A+ A A-

 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu’nda öğrencilere organ ve doku bağılıyla ilgili seminer veren 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukcuoğlu ve 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Organ Doku Bağış Birimi Sorumlusu Dağıstan Daniş, binlerce hastanın nakil beklediğini hatırlatarak organ ve doku bağışında bulunulmasını istedi.

121118organnakli_dd84d.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Organ Doku Bağış Birimi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu öğrencilerine organ bağışı semineri düzenledi. Bağış noktasında, Türkiye ve dünya verilerine dikkat çekilerek ülkemizdeki bağışçı sayısının artırılması gerektiğine vurgu yapılan seminere; Milas Sağlık Müdürü Dr. Ergun Kırova, 75. Yıl Devlet Hastanesi Başhekimi Tarık Çubukcuoğlu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu öğretim üyeleri ve üniversite öğrencileri katıldı.
“TOPRAK DEĞİL, CAN OLSUN”
Her yıl 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası olarak kutlanıyor. Organ ve doku bağışının önemine ve bağışın nasıl yapılacağına ilişkin salondakileri bilgilendiren bir sunum yapan 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Organ Doku Bağış Birimi Sorumlusu Dağıstan Daniş, Türkiye’de yaşayan binlerce hastanın nakil beklerken hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, “Ülkemiz genelinde birçok hasta sağlığına kavuşabilmek için ‘toprak değil, can olsun’ umuduyla organ bağışı bekliyor. Bu kapsamda, vatandaşlar da bilinç oluşturulması adına dünyada her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında ‘Organ Bağışı Haftası’ etkinlikleri düzenleniyor. Ülkemizde son zamanlarda organ bağışına verilen destek artmaya başladı. Bu artış olumlu bir gelişme olmasına karşın yeterli değil. Ülkemizde şuan itibariyle toplam
427 bin 574 kişi organ bağışı hasta organ bekliyor. Bu hastalar böbrek, kalp, karaciğer, akciğer, ince bağırsak, pankreas, kornea nakline ihtiyaç duyan hasta var. Bu hastalar organ ve doku bağışlarıyla hayata tutunacaklar.” dedi.
“MİLAS EN ÇOK BAĞIŞÇIYA SAHİP İLÇE”
Daniş, il genelinde en yüksek bağışçı sayısının Milas’ta bulunduğunu ifade ederek organ ve doku bağışının dini açıdan da bir engel taşımadığını söyledi. Açıklamasına devam eden Daniş, “Muğla genelinde 16 bin 269 bağışçı var. Muğla’da ilçeler arasında Bin 828 kişiyle Milas, en çok bağışçıya sahip bir yer. Milas’ta 3 beyin ölümü gerçekleşmiş vaka, 17 kişiye can ve umut oldu. Akli dengesi yerinde olan, 18 yaşını doldurmuş her vatandaş organ bağış yapabilir. Organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlar, Organ Doku ve Bağış Birimi Koordinatörlüğüne müracaat ettikten sonra form doldurmaları gerekiyor.” ifadelerini kullandı.
75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukcuoğlu; organ bağışının mutlaka uzman hekimlerden oluşan heyetin kararı doğrultusunda, beyin ölümünün gerçekleşmesi durumunda uygulanabileceğini ve cesetten naklin mümkün olmadığını söyledi. Beyin ölümü gerçekleşen kişinin; ailesinin ikna etmenin saatlerce süren görüşmenin ardından 36-40 saat sonra organ bağışı kararı verdiğini ve ilk 48 saatin çok önemli olduğunu aktaran Çubukcuoğlu, Avrupa’da Türkiye’dekinin tersine ailelerin ilgili birimleri arayarak bağış yapmak istediklerini aktardı.
Canlıdan nakil sayısının yüksek olduğunu ancak kadavradan nakilin oldukça düşük olduğunu belirten 75. Yıl Devlet Hastanesi Başhekimi Tarık Çubukcuoğlu, organ bağışına karar vererek başvuruda bulunan kişilerin beyin ölümü gerçekleştikten sonra bağış için ailelerine ya da eşlerine sorulduğunu ve onların da onayının alındığını söyledi.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu yetkilileri; 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Tarık Çubukcuoğlu’na ve Organ Doku Bağış Birimi Sorumlusu Daniş’e katkılarından dolayı teşekkür etti.
Sunumun ardından bazı öğrenciler, form doldurarak bağışta bulundu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin