A+ A A-

 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü Halıcılık Ve Kilimcilik Programı Öğretim Görevlisi Berna Sevinç, Milas’ta geleneksel yöntemlerle dokudukları halıları satarak aile ekonomisine katkı sunan çalışkan kadınların, iç dünyalarını duygu ve düşüncelerini motifler, desenler aracılığıyla halıya aktardığını söyledi.

080319motifvedesen.jpg
Volkan Yıldız’ın Özel Haberi…

MİTSO tarafından coğrafi işareti 2018 yılında alınan Milas halıları, Milaslı kadınlar tarafından kuşaktan kuşağa aktarılıyor. Dağlardan topladıkları kekik, püren gibi otları kaynatarak, eğirdikleri yün iplikleri doğal yöntemlerle boyayan hamarat kadınlar, rengarenk ipliklerle çeşit çeşit motifleri ilmek ilmek halılara nakşediyor. Göz kamaştıran renklerle ve desenlerle süslü Milas halıları, sanatseverlerin ve meraklılarının beğenisini topluyor, çoğunlukla sipariş olarak dokutuluyor.
Milas’a bağlı Çökerme Mahallesi’nde yaşayan Bozkurt ailesinin kadınları da üç kuşak halinde aynı tezgahta halı dokuyor.
Müşterilerinin sipariş ettiği halıları, geleneksel yöntemlere bağlı kalarak dokuduklarını anlatan Nuray Bozkurt, 80 yaşında halen halı dokuyan kayınvalidesi Fikriye Bozkurt’tan edindiği tecrübeleri, gelini İpek Bozkurt’a (23) aktardığını ve komşularıyla imece halinde halı dokuduğunu söyledi.
“TEK TEK İLMİK ATARAK, METREKARELERİ DOLDURUYORUZ”
Tek tek düğüm atarak metrekareleri doldurmaya çalıştıklarını ifade eden Nuray Bozkurt, halılarını satabilecek bir pazar kurulmasını talep ederek şunları kaydetti: “Düğümlerle, metrekareleri dolduruyoruz. 6 metrekare, 4 metrekare, 2 metrekare… Yani bu düğümle doluyor. Kolay iş değil. İlmek ilmek dolduruyoruz. Halıların bin bir çeşit desenleri var. Hepsini aynı desenle yapmıyoruz. Desenleri kağıda döküyoruz daha sonra kağıttan tezgaha, halılara geçiriyoruz. Bize bir pazar açılsın istiyoruz. Halımızı satabileceğimiz bir yerimiz olsun. Ben istiyorum ki köy halkı yeniden eskiden olduğu gibi halıcılığa bizler gibi sahip çıksın, halıcılık gençlerimize kalabilsin.”
Genç kızlara kültürlerine sahip çıkmaları, sağlıkları el verdikçe okumaları ve çalışmaları yönünde tavsiyelerde bulunan 80 yaşındaki Fikriye Bozkurt, “Ben 15 yaşından bu yana halı dokuyorum. Evlendik, geldik buraya yine halı dokuyoruz. Sattığımız halıların parasını biriktirirdik. Tarla alırdık, çocuklarımız büyüdüğünde çocuklarımızın evlerini yapar, onları evlendirirdik. Halıdan kazandığımız parayla çocuklarımızı okuturduk. Ama şimdi el dokuma halılarımız, eskisi gibi para kazandırmıyor.” diye konuştu.
KADINLAR HAYATIN HER ALANINDA ÜRETİYOR
Kadın kavramının ilk başta anneliği, aşkı, üretkenliği, bereketi, özveriyi ve sanatı çağrıştırdığını söyleyen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü Halıcılık Ve Kilimcilik Programı Öğretim Görevlisi Berna Sevinç, geçmişi Orta Asya’dan Anadolu’ya kadar uzanan halıcılığı, kadınların elleriyle ve emeğiyle hayat bulan bir sanat dalı olarak ifade etti.
Kadınların, yaşadıkları duygu ve düşünceleri motifler, desenler aracılığıyla halıya aktardığını söyleyen Sevinç, Milas halılarının desen ve motif yönünden oldukça zengin olduğuna vurgu yaparak, “Halıya bin bir emekle işlenmiş olan motifler, desenler her zaman bir şey ifade etmiştir. Kimi zaman çiçek ve ağaç desenleriyle mutluk, bolluk, bereket simgelenmiş, kimi zaman da farklı desenlerle üzüntüler, korkular halıya yansıtılmıştır. Halıları incelediğimizde kadınların; duygularını, ruhlarını, yapmak istediklerini görüyoruz. Kadının kendini ifade ettiği halıcılık, yine kadınlar sayesinde günümüze kadar ulaşmayı başarmış bir sanat dalı olma özelliği de taşıyor. Hayatın her alanında var olan biz kadınlar aslında halıdaki gibi ilmek ilmek hayatı kazanıyoruz. Bu vesileyle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.” dedi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin