A+ A A-

 

Demokrat Parti Milas Belediye Başkan Adayı Ali Doğan Serçek, Milas’ta basın mensuplarıyla bir araya geldi. Seçim dönemine ilişkin açıklamalarda bulunan Serçek; Milas’a en iyi hizmetlerin kendi belediye başkanlığı döneminde gerçekleştirildiğini ve artık ustalık dönemini yaşadığını söyledi. Serçek, öte yandan aspesli su borularıyla ilgili“Milas zehirli su mu içiyor?” iddialarına da açıklık getirdi.

190319sercek_a0fd1.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan

Demokrat Parti Milas Belediye Başkan Adayı Ali Doğan Serçek, Milas’ta basın mensuplarıyla bir araya geldi.
DP Milas Seçim Bürosu’nda gerçekleştirilen basın açıklamasına, DP Milas Belediye Başkan Adayı Ali Doğan Serçek’in yanı sıra DYP eski Muğla Milletvekili İrfettin Akar, DP Milas İlçe Başkanı Abdullah Barış Kisirlioğlu ve DP Milas Belediye Meclis Üyesi Adayları katıldı.
Demokrat Parti Milas Belediye Başkan Adayı Ali Doğan Serçek, Milas’ta üretici birliklerini kuracaklarını ve bu sayede hem üreticinin hem de tüketicinin kazanacağına dikkat çekerek: “Sahada gördüğümüz çok olumlu sonuçlar var. Milas halkı hizmete susamış durumda. Öncelikle altyapı ile ilgili eksiklikler söz konusu, bunları tamamlamamız lazım. Öte yandan Milas’ta ciddi bir işsizlik var. Elbette ki Milas Belediyesi olarak, biz 1997 yılında Milas OSB’yi başlatmıştık. Bizden sonra 22 yıl geçti, henüz OSB’nin altyapısı bile tamamlanmadı. Eğer Milas’ta iktidara gelirsek OSB’yi tamamlayıp, Milas’a fabrikalar getireceğiz. Hem bölgemizi kalkındıracağız hem hizmet edeceğiz. Köylerde, gençler kalmadı. Eğer çiftçi üretmezse, Milas kazanamaz. Cumhuriyet Caddesi’ni geziyoruz, ölü bir yer gibi oldu. Bunun için tedbirlerimiz var. Köylü çok mağdur durumda. Üretici birlikleri kuracağız. Köylülerimizin girdilerini hafifletmemiz lazım. Milas’ta kesinlikle bir hal teşkilatı kuracağız. Üreticiden, tüketiciye direk satma olanağı bulacağız. Zeytinyağında da sıkıntı var. Zeytinyağının kalitelendirip, rafine edilmesi lazım. Direk tüketiciye ulaştırmamız lazım. Biz böylelikle, tekrar kırsalı kalkındırmayı hedefliyoruz. Hükümetin bu konuda yanlış politikaları var. Köylü üretemez haline geldi. Ülkemiz, bir kilo patates ve soğana muhtaç haline geldi. Milas olarak kendi çöplüğümüzü temizlemiyoruz. Milas’ta kültür turizmini teşvik etmeliyiz. Neden Milas bir Şirince ve Safranbolu gibi olmasın. Eski tescilli binaları, pansiyon turizmine kazandırmalıyız. Burası Bodrum’un arka bahçesi olabilir. Milas cazibe merkezi haline gelebilir. Milas’ta Atatürk Bulvarı’nda yapılan Büyükşehir düzenlemesi ile yollar daraldı. Kaldırımlar tabi ki geniş olmalı ama bu durum yolu tek şeride düşürdü ve olası kaza ya da araç arızalarında, trafik tıkanma noktasına geliyor.” dedi.
“NE VAAT ETTİYSEM, HEPSİNİ YAPTIM”
Kendi başkanlığı döneminde, Milas Belediyesi’nde cari açığı kapattığını ve hiçbir kuruma borç bırakmadığını ifade eden Serçek şunları kaydetti: “Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri arasında büyük sıkıntılar var. Ama Büyükşehir’in ilçeleri kucaklaması ve koordine etmesi lazım. Eğer Mehmet Kocadon Büyükşehir Başkanı seçilirse, ilçe belediyelerine eski yetkisi verilecek. Kimseyi ötekileştirmeden, ayrım yapılmadan hizmet gelecek. Yetki devri söz konusu, Büyükşehir bunu yapabilir. Bodrum’da sel olunca ilçe başkanı suçlandı ama yetki Büyükşehir’indi. Muhtarlar bile durumdan memnun değil. Kaynaklar, verimsizce kullanılıyor. Çukur’daki vatandaşlar, Milas Belediyesi’ni göremiyoruz diyorlar. Büyükşehir Yasası tekrar gözden geçirilmelidir. Daha önce 1994’te ne vaat ettiysem, hepsini hayata geçirdim. Belediye Başkanlığını devraldığımda, yaklaşık yüzde 70 bir cari açık vardı. Bu oran belediyeyi devrettiğimde, yüzde 25’e indi. Cari açığın az olması, hizmet yapılması anlamına gelir. Ben gelirleri artırdım. Ama benden sonra CHP’ye belediye başkanlığı devrolduğunda, cari açık tekrar yüzde 30’ların üzerine çıktı. Hiçbir resmi kuruma borç bırakmadan bu işi bıraktık. Şimdi daha tecrübeliyiz. Ustalık dönemindeyiz. Bu seçime sonradan katıldık ama diğer partilerden daha çok seçime hazırız. Milas’ın tüm sorunlarını çözmeye hazırız.”
“DOĞALGAZI ASIL BELEDİYELER GETİRİR”
Doğalgazın ticari bir iş olduğunu ve belediyelerin getirdiğini dile getiren Serçek: “Malumunuz doğalgaz, Yatağan’a kadar gelmiştir. Doğalgaz firmasının ilçemizden istediği, 3 bin abone garantisidir. En azından teminat mektubuyla bu garanti verilebilir. Çünkü Milas, hava kirliliği açısından riskli yerdedir. Bana göre derhal yapılması gerekirdi. 2014 yılında seçimlere gidilirken, ben Muhammet Tokat başkana bu konuyla ilgili de biri aracılığıyla yol göstermiştim. Doğalgaz müthiş rahat bir şeydir. Çok büyük maliyetleri olmuyor. İktidarla alakası yoktur doğalgazın. Tamamen ticari bir iştir. Doğalgazın Milas’a gelmemesi gibi bir durum söz konusu olamaz aslında. İnşallah gelir gelmez, ilk müracaatımız doğalgaz olacaktır. Bugüne kadar Milas’ın doğalgaz almamasını anlamış değilim.” ifadelerini kullandı.
ASPESLİ BORU İDDİALARINA YANIT…
Aspesli su borusu iddialarına yanıt veren Serçek; aspesli boruların solunum halinde kanserojen etki yarattığını ve sindirim yoluyla ise hiçbir sağlık açısından kötü etkisinin olmadığını vurgulayarak: “Belediye meclisimizde, o günlerde bu konu çok tartışılmıştı. Malumuz biz, Milas’ın içme suyu problemini İller Bankası vasıtasıyla çözdük. Sonuçta, İller Bankası’nın Türkiye genelinde uyguladığı bir proje var. Hangi çaptan sonra aspesli boru yapılacak veya normal yapılacak onlar teknik olarak hesaplandı. Aspesli borunun kanserojen olup, olmadığını sorduk. Bu sorumuz üzerine rapor gönderildi. Raporda; aspesli borunun solunum yoluyla alınmadığı takdirde kanserojen etki yaratmadığı ifade edildi. Şimdi sindirim sistemi yoluyla, kesinlikle kanserojen etkisi yok. Ancak kesilip, biçilirse ve solunursa bu durumda kanserojen etki oluyor. Bu konu, resmi evrak olarak Milas Belediye Yazı İşleri Müdürlüğünde bulunuyor. Sonuçta biz bu işi devletle yapıyoruz. Kendi kafamıza göre ve kendi projemiz olarak yaptığımız bir iş değil, İller Bankası ile yaptığımız projedir. O zamanlar da bu konu çok tartışılmıştı. Ana boruların paslanmaması için İller Bankası bütün illerde, herhangi bir çürüme olmaması için belli çaplardaki yerlerde aspesle yaptı. Aspesin, sindirim yoluyla kanserojen etkisinin olmadığı resmi evrak olarak bize sunuldu.” dedi.
“İNSANLAR DEMOKRAT PARTİ’Yİ ÖZLEDİ”
“İnsanlar, Demokrat Parti’yi çok özlemişler. Milas’a hizmet bizim dönemimizde gördü. Ova köylerinin elektrik sistemi ve köy yolları, bizim dönemimizde yapıldı. Koalisyon döneminde bile hemen hemen tüm yolları yaptık. Binlerce kilometre yol yaptık. Milas’a birçok yapı kazandırdık. Bizden sonra köyler hizmet görmedi. Altyapıyla ilgili Milas’ın gerçek sorunları bizim dönemimizde tespit edildi ve Milas’ta altyapı çalışmasının girişimini İller Bankası’na biz yaptık, yatırım programına aldırdık.” diyen Serçek, konuşmasını sonlandırdı.
DYP eski Muğla Milletvekili İrfettin Akar ise seçim gündemiyle ilgili bazı değerlendirmelerde bulundu.
DP’DEN SEÇİM VAATLERİ
1- Fikir babası olduğumuz ve temellerini önceki Belediye Başkanlığım dönemimde attığımız “Milas
Organize Sanayi Bölgesi”nin, altyapı çalışmalarını derhal bitirtip; bölgemizin ihtiyacı olan
yatırımcıları ilçemize davet edip; fabrikalar kurdurarak, ilçemizdeki işsizliğin giderilmesi
sağlanacak.
2- Kışları ilçemizdeki yoğun hava kirliliğin önlenmesi ve rahat nefes alabilmek için, Yatağan’a
kadar gelmiş olan doğalgaz hattının Milasımıza da getirilmesi.
3- Şehir merkezinde otopark sorununun bir an önce çözülebilmesi için; kritik noktalara yeni
otopark alanları inşa edeceğiz.
4- Yaşlılarımız için; tam teşekküllü ‘Huzurevi’, mağdur edilmiş kadınlarımız için; ‘Sığınma Evi’,
fakirlerimiz için; ‘Aşevi’ yapacağız.
5- Belediyemizin imkanları ölçüsünde; dar gelirli öğrencilerimize ‘Burs’ temin edeceğiz.
6- Gençlere yönelik; bilgi ve becerilerini arttıracak eğitim ve kurslar düzenlenecek (yazılım,
donanım, yabancı dil, spor, müzik, resim, heykel, tiyatro... vs.) ve bu ihtiyaçlarını karşılayacak
‘Spor ve Kültür Merkezi’ inşa edilecek.
7- Önceki Belediye Başkanlığım dönemimde yaptığımız Soğuk Hava ve Mezbaha Tesislerinin bir
parçası olacak modern bir ‘Hal Binası’ kurulacak, üreticilerimizin ürünlerinin kolayca ve değerinde
satışı sağlanacak.
8- Sodra Dağı etekleri, Beçin Kalesi’nde şehir manzarasına hakim ‘Teras Alanları’ yapılacak ve
buralara kolayca ulaşım sağlanacak.
9- Etrafında 27 adet Antik Kent bulunan Milas’ımızı ‘Kültür Turizm’ine açacağız.
10- İlçemizde bulunan binin üzeri ‘Tescilli Milas Evleri’nin Muğla Üniversitesi ile işbirliği yaparak
röleveleri çıkartılıp, restorasyon projeleri yaptırılacak, bu projeler Anıtlar Kurulu’nda onaylandıktan
sonra, Turizm ve Kültür Bakanlığı’ndan gerekli olan ‘Hibe Kredileri’ temin edilerek restore
edilecektir. Pansiyon, otel, lokanta, hediyelik eşya .... vs. (Şirince ve Safranbolu’da olduğu üzere)
gibi tesislerin yapılmasına öncülük edilecek, dolayısıyla ilçemizin Kültür Turizmi gelirlerinin
artırılması sağlanacaktır.
11- Sahil beldelerimiz olan Güllük, Ören, Kıyıkışlacık, Bozbük, Kazıklı.... sahillerinde ‘Halk
Plajları’ yapılacak. Bu bölgelerimizde karavancılar ve çadır kampçılar için yerler tahsis edilecektir.
12- Çomakdağ Kızılağaç, Ketendere, Kargıcak, Narhisar.... gibi tarihi özelliklerini muhafaza etmiş
mahallelerimiz elden geçirilip, gerekli mimari düzenlemeler yapıldıktan sonra, tanıtımı yapılacak ve
Kültür Turizm’inde bu yerlerimiz daha da ön plana çıkartırılacaktır.
13- Ören’deki Yamaç Paraşütü daha da geliştirilip, Ulusal ve Uluslararası düzeyde tanıtımı
yapılacak.
14- Türbe-Ortaköy, Fesleğen Yaylası, Beypınarı.. gibi yayla özelliği olan mahallelerimizde ‘Mesire
Yerleri’ oluşturulacak ve yayla turizmi teşvik edilecek.
15- Bafa-Kapıkırı, Beşparmak Dağları güzergahında ‘Trekking’ ‘Yürüyüş Yolu’ yapılacak ve
‘dağ turizmi’ geliştirilecek.
16- Köylerimizdeki alt yapı eksiklikleri (yol, su, elektrik, telefon, mezarlıkların bakımı,.. vs.) derhal
giderilecek.
17- Köylerimizdeki gençler ve çocuklar için gerekli olan Spor ve Oyun Alanları yapılacaktır.
18- Köylü üreticilerimiz için Belediyemiz Önderliğinde ‘Üretici Birlikleri’ kurdurulacak, bu
birlikler vasıtasıyla üreticilerimizin girdi maliyetleri azaltılacak, ilimizin çeşitli bölgelerinde ‘Satış
Noktaları’ oluşturularak; hem Milaslı üreticilerimiz kazanacak hem de Milaslı tüketicilerimiz
kaliteli ürünü daha ucuza temin edebilecektir.
19- Belediyemizce ‘Organik Tarım’ teşvik edilecek, ilçemiz merkezinde ve sahillerimize yakın
olan yerlerde ‘Satış Noktaları’ oluşturulacak dolayısıyla köylü üreticilerimize yeni gelir kaynakları
sunulacaktır.
20- Kadınlarımızın el emeklerini teşhir edip, satabileceği ‘Satış Yerleri’ oluşturulacak ve aile
bütçesine katkı sağlanacaktır.
21- Milaslı avcılarımız için Kulüp Binası ve Poligon Sahası temin edilecektir.
22- Belediyemizce çeşitli festivaller ‘Zeytinyağı, Halı,...vs., etkinlikler, yarışmalar, konserler,
paneller yapılarak ilçemizin Ulusal ve Uluslararası düzeyde tanıtımı yapılacaktır.
23- Belediye yönetiminde ‘şeffaflık’ ön planda olacak, sanal ortamdan belediye faaliyetlerini
halkımız her an kolayca takip edebilecektir.
24- Önceki Belediye Başkanlığım dönemimde kurduğumuz ‘MİÇEV’ ve ‘halk senatosu’
canlandırılacak; bu kuruluşlar bünyesinde çeşitli ‘Çalışma Grupları’ oluşturulacak, ilçemizde
bulunan çeşitli odalar ve sivil inisiyatif örgütlerinin de görüşleri alınarak ilçemizin ihtiyacı olan
raporlar hazırlatılacak ve Belediye Meclisine sunulacak dolayısıyla halkımızın belediye Yönetiminde
söz sahibi olması sağlanacaktır.
25- Önceki Belediye Başkanlığım döneminde; ‘Milas spor’ Belediyemizin desteği ile
3.Lig’teydi. Şayet seçilirsem; Belediye olarak desteğim geçmişte olduğu gibi devam edecek ve
Milasspor’umuz hak ettiği mertebeye tekrar gururla çıkacaktır.
26- Belediyemiz verimli çalıştırılacak, gelir-gider dengesi sağlanacak, yönetim boşluğu giderilecek,
denetim ve disiplin sağlanacak dolayısıyla çalışanın ‘ücret alamama’ kaygısı giderilecek,
önceki dönemimde yaptığımız gibi Belediyemiz ‘borç batağından’ kurtarılacak ve
Milas’ımız rahat bir nefes alacaktır.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin