sonra ise hava muhalefeti ve trafik gerekçe gösterilerek ertelenmişti. Son olarak projede ilk kazmanın Ramazan Bayramı sonrasında vurulacağı ifade edilse de bayramın üzerinden 1 ay geçmesine rağmen hala başlanamadı.
ÖNCE KAMULAŞTIRMAYA TAKILDI
Bahse konu Baharlı kavşak projesi gereği 4 adet taşınmaz kamulaştırma kapsamına alındı. 3 parselin sahipleriyle 26 Mart 2018’de anlaşıldı ve kamulaştırma bedelleri ödendi. Anlaşma sağlanamayan taşınmaz için Karayolları Genel Müdürlüğünce bedel tespit ve tescil davası açıldı. Karayolunun, projeyi kapsayan bölümündeki kamulaştırma işlemlerinde bir vatandaşın itirazı üzerine başlatılan yasal sürecin, kamu yararı gözetilerek sonuçlandırıldığı açıklandı.
‘YAĞMURLARDAN SONRA’ DENİLDİ
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkililerinden daha önce edinilen bilgide, Baharlı Kavşağı’ndaki projenin bölgedeki hava muhalefetinin ortadan kalkmasının ardından çalışmalar başlatılacağı bildirilmişti.
ÖZEL DURUM GEREKÇE GÖSTERİLDİ
Karayolları yetkililerinden alınan bilgiye göre, yolun ihalesini alan şirketin özel durumu nedeniyle projenin aksadığı, mayıs ayı içinde planlamanın tekrar gündeme geldiği ancak, tatil bölgelerinde Ramazan Bayramı tatili nedeniyle yaşanacak yoğunluk göz önüne alınarak kısa süreli gecikme yaşanacağı bildirilmişti.
VATANDAŞLARDAN BÜYÜK TEPKİ
Öte yandan geçtiğimiz yıl kavşakta yaşanan trafik kazası sonucu 2 kişinin hayatını kaybetmesi, Milas’ta yaşayan vatandaşları harekete geçirmişti. Dijital imza kampanyası oluşumu change.org’ta “Baharlı Kavşağındaki ölümlere bir çözüm istiyoruz” adlı kampanyada 5 bin 215 imza toplanmıştı. 2 gün önce yaşanan kazanın ardından ise sosyal medya hesabından yorumlarda bulunan Milaslılar, “Kaçıncı kaza bilmiyorum ama en kısa zamanda yapılması gereken bir yer kaç kişi can verdi yazık artık”, “Ünlü birisi ölürse yaparlar herhalde”, “Bence bir gece traktörü alacaksın, bir güzel asfaltı sabanla süreceksin. Bak ertesi gün nasıl yapıyorlar o kavşağı.” şeklinde ifadeler kullandı.
EN AZ 94 KAZA, 8 ÖLÜ
Öte yandan 2018 yılı ekim ayında alınan resmi verilere göre; halk tarafından Ölüm Kavşağı olarak bilinen Baharlı Kavşağı’nda son 5 yıl içerisinde 53’ü yaralamalı, 11’i ölümlü ve 30 adet de maddi hasarlı üzere toplam 94 adet trafik kazası yaşandı. Bu kazalarda 5 yılda toplam 8 vatandaş hayatını kaybetti.
BİRÇOK MAHALLEYE NEFES OLACAK
Karayolu, Bodrum başta olmak üzere köprülü kavşak projesiyle içinde turistik İncirliin Mağarası’nın da bulunduğu, Baharlı, Gökçeler, Ağaçlıhöyük, Yaka, Savran, Yaşyer, İçme, Damlıboğaz ve Dağarası mahallelerine de ulaşımı daha güvenli biçimde sağlayacak.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin