A+ A A-

 

TEMA Vakfı, 31 Mart yerel seçimlerine katılan tüm belediye başkanı adaylarının görev süreleri boyunca toprağı, ormanı, suyu, iklimi ve havayı koruyan politika ve uygulamaları öncelikli hale getirmeleri gerektiği inancıyla 2019 Yerel Yönetimler için eko siyaset belgesini hazırladı.

200319tema_8e7f5.jpg
Haber: Gülşah Baştaşkın

TEMA Vakfı Milas İlçe Temsilciliği, ‘Doğa Dostu Belediye Başkanı Taahhütnamesi’ ile başkan adaylarını doğayı korumaya davet ediyor.
TEMA Vakfı, 31 Mart yerel seçimlerine katılan tüm belediye başkanı adaylarının görev süreleri boyunca toprağı, ormanı, suyu, iklimi ve havayı koruyan politika ve uygulamaları öncelikli hale getirmeleri gerektiği inancıyla 2019 Yerel Yönetimler için eko siyaset belgesini hazırladı.
TEMA ile ‘Doğa Dostu Belediye Başkanı Taahhütnamesini’ ilk olarak Cumhur İttifakı Muğla Büyükşehir Başkan Adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır imzalamıştı.
TEMA Vakfı Milas İlçe Temsilcisi Mehmet Nergiz; sürdürülebilir yaşam ilkesi çerçevesinde ekosistem bütünlüğünü gözeten, iklim dostu, yaşanabilir ve sağlıklı kentler için yerel yönetimlerin atabileceği adımların özetlendiği belgenin tüm adaylarca imzalanması gerektiğini söyledi.
Nergiz, doğa dostu olan belediye başkanlarını aradıklarını duyurdu.
EKOSİSTEMİ KORUYAN BELEDİYECİLİK ZORUNLULUK HALİNE GELDİ
Nergiz açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Kentlerde yaşam; hava kirliliği, iklim değişikliğinden kaynaklanan sel, fırtına, hortum gibi aşırı hava olayları ve kent çevresindeki doğal alanlar üzerindeki yapılaşma baskısı ile her geçen gün zorlaşıyor. Kentin yaşam destek sistemleri olarak nitelendirilen ormanlar, tarım alanları, meralar ve su havzaları, kentlilere temiz su, temiz hava, gıda, iklimin dengelenmesi gibi ekosistem hizmetleri sunuyor. Orman alanlarının madenlere, tarım alanlarının konut, sanayi alanlarına ve enerji tesislerine açılması, orman alanlarının tarım alanlarına dönüştürülmesi gibi faaliyetler ekosistem hizmetlerini göz ardı eden yanlış planlama ve arazi kullanımı değişiklikleri bu hizmetleri kesintiye uğratıyor. Bu nedenle ekosistemi merkeze alan, kentin toprağını, havasını, yeşilini, suyunu koruyan şehircilik ve belediyecilik, kentlerde yaşamın devamı için zorunluluk halini alıyor.”
KENTLER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN HEM NEDENİ HEM DE MAĞDURU
“Kentler hem iklimin korunması hem de değişen iklime dayanıklılık açısından önemlidir. Çünkü ekonomik gelir üretirken tükettiği enerji miktarı ile en fazla karbon salan yerler, kentlerdir. Küresel gayri safi hasılanın %70’i kentlerde üretilirken toplam enerji tüketiminin %60-80’i kentlerde gerçekleşiyor, küresel karbon emisyonlarının ise %75’i kentlerde oluşuyor. Kentler iklim değişikliğinin etkilerine karşı kırılgan ve hazırlıksız bir durumda iken diğer yandan mevcut kalkınma, ekonomik gelişme, büyüme, yaşam kalitesi anlayışımız kentlerin yaşam destek sistemleri üzerinde baskı yapıyor. Ani yağışları tutma kapasitesine sahip yeşil alanlar betonla mühürleniyor, karbon yutakları olan orman alanları madencilik, konut kullanımı nedeniyle kaybediliyor.
TEMA Vakfı olarak tüm bu konularda bütün belediye başkanı adaylarına rehber olması için Ekosiyaset Belgesi’ni paylaşıyor, kamuoyu önünde tüm adayları doğa korumayı kent politikalarının odağına koyan doğa dostu belediye başkanı taahhütnamesini imzalamaya davet ediyoruz.” diyerek Milaslı başkan adaylarına seslendi.
23 MART’TAKİ YÜRÜYÜŞE DAVET
TEMA Vakfı Milas İlçe Temsilcisi Mehmet Nergiz; 23 Mart Cumartesi günü saat 10.00’da Milas Atapark’tan başlayacak olan “Su Zinciri Farkındalık Yürüyüşü” etkinliğine tüm Milas halkını davet etti.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin