A+ A A-

 

Milas’ta bu yıl 10.’sü düzenlenen Güney Ege Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışını yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ülkemizdeki bereketli topraklarda üretilen lezzetli, sağlıklı ve özel ürünlerin mutlaka pazarlanması gerektiğine vurgu yaptı.

080319uretim_e1937.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Milas’ta bu yıl 10.’su düzenlenen Güney Ege Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı'na katıldı. Fuara katılan çiftçilerden ve vatandaşlardan yoğun ilgi gören Bakan Pakdemirli, yaptığı konuşmada tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.
Türkiye’de üretilen ve dünyada eşi benzeri olmayan ürünlerin daha iyi pazarlanması gerektiğine işaret eden Bakan Pakdemirli, hiçbir kesime verilmeyen kredilerin, yapılandırmaların çiftçiye ve üreticiye verildiğini belirterek, “81 ilimizi dolaşarak çiftçimizi, üreticimizi dinleyip, dertlerine çare olmaya çalışıyoruz. O kadar güzel ürünlerimiz var ki. Bu cennet topraklar o kadar verimli ki, zeytini, üzümü, inciri, arısı, balı, balıkçılık ürünleri inanılmaz derecede bereket fışkırıyor. Bizim bunları çok daha iyi pazarlamamız lazım. Devletimiz imkanlar nispetinde çiftçimize, köylümüze en iyisini yapmaya çalışıyor. Hiçbir kesime verilmeyen krediler, yapılandırmalar, zor ekonomik koşullarda olduğumuz zamanlarda da her zaman en önde çiftçi ve üretici geliyor.” diye konuştu.
Ege’nin bir evladı olarak halen bir tarım emekçisi olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, Toprak Mahsulleri Ofisi ile hububat ürünlerinde dünya fiyatlarıyla, üreticiyi memnun edecek ürün alımları yapılacağını müjdeledi.
Önümüzdeki 20-25 yıl içerisinde Türkiye’nin yüzde 50 daha fazla gıdaya ihtiyacı olacağını söyleyen Pakdemirli, Başkanlık Sistemi ile daha hızlı hizmet sunacaklarını ifade ederek Muğla’ya ve Milas’a kazandırılan hizmetler ile yeni projeler hakkında bilgi verdi.
Pakdemirli, “Bugünkü üretimimizin yüzde 50 daha fazlasını üretmemiz gerekiyor. Bu nedenle üreticiyi memnun etmenin yolunu bulacağız. Sıkıntılarınızı çözeceğiz. 2019 çok daha bereketli bir yıl olacak. Toplam 32 milyar lira, Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla da 6,5 milyar lira kredi kullandırdık. Bu tarım alanlarımızı korumamız çok önemli. O yüzden SİT ova sayımızı da inşallah artırıyoruz. Halen 258 olan ova sayımızı 300’e çıkartıyoruz.
Bakın Türkiye’nin önünde bir seçim var ve herkes seçim ekonomisine kilitlendi. Bundan sonra artık 4 yıl seçim yok. Bana göre artık Türkiye'nin seçime ihtiyacı yok. Çok istikrarlı bir dönem dediğimiz son 16 yılda bile 13 tane seçime gitmişiz. Her seçim beklenti demek, her seçim beklentilerin ötelenmesi demek. Bu seçimden sonra artık inşallah 4 yıl seçim yok. Seçimlerden sonra yeni Başkanlık sistemiyle vatandaşa daha hızlı, daha çabuk ve pratik hizmet götürmenin yollarını arayacağız.” diye konuştu.
Konuşmasına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başlayan Muğla Valisi Esengül Civelek, kadın çiftçilere yönelik Bakanlık çalışmaları ve destekleri için Bakan Pakdemirli’ye kadın çiftçiler adına teşekkür etti.
“Tarım ülkenin geleceği olduğunu, ülkemiz ekonomisinde kalkınmasında hayati bir önemi olduğunu biliyoruz. Tarım, Muğla’mızda ilimizin sosyoekonomik gelişmesini sağlayan bir sektördür. Coğrafi ve iklim koşulları itibariyle tarımsal üretimde avantajlı bir konumdayız. Özellikle son yıllarda ihracata yönelik tarımsal üretim modeliyle ilerleyen ilimizde, çiftçilerimizin teknolojiyi kullanmaları verimliliğimizi artırmaktadır.” diye konuşan Vali Civelek, fuarın hayırlı olmasın diledi.
Güney Ege 10. Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na katılımların büyük bir bölümünün kadınlar tarafından gerçekleştirdiğini ifade eden Expolink Fuarcılık yöneticisi Zeki Erdoğan, fuarın bölgede önemli gelişmelerin yaşanmasına vesile olduğunu ve her yıl firma ile ziyaretçi sayısının arttığını söyledi.
Konuşmaların ardından Bakan Pakdemirli, Vali Civelek’e çiçek takdim ederek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.
Kurdele kesimiyle açılan fuarda üzerinde, “Muğla Bekir Pakdemirli” ve “Milas Tarım Fuarı” yazan künefelerin şerbetini döken Pakdemirli, künefeden alandakilere ikramda bulunduktan sonra fuarı gezdi.
Tarım ve hayvancılık sektörüne dair yeniliklerin tanıtıldığı fuara; Muğla Valisi Esengül Civelek, AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, Milas Kaymakamı Eren Arslan, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Nil Hıdır, Milas Belediye Başkan Adayı Barış Saylak, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, S. S. 153 Nolu Milas Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Kamil Gül, Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, oda başkanları, STK temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.
Fuar ziyaretinin ardından Milas Ticaret ve Sanayi Odası Lokali’nde protokol ve STK temsilcileriyle öğle yemeği yiyen Bakan Pakdemirli, ardından Ulu Cami’nde cuma namazı kıldıktan sonra ilçeden ayrıldı.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin