A+ A A-

 

Milas’ın Ağaçlıhöyük Mahallesi’nde her yıl kuvvetli yağışların ardından mahallede su baskını yaşanıyor. Mahallenin ve çevresinde yaşanabilecek olan su baskınlarının önüne geçebilmek için 2015 yılında EGEGEP kapsamına alınan ‘Ağaçlıhöyük Sel Kapanı’ projesi ise hala hayata geçirilmedi.

310119selkapani.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan

Milas’ın Ağaçlıhöyük Mahallesi’nde her yıl kuvvetli yağışların ardından mahallede su baskını yaşanıyor. Mahallenin ve çevresinde yaşanabilecek olan su baskınlarının önüne geçebilmek için 2015 yılında EGEGEP kapsamına alınan ‘Ağaçlıhöyük Sel Kapanı’ projesi ise hala hayata geçirilmedi.
Ağaçlıhöyük Mahallesi’nde her yılaşırı görülen yağışlardan dolayı, mahallenin merkezinde bulunan derenin taşması sonucunda yaşanan sel baskınları için Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve DSİ 21. Bölge Müdürlüğü 2015 yılında ‘Ağaçlıhöyük Sel Kapanı’ projesi hazırlamıştı.
Gerçekleştirilmesi planlanan sel kapanı projesiyle, taşkınların önlenmesi için nihai sonuç olarak düşünülüyor. Sel kapanı; taşkınların önlenebilmesi amacıyla Gerinlik Tepesi ile Kandıra Tepesi arasına yapılarak sorunun önüne geçmeye çalışılıyor. Yapılması planlanan proje mevkisinde bulunan az metrekare zeytin ağacı alanının olması sebebiyle, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün gerekli ÇED raporu verilemediği için proje askıya alınmış ve ardından bu durum çözümlenmişti.
2015 yılında kararın alınmasına rağmen henüz proje için bir gelişme yaşanmadı.
“MEZARLIK VE YOLLAR SU ALTINDA KALIYOR”
Kış aylarında, oluşan taşkınlardan dolayı mezarlıkların tahrip olduğunu ve köyün giriş ve çıkışının kapandığını dile getiren çevre sakinleri; “Planlanan sel kapanı projesiyle, yıllarca çektiğimiz taşkınlıklar son bulacak. Fakat 2015 yılından bu yana söz verilmesine rağmen projenin henüz yapılmaması, bu umutlarımız suya düşürdü. Her yıl aşırı yağışlardan dolayı dere yatağı taşıyor ve her yeri su basıyor. Mahalle mezarlığı tahrip oluyor. Mahalleye giriş ve çıkışlar kapanıyor. İnsanlar evlerinde mahsur kalıyor. Yetkililerin bu taşkınlık ve sel sorununu bir an önce çözüme kavuşturmasını bekliyoruz.” diye konuştular.
EGEGEP KAPSAMINA ALINMIŞTI
09.10.2015 tarihli Gazete Milas’ta yer alan “Tek Umut Sel Kapanı” adlı haberden sonra Ağaçlıhöyük Mahallesi’ne projenin yapılmasının planlandığı duyurulmuştu. DSİ tarafından planlanan ve ÇED raporuna takılı kalan proje çözümlenmişti. Yıllardır kış aylarında köylülerin en büyük sorunu olan sel ve taşkınlara karşı 2019 yılına kadar EGEGEP kapsamında, sel kapanı projesi yapılması planlanmıştı.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin