A+ A A-

 

Doluluk oranının yüzde yüze ulaştığı Mumcular Barajı’nda baraj kapakları kontrollü olarak açıldı.

010219meselikbaraj_5c47b.jpg
Haber: Yunus Erman Doğruyol

Aşırı yağışlar nedeniyle yıllar sonra ilk kez tam doluluk kapasitesine ulaşan Mumcular Barajı’nın kapakları kontrollü olarak açıldı. Son birkaç yıldır kurumanın eşiğine gelen barajdaki su kapasitesi, yağışların etkisiyle yüzde yüze ulaştı.
DSİ ekipleri, Mumcular Barajı’nda taşmalar meydana gelmemesi için kontrollü olarak baraj kapaklarını açtı.
18 Milyon metreküp kapasiteli barajda yapılan kısmi süreli tahliye çalışması sonucu çevre mahallelerdeki tarım arazilerinde su baskınları yaşandı. Milas’ın Meşelik Mahallesi’ne bağlı Bargilya Sitesi’nin de bulunduğu mevkide yol da sular altında kaldı. Meşelik Mahalle Muhtarı Tahir Saylak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda bir video paylaşarak, “Evlere giden yollar ve tarım arazileri Mumcular Barajı’ndan su salınması sonucunda sular altında kaldı. Milas-Bodrum Karayolu’nda bulunan bazı kanallar dökülen toprak sebebiyle kapanmıştır. İlgililerle gerekli yazışmalar yapılmıştır, sorunun bir an önce giderilmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.
Barajın su seviyesinin yükselmesinde baraja su taşıyan derenin üzerine inşa edilen ve derenin suyunu başka yerlere yönlendiren kaçak su bendinin yıkılmasının etkisi olduğu bildirildi.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin