A+ A A-

 

Milas’ta dün geniş bir katılımla 14 Kasım Diyabet Günü kapsamında, “Diyabete karşı pedallıyoruz” etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte, sağlık için sporun öneminin altı çizildi.

151118diyabet.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Milas’ta 14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında, farkındalık oluşturacak bir etkinlik düzenlendi.
Atapark’ta dün gerçekleştirilen etkinlikte, “Diyabete karşı pedallıyoruz” sloganıyla bisiklet sürüşü yapıldı.
Milas’ta dün saat 11.00’de Atapark’ta gerçekleştirilen “Diyabete karşı pedallıyoruz” etkinliğinde, toplam 3 kilometre bisiklet sürüşünün ardından Milas Hükümet Konağı önünde etkinlik son çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.
Etkinliğe; Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz, Milas İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ergun Kırova, AK Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar, Milas Gençlik Merkezi Müdürü Aşkın Binbir, Milas Gençlik Hizmeti Spor İlçe Müdür Vekili Tayfun Uslu, STK’lar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Etkinlik öncesinde konuşma gerçekleştiren Milas Gençlik Merkezi Müdürü Aşkın Binbir, “Bugün 14 Kasım Dünya Diyabet Günü. Bu bağlamda bizler de Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Milas Gençlik Merkezi, Milas Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milas İlçe Sağlık Müdürlüğü ile Milas Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürlüğünün ortaklaşa olarak düzenlediği; bugün hem toplumsal bir farkındalık oluşturmak hem de slogan olarak ‘Diyabete karşı pedallıyoruz’ kapsamında etkinlik tertip ettik. Yaklaşık 15 okuldan 150 civarında öğrenci arkadaşımız, Milas Doğa ve Bisiklet Derneğinden katılım sağlandı. Bu bağlamda, il müdürümüz bizi çok mutlu etti. Bugün aramızdalar, ben teşekkür ediyorum.” dedi.
Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz, egzersizin hastalıklar için önemine vurgu yaparak şunları kaydetti: “Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Milas Gençlik Merkezi, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Muğla İl Sağlık Müdürlüğü paydaşlarımızla, bir farkındalığa imza attık. Pedallayarak, diyabet hastalığı için bir farkındalık oluşturacağız. Hepinizin bildiği gibi diyabet hastalığı da insanların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen, organların içerisinde çürümesine sebebiyet veren önemli bir kronik hastalıktır. Dolayısıyla bu hastalık için en önemli tedavi edici unsur egzersizdir. Dolayısıyla biz Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü olarak, bu egzersizlerin gençlerin ve yetişkin insanların arasında ne kadar önemli olduğunun altını çizmek üzere, paydaş kurum ve STK’larımızla birlikte faaliyet gerçekleştiriyoruz. Bu tabi egzersiz yöntemlerinin yanı sıra tedavi yöntemlerinin bireyler arasında uygulanması, bilinçli beslenme ve dolayısıyla eğitim bunun en önemli unsurlarındandır. Bu noktada ben paydaş kurumlarımıza, etkinlik için vermiş oldukları desteklerden dolayı; Muğla İl Sağlık Müdürlüğüne, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ve tabi ki Sayın Valimiz Esengül Civelek’in himayesinde gerçekleştirdiğimizden dolayı, bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.”
“PEDALLARI ÇEVİRİVERELİM GARİ!
Milas İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ergun Kırova, 14 Kasım Diyabet Günü için şu açıklamayı gerçekleştirdi: “Dünya Sağlık Örgütü(WHO) ile Dünya Diyabet Federasyonu’nun (IDF) tarafından, 1921 yılında insülini bularak diyabet hastası milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan Fredrick Bantig‘in doğum yıl dönümü anısına 14 Kasım tarihini Dünya Diyabet Günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da 2007’den itibaren 14 Kasım Günü’nü resmi olarak ‘Dünya Diyabet Günü’ olarak tanımıştır. Diyabetin sebepleri, belirtileri, tedavisi ve neden olabileceği organ tahribatları açısından halkı aydınlatmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenen Dünya Diyabet Günü ülkemizde de Sağlık Bakanlığı öncülüğünde kutlanmaktadır.
12-18 Kasım, Diyabet ve Obezite Haftası olarak tüm ülkemizde, aktivitelerle kutlanıyor. Buradaki temel amacımız; 7 milyon tespit edilen diyabet hastamızın ve tespit edilemeyen, sokakta gezen yaklaşık 3 milyon diyabet hastası vatandaşımızın da var olduğu düşüncesiyle, hem diyabetin önlenmesinde hem de obezitenin farkındalığı, fiziksel aktivitenin ülkemiz ve geleceğimiz için ne kadar önemli olduğunu vurgulamak için de ‘Bugün pedalları çeviriverelim gari’ diyoruz.”
Konuşmaların ardından farkındalık için bisiklet sürüşü gerçekleştirildi. Toplamda, 3 kilometre bisiklet sürüşünün ardından Atapark’taki varış noktasına ulaşıldı.
Etkinlik, çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin