A+ A A-

 

Milas’ta, son günlerde yine Sarıkız Örümceği görülmeye başlandı. Son olarak Sarıkız Örümceği, Milas’ın Dörttepe Mahallesi’nde görüldü. Oldukça zehirli olması ve et yiyerek beslenmesiyle bilinen ‘Sarıkız Örümceği’ tedirginlik yarattı.

170619sarikizorumcek_67bbc.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan

Oldukça zehirli olması ve et yiyerek beslenmesiyle bilinen ‘Sarıkız Örümceği’ geçtiğimiz günlerde Milas’ın Dörttepe Mahallesi’nde bir vatandaşın evinin bahçesinde görüldü. Tehlikeli olan etçil örümcek türüne karşı uzmanlar dikkatli olunması konusunda çağrıda bulundu.
Çok zehirli olduğu belirtilen sarıkız örümceğine, geçtiğimiz günlerde Milas Dörttepe’de bulunan bir evin bahçesinde rastlandı. Halk arasında ‘böyü’ olarak ifade edilen “Camel Spider” sık rastlanılmasa da son günlerde bazı yerlerde görülmeye başlandı.
Dörttepe’de yaşayan bir vatandaş, et yiyerek beslenen sarıkız örümceğini öldürdü. Öldürdüğü haşerenin et yiyerek beslenen “Sarı kız” örümceği olduğunu fark eden vatandaş daha sonra büyük tedirginlik yaşadı.
Genellikle Afrika ülkelerinde yaşadığı belirtilen daha sonra 2008-2012 yıllarında Kuzey Irak ve Güneydoğu Bölgesi’nde rastlanılan sarıkız örümceği, Bodrum’da da görülmüştü. Çok zehirli olduğu belirtilen sarıkız örümceği Milas çevresinde de görülmeye başladı. Halk arasında ‘böyü’ olarak tanımlanan örümcek, ortalıkta çok dolaşmamasıyla biliniyor. Bununla birlikte hayvan, sürüngen ve insan etiyle beslendiği birçok kaynakta belirtiliyor.
AKREP İLE KARIŞTIRILIYOR
Yaşadığı iklim ve bölgeye göre farklı cinslerine de rastlanılan sarıkız böceğinin akreple beslendiği biliniyor. Sarıkız örümceği aynı zamanda 1 metreye kadar zıplayabiliyor. Kaynaklarda belirtilenlere göre aşırı rüzgârda ortaya çıkan ve genellikle kurak iklimde yaşamayı seven böceğe karşı uzmanlar tarafından herkesin dikkatli olması gerektiği belirtildi. Sarıkız hakkındaki metinlerde böceğin ısırdığı yeri 3 gün ile 1 hafta içinde çürütmeye başladığı bilgileri yer alıyor. Tüm bunların yanı sıra çürüme başladıktan sonra kesin bir tedavinin olmadığı ifade ediliyor.
ET İLE BESLENİYOR
Örümceğe çok benzeyen bu böcek ile ilgili yapılan anlatımlarda insan etini yediği de belirtiliyor. Sarıkız böceği, insan etini dişleriyle uyuşturduktan sonra deri altına bir sıvı enjekte ederek etin yumuşak bir kıvama gelmesini sağlıyor. Etin kıvamına gelmesi ardından belirli bir miktarda beslendikten sonra uzaklaşıyor. Çok hızlı koşabildiği için yakalanması da zor olan sarıkız böceğinin ısırması ardından birkaç gün sonra ısırılan bölge çürümeye başlıyor. Çürümeden önce sağlık kuruluşlarına gidilmesi gerektiği belirtilirken çürüme başladıktan sonra yayılmasını önlemek için uzvun kesilmesi dahi gerekebiliyor. Sarıkız böceğinin tehlikesi nedeniyle konunun uzmanları, bu konuda gerekli önlemlerin alınmasının önemli olduğunu ifade etti.
BELİRTİLERİ
İlk başta örümcek tarafından yapılan bir ısırma fark edilmeyebilir. Isırık genelde bir pinprick veya hafif bir sokma gibi hissedilir. Daha sonra belli başlı belirtiler meydana gelmeye başlar. Bunlar;
Karın bölgesi civarında sertleşmeler
Karın bölgesi civarında çok şiddetli ağrılar
Bulantı ve kusma
Üşüme ve titreme
Titremeden kaynaklı meydana gelen yüksek ateş ile terleme
Vücudun bazı bölgelerinde kramplar
Örümcek türlerinden küçük olanların çoğu zararsız şekilde yaşamımızda yer alırken bazıları oldukça zararlıdır. Özelliklede sarıkız örümceği türü bu zararlılar içinde yer alır.
Ülkemizde Güney Anadolu ve İç Anadolu Bölgesinde sık şekilde gözlemlenen bir türdür. Etle beslenmeyi seven bu canlı deve örümceği olarak da bilinir. Örümcek akrep ile beslenir. Sarıkız örümceği soktuğu anda anlamak zor olabilir. İlerleyen saatlerde meydana gelen belirtileri insanlarda sorun yaratır. Çünkü bu canlı dişlerinin yardımı ile deri bölgesinde uyuşma sağlar. Ardından bu uyuşmuş bölgenin içine etin sıvı bir hale gelmesini sağlayan sıvı gönderir. Ardından da tüketmeye başlar.
TEDAVİSİ VE İLAÇLAMA
Bilinen ve zararlı olduğu düşünülen bir türün ısırdığına inanan kişiler en kıs sürede sağlık kurumuna tedavi için başvurmalıdır. Bu tarz sorunlarda erken müdahale etmek hastalıkların yayılmasına ve ölümcül risklerin ortadan kalkmasına olanak sağlar. Bunun içinde vakit oldukça önemli olan bir detaydır.
Örümceklerin çoğunluğu kalabalık ve sessiz olan alanlarda durmaktan kaçınırlar. Bir evin sessiz köşelerini, nadiren taşınan mobilyalar, garajlar, barakalar ve odun yığınları altındaki karanlık alanları tercih ederler. Genellikle sadece deriye karşı kışkırtıldığında veya tuzağa düştüğünde ısırırlar. Örümceklerin bulunmadığından emin olmak için, öncelikle örümceklerin yaşayabilecekleri bölgelere ulaşmaktan kaçınmaları için çocuklara dikkatli bir şekilde öğretilmelidir. Bir bölgedeki ağlar ve ölü böcekler genellikle örümceklerin orada aktif olduğunu gösterir. Çocuklar ayrıca kaya yığınları ve ağaç kesimlerinin etrafında oynamamaktan da kaçınmalıdır. Günlükleri veya yaprakları tutmayı içeren bir bahçe işi yapılıyorsa eldiven kullanılması gerekir. Kullanmadan önce tavan arasında veya bodrumda depolanmış herhangi bir battaniyeyi veya elbiseyi sallamak uygun olacaktır. Bir çamurluk veya garajda saklanmadan önce dikkatlice ayakkabı veya botları kontrol etmek gerekir. Evlerde bulunan örümceklerin sayısını böcek ilacı ile püskürterek sınırlamak mümkündür. Bunu yapmak için yalnızca lisanslı bir haşere kontrol şirketinden yardım almak gerekir. Böcek öldürücüler, özellikle çocuklar, evcil hayvanlar, hamile veya emziren kadınlar evde bulunuyorsa riskli olabilir.
DOĞAL EVDE BAKIM
Öncelikle böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığı zaman yapılacak ilk iş bir sağlık kuruluşuna gitmektir.
-Doktor ağrı için reçeteli bir ilaç verdiyse, reçete edilen şekilde alınması gerekir. Aksi takdirde kullanım yapıldığında kesinlikle tedavi düzene sokulmaz.
-Doktor antibiyotik reçete ederse, onları yönlendirildiği şekilde alınması uygun olacaktır. Bu ilaçlar iyi hissedilmeye başlandığında alınması bırakılmamalıdır. Tam antibiyotik tedavisi uygulaması yapılması belirtileri kısa sürede yok eder.
-Kaşıntıyı yatıştırmak ve şişmeyi azaltmak için difenhidramin veya loratadin gibi bir reçetesiz antihistamin alınır. Etiketteki tüm talimatları okuyarak uygulamak gerekir.
-Bir seferde 10 ile 20 dakika boyunca buz veya soğuk bir paket kullanımı ağrıyı, kaşıntıyı ve şişmeyi hafifletir. Buz ve cildin arasına ince bir bez ile koyulmalıdır. Buz bu soruna fayda sağlayan bir uygulamadır.
-Isırma kol ya da bacak bölgesindeyse ağrı oluşturabilir. Kalp seviyesinin üzerinde tutmaya çalışılması gerekir Bu şişliği azaltmaya yardımcı olacaktır.
-Doktor yaranını nasıl tedavi edileceğini söylemişse doktorun talimatlarına uymak önemlidir. Genelde bu konuda uzmanlar aşağıda bulunan detayların uygulanmasını ister.
-Isırma alanını günde 2 kez temiz su ile yıkanır. İyileşmeyi yavaşlatacak hidrojen peroksit veya alkol kullanmaktan kaçınılır. Isırma alanı vazelin ve ince yapılı bir bandaj gibi ince bir tabaka petrol jeli ile kaplanır.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin