A+ A A-

 

1 Temmuz 1926'da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu’nun 93. yıldönümü dolayısıyla Güllük’te tören düzenlendi.

01072019kabotaj_e7220.jpg
Haber: Oktay Çayırlı

1 Temmuz Kabotaj Bayramı kutlamaları, Güllük’te düzenlenen açılış töreni ile başladı. İlçe protokolünün katıldığı törene, denizciler ve Güllüklü vatandaşlar da eşlik etti. Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri, dün saat 10’da Güllük Atatürk Anıtı önünde saygı duruşu ile İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşma ve deniz şehitlerimiz anısına denize çelenk bırakılması ile ilk günkü etkinlikler sona erdi.
Güllük Atatürk anıtı önünde düzenlenen törene Milas Kaymakamı Eren Arslan,Garnizon Komutanı Albay Emel Demiryakan,Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat,Cumhuriyet Başsavcısı Adem Efe,İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan,Güllük Liman Başkanı Can Sayın, mahalle muhtarı Ali Polat, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Liman Başkanı Can Sayın yaptı. Sayın, “Kurtuluş Savaşı’nın denizlerdeki zaferi olarak nitelenen Kabotaj Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle, yabancıların deniz ticaretindeki hâkimiyeti sona ermiş ve karasularımızdaki egemenliğimiz tescil edilmiştir. Kabotaj denildiğinde Türkiye, kabotaj denildiğinde Türk bayrağı ve ay yıldızımızın dünya denizlerinde gururla dalgalanması akla gelmelidir.” dedi.
Türkiye’nin deniz sınırlarının, kara sınırlarının 3 katı olmasına rağmen, denize uzun yıllar sırtımızı döndüğümüzü ifade eden Sayın, “Oysa bugün bile dünya taşımacılığında deniz yolunun payı yüzde 84’tür. Bir ürünü deniz yoluyla taşımak; demir yoluna göre 3 kat, karayoluna göre 7 kat, hava yoluna göre 21 kat daha ekonomiktir. Deniz ticaret filomuz bugün dünya sırlamasında 15., gemi inşasında ise 6. sıradayız. Dünya yat üretiminde 3. sırada yer alarak marka haline geldik. 78 tersanemiz ve 119 bin gemi adamımızla Çin’den sonra dünyanın en fazla eğitimli gemi adamına sahip ülkesiyiz.” şeklinde konuştu.
Sayın sözlerine şöyle devam etti: “Güllük bölgesi, yıllık 90 bin tonluk üretim kapasitesi ile Türkiye’nin balık yetiştiriciliğinde lider bölgesidir. Üretimin 2000 yılında 79 bin ton olduğu düşünüldüğünde yüzde 250 büyüme hızıyla dünya trendini yakalamaktadır. Bugün halen ülkemizde üretilen deniz balıklarının yüzde 50’den fazlası bu bölgeden sağlandığı gibi sektör 5 bin kişiye doğrudan istihdam ile bölgeye canlılık vermekte ve ülkeye de 1 milyar liralık ihracat geliri sağlamaktadır.”
Sayın son olarak, Güllük Liman Başkanlığı idari sınırları içerisinde başkanlığa bağlı 5 adet marina olduğunu, bu marinaların bin 750 yat bağlama kapasitesi olduğunu ifade ederek, “Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk Denizcilik sadece ulaştırma işi değil, iktisadi iş olarak anlaşılacak,tersaneler,gemiler,limanlar ve iskeleler inşa edilecek,deniz sporları kulüpleri kurulacak ve korunup geliştirilecektir.Çünkü topraklarının ucu deniz olan bir ulusun sınırını,halkın kudret ve yeteneğinin hududu çizer sözleri bizim için her zaman ışık olacak ve bu yolda Atamızın izinde devam edeceğiz.Bu duygu ve düşüncelerle Denizcilik ve Kabotaj Bayramının 93. Yılını kutluyor, başta bizlerden desteğini esirgemeyen Milas Belediyesine,Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesine ve emeği olan herkese teşekkür ediyorum.Pruvanız neta olsun” dedi.
Güllük Liman Başkanı Can Sayın’ın konuşmasının ardından Deniz Şehitleri adına denize çelenk Milas Kaymakamı Eren Arslan,Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat,Milas Garnizon Komutanı Albay Emel Demiryakan ve Cumhuriyet Başsavcısı Adem Efe tarafından bırakıldı.Çelenk bırakılmasının ardından Denizcilik ve Kabotaj Bayramının 1. gün etkinlikleri sona erdi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin