A+ A A-

 

Milas’ta bir lisede, okul yönetiminin “bağış” adı altında diploma parası istediği ve parayı vermeyenlerin diplomayı alamayacağı öne sürüldü. Veliler, durumun yasadışı olduğunu belirterek duruma tepki gösterirken, okul yönetimi iddiaları reddetti.

070519diploma_06d63.jpg
Haber Merkezi

Milas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin, “bağış” adı altına öğrencilerden diploma parası istediği iddia edildi. Öğrenci velileri, durumu tepkiyle karşıladı.
Öne sürülen iddiaya göre; Milas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin okul yönetimi, mezun olacak olan lise öğrencilerinden “Okul Aile Birliğine Bağış” adı altında diploma parası istedi. Yine iddiaya göre; bağış hesabına belirlenen 150 TL ücreti yatırmayanlara ise diploma verilmeyeceği öne sürüldü.
Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyan öğrencilerin velileri, yasadışı olan diploma parası isteme durumunu tepkiyle karşıladı.
“DİPLOMA PARASI 150 TL”
Öğrenci velileri, durumun yasadışı olduğunu ifade ederek şunları kaydettiler: “Milas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yönetimi, bu yıl mezun olacak olan çocuklarımızdan okula bağış adı altında diploma parası istedi. Çocuklarımıza, 150 TL karşılığında Okul Aile Birliğine bağış yapmaları halinde diplomalarını vereceklerini, aksi tekdirde para yatırmayanların ise diplomalarını alamayacaklarını söylemişler. Bu yasadışı durumu esefle kınıyoruz. Devlet okulunda, bu durumu yaşamamız bizi oldukça üzdü. Okul yönetimi çocuklarımıza; ‘Bankadaki Okul Aile Birliği hesap numarasına 150 TL yatırıp, makbuzu bize getirin ve diploma ve mesleki belgelerinizi alın. Eğer yatırmazsanız, diploma ve belgelerinizi vermeyeceğiz’ demişler. Bu nasıl olabilir? Parayla diploma mı alınır? Çocuklarımızın diploma alabilmesi için parayı, bize belirtilen hesaba yatırmak zorunda kalıyoruz. Maddi durumu olan var, olamayan var. Asgari ücretlerle çalışan insanlarız. Çocuğunun diploma parasını denkleştiremeyen insanlar var. Bu çocuklarımızın onur ve gururunu kırmaktır. Bu yasa dışı olan olayı esefle kınıyoruz ve yetkili mercileri göreve davet ediyoruz.”
OKUL YÖNETİMİ İDDİALARI REDDETTİ
Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okul yönetimi, haklarında yöneltilen söz konusu iddiaları reddetti.
Okul yönetimi, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği’nin yılın başında öğrenci velileriyle birlikte yaptıkları toplantıda; okula yardım amacıyla velilerden bağış istediklerini ifade ederken, söz konusu diploma parası isteme mevzusunun geçmediğini belirtti. Okul yönetimi ayrıca, okul aile birliği toplantılarının resmi ve mevzuata uygun olduğunu dile getirdi.
Okul yönetimi ayrıca diplomaların daha hazır olmadığını; diploma parası istemenin hukuksuz olduğunu ve veliler ile öğrencilerden böyle bir para talep etmediklerini dile getirdiler.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin