A+ A A-

 

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, yapımı yılan hikayesine dönen ancak bölge ekonomisi için şah damarı özelliği taşıyacak olan Denizli-Aydın-Çine-Yatağan-Milas-Güllük Demiryolu Hattı Projesi’ni gündeme taşıdı.

081118ekonomi.jpg
Haber Merkezi
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla’nın sorunlarını ulaştırma ve altyapı bakanlık bütçe görüşmelerine taşıdı. Bu kapsamda Vekil Girgin, Milas’ın tren yolu projesini de gündeme getirdi.
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Güney Ege ekonomisi için adeta bir şah damarı rolü üstlenecek Denizli-Aydın-Çine-Yatağan-Milas-Güllük demiryolu projesini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan'a sordu.
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin; Bakan Mehmet Cahit Turhan’ın da hazır bulunduğu Ulaştırma ve Altyapı Bakanlık Bütçe görüşmeleri sırasında; Göcek Tüneli, Muğla Kale Yolu, Güllük- Milas- Yatağan- Aydın Tren Yolu Projesi, denizcilik ve ulaşım konusundaki genel sorunları dile getirdi.
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Komisyonda yaptığı konuşmada; “Her seçim öncesi gündeme gelen ve Başbakanlık düzeyinde ‘Müjdeler olsun Göcek Tüneli ücretsiz oluyor’ diye verilen sözler var. Asılan pankartlar var. Vatandaşın vergileriyle yapılan ve ücretsiz olacağı söz verilen tünel vatandaşın hizmetine niye açılmıyor? Devlet eliyle yapılan ikinci tünel, mevcut tünelin sözleşmesinde yer alan ‘’tünelden gidiş-dönüş’’ ibaresi yüzünden hizmete açılamıyor. Bu noktada devletin yeni tüneli ücretsiz olarak hizmete açsa bile sözleşme gereği geçiş ücretinin ödenmesi gerekiyor.
Göcek Tüneli ne zaman ücretsiz olacak? Tarih verin. Sayın Bakan, ülkemiz turizm gelirlerinin 1/4’ü Muğla ilimizden elde edilmektedir. Ancak Muğla genel bütçeye yaptığı katkının 1/10’u alabilmektedir. Neredeyse İller bankasına ödediği aidat kadar iller bankasından kredi alan bir il.2014-2018 yıllarında Muğla İl’i İller bankasına 34 milyon ortaklık payı ödemesine karşın 30 Milyon kredi alabilmiştir. Büyük ticari işletmelerin Muğla il ve ilçelerindeki faaliyetlerinde her türlü hizmeti Muğla ve ilçelerimizdeki belediyelerimiz vermesine rağmen şirket merkezlerinin Muğla’da olmamasından dolayı işletmelerin devlete ödediği vergilerden Muğla belediyeleri Büyükşehir yasası gereği alması gereken yüzde 6’lık katkıyı da alamamaktadır. Muğla’nın nüfusu bugün itibariyle 1 milyona yakın ama yaz aylarında 5 milyona dayanmaktadır. Geçen kurban bayramında 15 milyon idi. Ama Muğla’nın devletten aldığı pay aynı. Yılın yarısı olan 6 aylık yaz nüfusunun da baz alınarak Muğla hak ettiği destek ve yatırımı almalıdır. Sayın Bakan, bacasız fabrika olarak tarif edilen turizm sektörünün gelişmesi için bakanlığınızı ilgilendiren konularda Muğla ili için 2019 yatırımlarınız nelerdir?" dedi.
Konuşmalarında, Muğla’nın sorunlarını gündeme getiren CHP’li Girgin sonrasında Milas’a yapılması planlanan Güllük-Milas-Yatağan-Aydın tren yolu projesinin neden yapılmadığını sordu.
CHP'li Girgin; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'a şu soruları yöneltti.
“1) TCDD 3. Bölge Müdürlüğünce etüt çalışmaları yapılan Denizli - Aydın - Çine - Yatağan - Milas - Güllük Demiryolu Projesi ne aşamadadır?
2) 2017 Yılı Merkezi Bütçe Kanun Tasarısı ile ilgili gerçekleşen TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Toplantısında dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın; “ O konuda çalışmamız var.” dediği projeye siz nasıl bakıyorsunuz?
3) Bakanlığınız bölgemiz ile ilgili planlamalarını sadece turizm gelirlerini baz alarak mı yapmaktadır, yoksa bölgemizin büyük ihracat potansiyelinden daha fazla katma değer çıkaracak turizm dışı sektörlere ait yatırım planlamaları var mıdır?” diye sordu.
BAKAN ELVAN SICAK BAKIYORDU
Öte yandan geçtiğimiz yıllarda birçok defa gündeme gelen Denizli-Aydın-Çine-Yatağan-Milas-Güllük Demiryolu Projesi'nin o süreçte yap-işlet-devret modeli ile yapılabileceği öngörülmüştü. İzmir'in artık Ege'nin yükünü taşıyamadığını, Aydın, Denizli bölgesinin başta mermer olmak üzere madenlerinin, tarım ürünlerinin Güllük'ten demir yolu ile daha ekonomik yüklenebileceğiyle ilgili gündem oluşmasının ardından dönemin Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan, projeyi devlet olarak kendilerinin de hayata geçirebileceğini belirtmişti.
CHP'li Girgin herkesi Güney Ege ekonomisini şahlandıracak bu dev projeye destek vermeye çağırdı.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin