A+ A A-

 

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü, Milas’ta düzenlenen tören ve panelle kutlandı. Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlayarak çiftçilerin yaşadığı sorunlara dikkat çeken Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, “Türk çiftçisi üretemez hale gelirse 82 milyonluk ülkemizi, 5 milyonu aşkın sığınmacı, mülteci ve yabancı, 45-50 milyon turisti doyuramayız. Bugün karnınız doyduysa bir çiftçiye teşekkür ediniz.” dedi.

150519ciftci.jpg
Haber: Volkan Yıldız

Milas Ziraat Odası Başkanlığında, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kapsamında Atapark’ta tören düzenlendi.
Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkan Yardımcısı ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, TARİŞ S.S. 153 Nolu Milas Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Kamil Gül ve Kooperatif Müdürü Alin Alpay, Milas Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan, Milas Süt Birliği Başkan Yardımcısı Nurettin Pinar, Milas Çiftçi Malları Koruma Meclisi Başkanı Ayhan Demirçivi, Milas Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Çoban, muhtarlar ve çiftçilerin katılımıyla düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.
Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, çelenk sunumu sonrasında açıklama yaparak çiftçilerin sorunlarına dikkat çekti.
Çiftçiler adına, tarımsal üretimde girdi fiyatlarındaki artışın önüne geçilmesi ve desteklemelerin güncellenmesini talep eden Başkan Atıcı, “Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu (İFAB) tarafından alınan kararla, 1984 yılından beri 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanıyor. Geçen yıl 14 Mayıs’ta TZOB’a bağlı başkanlarımızın ve Tarım Bakanımızın katkılarıyla Milas Ziraat Odası’nın yeni hizmet binasının açılışını gerçekleştirmiştik. Geçen bir yılda maalesef girdi fiyatlarındaki döviz, kur, faiz kıskacındaki çiftçilerimiz, ne yazık ki büyük bir sıkıntı içerisinde. Bazı girdi kalemlerine bakıyorum gübreden, ilaca, tarım aletlerine kadar yüzde 80’e varan artışlar var. Sayın Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli, Milas’a geldiğinde bu konuyu kendilerine ilettik. Çiftçilerimiz şuan sahada, törene de tarladan geldiler. Biz buradan hükümet yetkililerimize sesleniyoruz. Biran önce lütfen çiftçiye verilen desteklerin güncellenerek, bizi döviz, faiz ve kur baskısından kurtarın. Çünkü çiftçi borç batağında ve bu sıkıntı artıyor. Ben bu gün nedeniyle şunu ifade etmek istiyorum. Bizler tarımsal kurumlar ve Milaslı çiftçi örgütleri olarak, ilçemizde ve ilimizde, ülkemizde inadına üretim yapan, umudunu gelecek yıllara aktaran vefakar, cefakar üreticilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyoruz. Minnet ve şükranlarımızı sunuyorum. Biz üretemezsek üretmezsek, Türkiye aç kalır. Bugün karnımız doyduysa bir çiftçi kardeşimize teşekkür edelim.” diye konuştu.
MISIR VE PAMUK YETİŞTİRİCİLİĞİNİN PÜF NOKTALARI ANLATILDI
14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü etkinlikleri, Atapark’taki törenin ardından Milas Ziraat Odası Başkanlığı Yeni Hizmet Binası Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen mısır ve pamuk yetiştiriciliği alanında bilgilendirmeyle devam etti.
Milaslı çiftçilerin tarımsal faaliyetlerinde bilgi ve becerilerinin artırılması amacıyla düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, çiftçiyi desteklemenin tam zamanı olduğuna vurgu yaparak şunları kaydetti: “Çiftçilerimizin dertleri ve sıkıntıları artık gündeme gelmeli ve ülke olarak yönümüzü tarıma, ekonomiye döndürmemiz gerekiyor. Birçok çiftçimizin aklında şuan tarlada ektiği ürünler var. Tabi bir yandan tarım ürünleri ithalatının önüne geçmek için tam zamanıdır. Eğer biz şimdi bu destekleri veremezsek çiftçimize, domatesi, patatesi bir tarafa bırakıyorum. Birçok üründe ithalat yapmak zorunda kalırız. Bu da temel gıda maddelerinden olan buğday, et gibi ürünlere ithalat kapısı açılırsa Türkiye bundan çok zarar görür. İthalat demek çiftçimize kırbaç ve darbe demektir. Bunları buradan dillendiriyorum ki ayın 17’sinde Ankara’da genel kurulumuz var. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Sayın Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin genel kurulumuza katılacağını umuyorum. Bu konuda yaşadığımız sıkıntıları da Ankara’ya taşıyacağız.”
Başkan Atıcı’nın ardından kürsüye gelen DEKALB firmasından Ziraat Mühendisi Ali Sağlam, son yıllarda Milas’ya gelişen hayvancılığa paralel olarak yetiştiriciliği artan mısır ile ilgili açıklama yaptı. Sağlam, sunumunda mısır yetiştiriciliğinde tohum seçiminden, ilaçlamaya, zararlılarla mücadeleye ve silaj yapımına kadar bir dizi konuda çiftçilere tavsiyelerde bulundu.
ProGen Ege Üretim Sorumlusu Ziraat Mühendisi Süleyman Varol ise pamuk yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken hususlara değindi. Milas’ın pamuk yetiştiriciliği bakımından toprak türünün oldukça uygun olduğunu ifade eden Varol, yeni pamuk türleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Ziraat mühendisleri, sunumların ardından çiftçilerin sorunlarını yanıtladı.
Gazipaşa ve Firuzpaşa Mahalle Muhtarı Recep Panay’ın, sunumun ardından Milas’ın güzelliklerini anlatan iki şiir seslendirmesi renkli görüntülere sahne oldu.
Çiftçi dostu olan Muhtar Panay’a teşekkür eden Başkan Atıcı, tüm çiftçiler adına Panay’a hediye takdim etti.
14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü etkinlikleri, Milas’ta tören ve bilgilendirmenin ardından sona erdi.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin