A+ A A-

 

Milas ziyareti kapsamında Uzunyuva Anıt Mezarı Arkeopark Alanı’nı gezen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, UNESCO Kalıcı Miras Listesi’ne girebilecek bir aday olarak nitelendirdiği Uzunyuva Anıt Mezarı’nın çok önemli bir değer olduğunu söyledi.

130319turizmsehri_44644.jpg
Haber: Volkan Yıldız
Muğla programına Bodrum Kalesi’ndeki incelemeyle başlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, tarihi ve kültürel varlıklarıyla dikkat çeken Milas’ta bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Muğla Valisi Esengül Civelek, Milas Kaymakamı Eren Arslan, kurum müdürleri ve personeli, muhtarlar, oda başkanları ve vatandaşlar tarafından karşılanan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İlk olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve 100 yılın arkeolojik buluşu olarak ifade edilen Uzunyuva Anıt Mezarı Arkeopark Alanı’nı gezdi.
Burada 2 bin 400 yıllık mezar odasına girerek, mermer yüzey üzerine yapılan duvar resimleri inceleyen Bakan Ersoy, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Öğretim Üyesi Uzunyuva Kazı Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Adnan Diler’den mezar odası ve sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Ardından Milas Halısı Müzesi’ndeki halıları inceleyen Bakan Ersoy, burada Milas Müze Müdürü Gülnaz Savran tarafından bilgilendirildi. Müdür Savran’dan Milas Halısı Müzesi çalışmaları ve sergilenen özel halılar hakkında detaylı bilgi alan Ersoy, beraberindekilerle yürüyerek Baltalı Kapı’ya geldi.
Bakan Ersoy’u ve beraberindekilere açıklama yapan Euromos Antik Kenti Kazı Başkanı Doç Dr. Abuzer Kızıl, Baltalı Kapı’nın tarihi, mimari özellikleri ve Baltalı Kapı’nın kilit taşındaki çift yüzlü balta (labris) hakkındaki mitolojik hikayeleri anlattı.
AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, AK Parti İlçe Başkanı Fahri Acar, AK Parti Belediye Başkan Adayı Barış Saylak ile birlikte Çöllüoğlu Hanı’na gelen Bakan Ersoy, handa inceleme yaptıktan sonra Tarihi Arasta’daki esnafları ziyaret etti. Arasta esnafının taleplerini dinleyen Bakan Ersoy, Tarihi Arasta’da yemek yedikten sonra kahvehanede vatandaşlarla sohbet etti.
Arastadaki programın ardından Gümüşkesen Mezar Anıtı’na gelerek buradaki müze çalışmalarını yerinde inceleyen Ersoy, Milas ziyaretine dair değerlendirmede bulunarak açıklama yaptı.
SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMAYA VE TESCİLLİ YAPILARA DESTEK VERİLECEK
Milas’ta Milas-Bodrum Havalimanı bulunmasına rağmen, ilçenin turizmden yerince pay alamadığına dikkat çeken Bakan Ersoy, Milas’ın turizmden hak ettiği payı alabilmesi ve ilçenin turizm şehri olabilmesi için çalışma yapacaklarını belirtti.
Sokak sağlıklaştırma projelerine ve ilçedeki tescilli yapılara hibe programlarından destek verileceğini ifade eden Bakan Ersoy, “Bodrum Kalesi’nde sabah başladığımız ziyaretlere, Milas’ta devam ediyoruz. Başkanımla birlikte projeleri kapsamında ziyaret edilecek alanları gezdik. Açıkçası Milas, Bodrum Havalimanı’na ev sahipliği yaparken, turizmden aldığı pay çok yetersiz. Çok güzel projeler var, sokak sağlıklaştırma projeleri… Biz bu kapsamda sokak sağlıklaştırma çalışmalarına destek olacağız. Biliyorsunuz bizim tescilli binalarla ilgili bir hibe kredi programımız var. O hibe kredi programıyla da projeleri destekleyip, buranın tam bir turizm şehri olmasını sağlayacağız. Açıkçası hem Bodrum’a olan yakınlığı hem de havalimanı olması hem de sahip olduğu kültürel ve arkeolojik değerler, tescilli binalar, meydanlarla çok güzel potansiyeli var. İnşallah projeleri aşama aşama hayata geçirip, Milas’ın da turizmden ciddi bir pay almasını inşallah sağlayacağız.” dedi.
“UZUNYUVA, UNESCO KALICI MİRAS LİSTESİ’NE GİREBİLECEK BİR ADAY”
Uzunyuva Hekatomnos Kral Mezarı’nın önümüzdeki yıl programa dahil edileceğini ifade eden Bakan Ersoy, “12 ay kazı alanları destekleyen projeyi bu 1 Mart’ta hayata geçirdik. Önümüzdeki programa dahil edecek daha iyi kazılmasını sağlayacağız. Hem eleman desteği hem de finansman desteği sağlamış olacağız. Uzunyuva Hekatomnos Kral Mezarı, çok önemli bir değer, UNESCO Kalıcı Miras Listesi’ne de girebilecek adaylardan biri, o yüzden de desteklenmesi lazım. Hem Milas açısından hem de Türkiye turizmi için çok önemli. Turizm alanlarının ilan edilmesi için de çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.
Burada açıklama yapan AK Parti Milas Belediye Başkan Adayı Barış Saylak, Bakan Ersoy’un Kapıkırı ve Bafa’da, İasos’ta, Çomakdağ’da turizmin geliştirilmesi için destek sözü verdiğini belirterek Ersoy’a Milas halkı adına teşekkür etti.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin