A+ A A-

 

Muğla Tarım İl Müdürlüğü, Milas’ta da görülen ‘diken kelebek’ göçü için açıklamada bulundu.

160419dikenkelebek_17133.jpg
Haber: Emre Baştaşkın

Muğla’da il genelinde ve Milas’ta hafta sonunda yaşanan kelebek popülasyonu artışı vatandaşların büyük merakına neden oldu. Özellikle tarım arazilerinin bulunduğu bölgelerde yoğunlaşan artış ile ilgili olarak Muğla Tarım İl Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapıldı.
Açıklamada il genelinde yaşanılan olayın ‘Diken Kelebeği’ göçü olduğu belirtilirken, bu kelebeğin tarım ürünlerine hiçbir zararı bulunmadığı kaydedildi.
Muğla’da hafta sonunda birçok bölgede görülen kelebek popülasyonu artışının ‘Diken Kelebeği’ göçünden kaynaklandığı ortaya çıktı. Muğla il genelinde ilk kez yaşanılan kelebeklerin toplu hareketi vatandaşlarda büyük merak uyandırırken, tarım üreticisinde ise ürünlere zarar vereceği endişesi yarattı.
İl genelinde görülen olayla ilgili olarak birçok iddia ortaya atılırken, Muğla Tarım İl Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili olarak bir açıklama yapıldı. Açıklamada Muğla’da hafta sonunda yaşanılan olayın ‘Diken Kelebeği’ göçü olduğu belirtildi.
Muğla Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:
“Son zamanlarda yoğun olarak kelebek popülasyonu görülmektedir. Bu görülen kelebek diken kelebeği olup ‘Vanessa Cynthia Cardui’ olarak ta bilinmektedir. Diken kelebeği kuzey yarım kürenin tamamı, Afrika ve Avustralya kıtaları ile küresel olarak en yaygın dağılış gösteren kelebek türlerindendir. Türkiye’nin tüm illerinde bulunmaktadır. Bu tür göçmen kelebeklerdendir. Baharda Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya göç ederler. Çayırlar, makilikler, orman alanlarında yaşarlar. Konukçukları devedikeni, hatmi çiçeği türleri, galagan, ebegümeci, ısırgan, boğa dikeni gibi yabani bitkiler ile beslenir. Bu kelebek türünün mevcut tarımsal yapımıza herhangi bir zararı yoktur.”

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin