A+ A A-

 

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Mürsel Alban, 17 bin otel ile binlerce restoran, eğlence yeri, yat, seyahat acentelerinin ciroları üzerinden yüzde 1'e kadar vergi alınması hakkındaki yasa tasarısını eleştirdi. Vekil Alban, “Yasayla Muğla işletmecileri perişan olacaktır, Muğla halkı perişan olacaktır” dedi.

10072019murselaciklama.jpg

Haber: Oktay Çayırlı

TBMM’de ele alınacak olan yasa teklifiyle, kâr ya da zarar ettiğine bakılmaksızın turizm sektörüne 150 milyon doları bulacak yeni vergi geliyor. Yasayla birlikte 17 bin otel ile binlerce restoran, eğlence yeri, yat, tekne ve gemiler, havayolu şirketleri, seyahat acenteleri ve özel sektöre ait havaalanlarından ciroları üzerinden yüzde 1'e kadar vergi alınacak. Bu kapsamda CHP Muğla Milletvekili ve Turizm Komisyonu Üyesi Mürsel Alban, görüşülen kanun maddesinin başta Muğla olmak üzere Türkiye’nin tamamını ‘perişan’ edeceğini belirterek kanun maddesini eleştirdi.
Kanun maddesinin, Türkiye’yi sarsacak bir kanun olduğunu belirten Alban, “Bu kanun maddesinin ülkemizi ve Muğlamızı çok ilgilendirdiği düşüncesi içerisindeyim. Bir yasanın artık halkın geçim derdinden, halkın seçim derdinden, halkın nasıl yoksullaştıracağının peşinde olup, bir turizm kanununun değişikliği var bugün TBMM’de.” dedi.
Bu kanunla birçok değişikliğin yaşanacağını kaydeden Alban, “Öncelikle şunu söylemek istiyorum, bizim ülkemizde Turizm ve Kültür Bakanlığı var. Bu bakanlığın ‘Turizm’ ile ‘ve’si kalkıyor, sadece Kültür’ü kalıyor. Turizmi özelleşmiş oluyor. Neden mi? Burada bir Turizm Ajansı kuruluyor. Turizm Ajansı’nın kuruluşunun amacı; ülkenin turizminin tanıtılması, geliştirilmesi gibi anlatılıyor. Biz bunu Turizm Komisyonu’nda görüştük, burada değerlendirdik. 8 madde üzerinde 9 saat 20 dakika görüş yaptık, elimizden geleni savunduk ama iş AK Parti’nin çokluğuyla yine kabul edildi, meclise geldi.” ifadelerini kullandı.
Turizm Ajansı’nın kuruluşunun 200 milyon dolar bütçesi olduğunun altını çizen Vekil Alban, “Bu ajans, Kamu İhale Kurumu’na tabii değil. Bu ajans, Sayıştay denetimine tabi değil. Bu ajans, yüzde 1 vergi toplayan ama kamu niteliğinde bir kuruluş olmayıp, özel bir limited şirketi. Kamu hukukuna tabi olmayıp, özel hukuka tabidir diyorlar, ben özel hukuk nedir diye sordum 5 kez cevap alamadım. Hukukun özeli olmaz. Kamu hukukuna tabi kuruluş olması lazım.” şeklinde konuştu.
İşletmecilerin kar etse de, zarar etse de yüzde 1’lik vergi ödeyeceğini belirten Alban, “Sayıştay’a tabi olmayıp, özel denetime tabi olan bir kuruluş. Kamu İhale Kurumu’na tabi değil, 2886 sayılı ihale kanunu ile ‘3 tane teklif getir, işi götür’ mantığıyla bunu yapacaklar. Burası Türkiye Cumhuriyeti, Muz Cumhuriyeti değil. Burada yapacağınız 200 milyon dolarlık yatırımı hangi firmaya verecekler, hangi firma aracılığıyla tanıtacaklar? Bu bütçeyi kim yönetecek?” dedi.
CHP’li Muğla Milletvekili Mürsel Alban sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada sıkıntılı olan bir durum da şu: Biz Muğla olarak, Türkiye olarak turizmle geçiniyoruz. Turizmin çalışanı şu an 17 bin. 17 binin 7 bini öğrenci. 10 binin üzerinde işletme var. Bu kanunda yüzde 1 vergi ödeneceği zaman bütün çalışanların maaşı ödenmeyecek, işsiz kalacaklar. Turizmci zaten perişan. Oysa bu gelecek yasanın içerisinde turizmin tanıtma genel müdürlüğü yetkileri içerisinde kadrosu var, personeli var, hizmet alabilir, ihale alabilir, tanıtabilir. Bunları kullanmayıp, sadece özelleştirilerek bir şirket üzerinde bir ajans üzerinde hareket ediliyor. Türkiye’de turizmci, işletmeci, yatçı, gemici, otelci; artık bunların tamamının yüzde 1 vergiye tabi olduğunu kimse unutmasın. Bunların bir direniş göstermesi gerekiyor.”
Alban açıklamasının sonunda, “Beni en çok üzen AKP Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan’ın bu kanun üzerinde teklifinde imzasının olmasıdır. Muğla işletmecileri perişan olacaktır, Muğla halkı perişan olacaktır, Türkiye halkı ve işletmecileri perişan olacaktır. Ben Yelda Erol Gökcan’ı da Muğla halkının takdirine bırakıyorum. Sadece bu kanun teklifi geçmesin diye önerge verdik. Tüm maddeler ile geri çekilsin dedik. Oy çokluğuyla bastırarak, geçirerek bu ülkenin artık yasayla, kanunla değil baskıyla yönetildiğinin bir örneğini yaşadık. Halkımızın ve kamuoyunun takdirine bırakıyorum.” sözlerini kullandı.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin