A+ A A-

 

Tarih 18 Mart 1915…Çanakkale’nin Gelibolu Yarımadası’nda, bundan 104 yıl önce yaşanan bir savaş dünya tarihini değiştirdi. Ulusal bağımsızlığı için iman kuvvetiyle tek yürek olan bir milletin özgürlük mücadelesi, birçok millete örnek oldu. Türk milleti, Kurtuluş Savaşı’na ve Cumhuriyete giden yolda en büyük varoluş mücadelesini verdi.

180319canakkale.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan

Türkiye tarihinin en önemli zaferi ve dönüm noktası olarak kabul edilen 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin bu yıl 104. yıldönümü… İtilaf Devletleri’ne karşı 1915–1916 yılları arasında muhteşem bir azim ve mücadele ile kazanılan zafer, eşsiz bir kahramanlık destanıdır.
ÇANAKKALE ZAFERİ
Deniz harekâtıyla İstanbul'a ulaşılamayacağı anlaşılınca bir kara harekatıyla Çanakkale Boğazı'ndaki Osmanlı sahil topçu bataryalarını ele geçirmek planı gündeme getirilmiştir. Bu plan çerçevesinde hazırlanan Britanya ve Fransa kuvvetleri 25 Nisan 1915 şafağında Gelibolu Yarımadası'nın güneyinde beş noktada karaya çıkarılmıştır. Britanya ve Fransa çıkarma kuvvetleri her ne kadar Seddülbahir ve Arıburnu sahillerinde köprübaşları oluşturmayı başardılarsa da Osmanlı kuvvetlerinin inatçı savunmaları ve zaman zaman giriştikleri karşı taarruzlar sonucunda Gelibolu Yarımadası'nı işgalde başarılı olamadılar. Bunun üzerine sahildeki kuvvetler takviye edilmek için Arıburnu'nun kuzeyinde Suvla Koyu'na 6 Ağustos 1915 tarihinde yeni kuvvetlerle bir üçüncü çıkarma yapılmıştır. Ancak 9 Ağustos'ta Kurmay Albay Mustafa Kemal'in Birinci Anafartalar Muharebesi olarak bilinen karşı taarruzunda İngiliz Komutanlığı ihtiyat tümenini ateş hattına sürerek sahilde tutunmayı ancak başarabilmiştir. Mustafa Kemal ertesi gün Kocaçimentepe – Conk Bayırı hattında yeni bir karşı taarruz gerçekleştirmişti, bu hattaki Anzak birliklerini de geri atmıştır. Britanya ve Anzak kuvvetlerinin İkinci Anafartalar Muharebesi olarak bilinen genel taarruzları ise Osmanlı savunmasını aşamamıştır. Tüm bu gelişmelerin sonrasında İngiliz, Anzak ve Fransız kuvvetleri Gelibolu Yarımadasını 1915 yılı Aralık ayı içinde tahliye etmiştir.
Anafartalar Kumandanı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale Zaferi’ni şöyle anlattı “Benimle beraber burada muharebe eden bütün askerler kesin olarak bilmelidir ki bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlen­meden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar mahrum kalmasına sebep olacağını hepinize hatırlatırım.”
Milas’ta 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü kapsamında; bugün saat 10.30’da Milas Belediye Toplanma ve Düğün Salonu’nda etkinlik gerçekleştirilecek.
Muğla ve Milas protokolü, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nü yayımladıkları mesajlarla kutladı.
MUĞLA VALİSİ ESENGÜL CİVELEK
“Türk ordusunun dünyanın en güçlü ordularına karşı inanç, azim ve kararlılıkla vermiş olduğu büyük mücadelenin sonunda ‘Çanakkale Geçilmez’ diyerek, 18 Mart 1915 tarihinde zaferle taçlandırdığı Çanakkale Savaşı; milletimizin yazdığı en büyük kahramanlık destanlarından biridir. Çanakkale Zaferi bağımsızlık, özgürlük, kardeşlik, birlik ve beraberlik ruhuyla verilen onurlu bir mücadelenin zaferidir. Vatan topraklarının dört bir yanından gelerek, Çanakkale'de, ülkesi ve bayrağı için canlarını feda eden, ‘Çanakkale Zaferini’ şanlı tarihimize altın harflerle yazdıran yüz binlerce kahraman asla unutulmayacaktır. Bu anlamlı günde Çanakkale Zaferini şanlı tarihimize altın harflerle yazdıran Bu duygu ve düşüncelerle; 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104. yıldönümünde; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.
MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OSMAN GÜRÜN
“Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan bütün vatandaşları 18 Mart, 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim tarihlerinin, İstiklal Marşı’nın yakından ve yüreğinden ilgilendirdiğini, bu ulusal değerlerin bizleri bir arada tuttuğunu hatırlatan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün, birlik ve beraberliğimizi bozmaya kimsenin gücünün ve sözünün yetmeyeceğini söyledi. Başkan Gürün; “Türk milleti olarak 18 Martlar, 23 Nisanlar, 19 Mayıslar, 30 Ağustoslar, 29 Ekimler, İstiklal Marşı’mız bizleri bir arada tutan ulusal değerlerimiz ve tarihe not düştüğümüz günlerdir. Bu değerlerimizi unutturmaya çalışanlara inat 7’den 70’e ulusal değerlerimize sahip çıkmalı, gurur duyduğumuz bu tarihi gelecek kuşaklara aktarabilmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104.yılında vatan toprakları için canını ortaya koyan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını, cepheye silah taşıyan 7 den 70’e tüm yurttaşlarımızı saygı ve minnetle anıyor, bu milletin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum.”
MİLAS BELEDİYE BAŞKANI MUHAMMET TOKAT
"Türk ve dünya tarihine altın harflerle yazılan, bir milletin azim ve kararlılığı ile verdiği şanlı mücadelenin destanı olan Çanakkale Zaferi'nin 104. yıl dönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Çanakkale Zaferi, bağımsızlık savaşının temellerinin atıldığı, milletimizin zamanın en güçlü ordularına karşı vatanseverlik, fedakarlık, birlik ve beraberlik duyguları ile vatanını canı pahasına nasıl savunduğunu gösteren büyük bir mücadeledir. Çanakkale Destanı, hafızalardan hiçbir zaman silinmeyecek olan "Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum" sözlerini söyleyen Büyük Komutan Mustafa Kemal Atatürk'ün üstün başarısının ve milletine olan güvenin ve inancın göstergesidir. Sadece geçmişimizin hatırası olarak değil, geleceğimizin ilham kaynağı olarak da Çanakkale Zaferi, insanlık tarihi için son derece önemli bir yere sahiptir. Destanlar yazan kahramanlarımız, canlarını seve seve feda etmiş; verdikleri mücadeleler ile tüm dünyaya örnek olmuşlardır. Bu duygu ve düşüncelerle,18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 104. yılında, bizlere bu kutsal vatan topraklarını armağan eden başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Çanakkale Destanını yazan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum."

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin