A+ A A-

 

TÜRK-İŞ Muğla Sendikalar Birliği adına açıklamada bulunan TES-İŞ Yatağan Şube Bşk. TÜRK-İŞ Muğla İl Temsilcisi Fatih Erçelik, açıklanan emeklilik sistemine tepki gösterdiler.

130419emekliliksistem_37d6b.jpg
Haber Merkezi

Ekonomik reform paketinde açıklanan kıdem tazminatlarının bireysel emeklilik sistemine entegre edileceğinin açıklanmasının ardından sendikalardan tepki geldi.
TÜRK-İŞ Muğla Sendikalar Birliği adına açıklamada bulunan TES-İŞ Yatağan Şube Bşk. TÜRK-İŞ Muğla İl Temsilcisi Fatih Erçelik “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıkladığı Ekonomik Reform Paketi’nde, kıdem tazminatının bireysel emeklilik sistemi (BES) ile entegre edileceğini ve bu doğrultuda kıdem tazminatı reformu gerçekleştirileceğini belirtmiştir. Şimdiye kadar açıklanan hiçbir paket emekçilerin lehine olmamıştır” dedi.
“HAKLAR GASP EDİLİYOR”
TÜRK-İŞ Muğla Sendikalar Birliği adına açıklamada bulunan TES-İŞ Yatağan Şube Bşk. TÜRK-İŞ Muğla İl Temsilcisi Fatih Erçelik “Paket, işverenlerin, patronların paketidir, Paket, IMF’siz IMF programının bir parçasıdır, paket, milyonlarca işçinin kıdem tazminatı hakkını ortadan kaldıran bir pakettir, paket, vergiyi halka yıkma paketidir, paket zorunlu BES’i yaygınlaştırma paketidir. Bugüne kadar hayata geçirilen reformlar, dönüşüm programları ve paketleri ‘vergilerin tabana yayılması’ kararındaki amaç, halkın ödediği vergilerin hem çeşitlerinin hem oranlarının artırılması olduğunu göstermiştir.
Emekçilerin en temel haklarından ve kazanımlarından olan kıdem tazminatının, bir kez daha, reform adı altında fona devredilmesi ve emekçilerin en büyük güvencesi olan bu hakkın gasp edilmesi gündeme getirildi” dedi.
“BU DÜZENLEMEYİ KABUL ETMİYORUZ”
TÜRK-İŞ Muğla Sendikalar Birliği adına açıklamada bulunan TES-İŞ Yatağan Şube Bşk. TÜRK-İŞ Muğla İl Temsilcisi Fatih Erçelik yaptığı açıklamada “İşçi sınıfının son kalesi olarak gördüğümüz kıdem tazminatında 2019 yılı sonuna kadar fon sistemine geçileceği ve bu sistemin zorunlu BES ile birlikte düzenleneceği ifade edildi. Bu düzenlemeyi kabul etmiyoruz. Kıdem tazminatı hakkımızın reform adı altında tasfiye edilmesine karşı çıkıyoruz!
Kıdem tazminatı, sendikaların ve işçi sınıfının kırmızı çizgisidir. Bu hakkımızın herhangi bir biçimde tartışma konusu yapılmasını ya da kriz döneminde sermayeye yeni bir kaynak aktarma mekanizması olarak düşünülmesini reddediyoruz! Bu hakkımızın, kriz koşullarında “reform” ve “fedakarlık” söylemleriyle elimizden alınmasına asla izin vermeyeceğiz. Krizin bedeli emekçilere ödetilemez” şeklinde konuştu.
ERÇELİK: “FATURA EMEKÇİLERİ KESİLMEK İSTENİYOR”
TÜRK-İŞ Muğla Sendikalar Birliği adına açıklamada bulunan TES-İŞ Yatağan Şube Bşk. TÜRK-İŞ Muğla İl Temsilcisi Fatih Erçelik “ Kıdem tazminatı hakkından yararlanma koşullarının zorlaştırılması, gün sayısının düşmesi, kıdem tazminatının iş güvencesi sağlama niteliğinin ortadan kalkması gibi sonuçları olacak böylesi bir düzenlemenin emekçiler açısından haklı herhangi bir gerekçesi olamaz. Konfederasyonumuz Türk-İş son genel kurulunda da aldığı karar doğrultusunda, kıdem tazminatı konusunun genel grev nedeni olduğunun altını bir kez daha çizmiştir. Muğla Sendikalar Birliği olarak kıdem tazminatı ile ilgili düzenlemede herhangi bir adım atılması halinde, bu karar uyarınca, son kalemiz olan kıdem tazminatı hakkını sonuna kadar savunacak ve üretimden gelen gücünü kullanmaktan çekinmeyecektir. Hükümet, bu düzenlemeyi derhal gündeminden çıkarmalıdır!
Açıklanan ‘Yapısal Dönüşüm Adımları’ paketiyle işçiler, emekçiler ellerinde kalan son hakları da ortadan kaldırmayı hedefleyen bir saldırı vardır.Ekonomik krizin faturası bir kez daha emeği ile geçim savaşı veren, yoksullaşan milyonlara çıkarılmak istenmektedir” dedi.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin