A+ A A-

 

Zeytinin duayenleri ve Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin fikir babaları Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı ve Menteşe SOM firmasının sahibi ödüllü üretici Ali Osman Menteşe, 97.1 Radyo Tech’te bir araya geldi. Başkan Atıcı ve Menteşe, Milas zeytinin gelişimini değerlendirdi. Başkan Atıcı programda; yaşanan iklim değişiklikleri ve zeytin ağaçlarında görülen hastalıklar sebebiyle, rekoltenin azaldığına dikkat çekti.

011118zeytinbas.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı ve Menteşe SOM firmasının sahibi ve ödüllü üretici Ali Osman Menteşe, 97.1 Radyo Tech’te bir araya geldi. Başkan Atıcı ve üretici Menteşe, Milas zeytinin gelişimini değerlendirdi. Başkan Atıcı programda; yaşanan iklim değişiklikleri ve zeytin ağaçlarında görülen hastalıklar sebebiyle, rekoltenin azaldığına dikkat çekti.
Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı ve Menteşe SOM firmasının sahibi ve ödüllü üretici Ali Osman Menteşe, 97.1 Radyo Tech’te her hafta çarşamba günleri yayınlanan Sorunlar ve Çözümleri programının konuğu oldu.
Nuriddin Erdoğan’ın hazırlayıp sunduğu program, saat 13.30-15.30 aralığında www.radyotech.com ve 97.1 Radyo Tech frekansından canlı olarak yayınlandı.
Başkan Atıcı ve Menteşe, Milas zeytin üretiminde bugün son gelinen noktayı değerlendirdi. Butik işletmede öncü olan zeytinyağı üreticisi Menteşe ise Milaslı üreticilere, radyo programı aracılığıyla tavsiyelerde bulundu.
Nuriddin Erdoğan, “Ağaç: Herkese aidim ve kimseye ait değilim, siz gelmende önce de buradaydım, siz gittikten sonra da burada olacağım…” ifadelerini kullandıktan sonra zeytin ağacının isminin bu yüzden ‘ölümsüz ağaç’ olarak adlandırıldığını kaydettikten sonra sözü Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı’ya bıraktı.
Başkan Atıcı, Milas’taki zeytin ağaçlarında görülen hastalıklar ve iklim değişikliği nedeniyle bu yıl rekoltenin beklenen aşağıda olacağına değindi.
İYİ YAĞ ELDE ETMENİN PÜF NOKTALARI…
“Milas’ın 52 mahallesinde, zeytincilik asıl geçim kapısı oldu. Milas’ta yaklaşık, 9 milyon doğal olarak yetişen zeytin ağacı var. Milas’ta, iklim değişiklikleri ve zeytin hastalıkları ağaçlarımızı etkiledi. Bu sebeplerden dolayı, ağaçlarımızda zeytin meyvesi azaldı. Bu azalış, zeytin rekoltesini de çok büyük etkiledi. Biz, zeytin hastalıklarıyla mücadelemize ve üreticilerimizi bilinçlendirmeye devam ediyoruz.” diyen Başkan Atıcı, şu andaki durumu özetledi.
Atıcı’nın sözlerinin ardından ödüllü üretici Ali Osman Menteşe, “Zeytin ağaçlarında ‘Antakroz’ hastalığı, zeytinlere çok hasar verdi. Aynı zamanda zeytin sineği mücadelesi de önemlidir. Zeytin ağaçlarında 15 Ağustos ve 15 Eylül tarihlerinde, zeytin sineği için ilaçlama yapmak lazım. Zeytin sineği, meyvenin içine girerek beslenir ve yağın asit miktarını yükseltir. Zeytinin kalitesini düşürür. Zeytini; gübrelersek, sularsak, budarsak ve ilaçlarsak güzel bir yağ elde ederiz. İyi mal için zeytin meyvesinin de iyi olması lazım.” diyerek, üreticilere tavsiyelerde bulundu.
SOĞUK SIKIM ZEYTİNİN İÇERDİĞİ YARARLI BESİNLERİ KORUYOR
Sözlerine devam eden Menteşe, zeytinlerin kasada toplanması gerektiğinin altını çizdikten sonra kusursuz yağ elde etme ile ilgili şunları kaydetti: “Meyve iyi yetiştirilirse, doğru toplayıp, kısa zamanda sıkmanız lazımdır. Toplanan meyveler, toprakla temas etmemelidir. Kasalara konularak, 24 saat içerisinde sıkılması gerekir. Sırıklarla ağaç döverek, filizler kırılıyor. Artık hasat makineleriyle zeytinlerimiz toplanıyor. Toplanan zeytinlerimiz, kasalara konuluyor. ‘Neden zeytinler kasaya konulmalıdır?’ sorusuna gelecek olursak, meyve dalından toplandığı andan itibaren bozulma başlar. Bunu geciktirecek olan ise hava geçiren plastik kasalara koymaktır. Çuval, hava almadığı için zeytin meyvesinin asit oranını yükseltir. Fabrikalara götürülen zeytinler, sıkımdan önce temiz suyla yıkanmalıdır. Kusursuz yağ elde etmek isteyen üreticinin bunlardan kaçınması gerekir.”
Soğuk sıkım zeytinyağının, insan sağlığına yararlı vitaminleri koruduğuna dikkat çeken Menteşe:
“Soğuk sıkım en fazla, 24 veya 25 derecede yapılır. Sıcak sıkım ise insan sağlığı için yararlı olan maddeleri kaybeder. Sıcak sıkımla yağı kızdırınca, resmen zeytin hamurundan kebap oluyor. Eskiden zeytinler granit taşla sıkılırdı. Taşın altında zeytin parçalanırdı. Jüt ismi verilen çuvallara konulurdu. İlk olarak akan yağ, ‘sızma’ olarak adlandırıldı. Az ama kaliteli yap elde edilirdi. En iyi yağ sızma yağdır. Daha fazla yağ almak için sıcak sıkım işlemi yapılıyor. Ama kusursuz yağ üretilemiyor.
Eğer soğuk sıkım yağ yaparsanız; insan sağlığı için yararlı polifenol denilen, mineraller ve vitaminler kalır. Sıcak sıkımda, zeytinin içerisinde barındırdığı değerler yüzde 95 oranında kaybolur. Zeytinyağı, sıcak sıkımda sağlıklı iksir olmaktan çıkıyor. Sadece yağ oluyor. Zeytinyağı bu yüzden diğer yağlardan farklıdır. Sağlık özelliği taşıdığı için zeytinyağı bu yüzden diğerlerinden ayrı bir özelliğe sahiptir. Sen bunu soğuk sıkacaksın ki polifenol değerini koruyasın. Üretilen yağı korumak da önemlidir. Üretilen yağ, 24-25 derece sıcaklıkta saklanmalıdır. Sıcakta, yağların değeri kayba uğrar.” dedi.
SOFRALIK ZEYTİNDE MİLAS ATAĞI…
Atıcı, zeytin ağaçlarında görülen hastalıklara karşı ilaçlama yapılmasının öneminden bahsederek: “Yerli üretim desteklenmelidir. İthalat sona ermelidir. Çiftçiler tekrar, topraklarına geri dönmelidir ve üretim yapmalıdır. Zeytin ağaçlarında görülen Halkalı Leke hastalığına karşı; bordo bulamacı ilacı ile zeytin yaprakları püskürtme aracılığıyla baştan aşağıya yıkanmalıdır. Bunun 15 Kasım’a kadar yapılması lazımdır. 15 Ocak-15 Şubat arasında da tekrar bir ilaçlama yapılmalıdır. Ağaçtaki meyveye ilaçların zararı yoktur. En son ilaçlama ise zeytin çiçeklerinin tomurcuk halinde, 15 Mart-15 Nisan aralığında yapılmalıdır. İlaçlar, organik ve toprağa veya insana zararlı değildir.” ifadelerini kullandı.
“Memecik türü zeytin, buraya özgü bir çeşittir. Güney Ege’de zeytinyağında ilk ödül alan benim. Ben bunları gerçekleştirirken, Milas’a öncü ve örnek olmak istedim. Bu seneki Milas Zeytin Hasat Şenliği’nde, Milas’tan ödül alan 4 üretici ile ortak stant açacağız. Zeytinyağında alınan coğrafi işaret, Milas’ın kalitesinin bir tescilidir. Markalaşma yolunda çok önemli bir adımdır.” diyen Menteşe, zeytinciliğin doğru yapılması için her zaman üreticiyi destekleyeceğini sözlerine ekledi.
Atıcı, yemelik zeytinde Milas’ın tescillendiğini ve sofralık zeytinde de kaliteyi yakalanmak gerektiğini savunarak: “Doğru üreticiden, doğru ürünler olursa Körfez’i sofralık zeytinde de geçeriz. Sofralık zeytinde de kaliteyi yakalarız. Milas’ın Şenköy Mahallesi’nden üretici Mustafa Baş, dilmelik ve sofralık zeytinde tıpkı Ali Osman Menteşe gibi mücadele veriyor. Hazırladığı dilme makinesinde, zeytinlerini dilip, çekişgelerini yapıyor. Milas-Söke karayolu kenarında ise yaptığı sofralık zeytinleri, vatandaşlara tattırıyor.” diye kaydetti.
Zeytinin duayenleri ve Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin fikir babaları, konuşmalarının ardından bu yıl 5’incisi 3-4 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Milas Zeytin Hasat Şenliği’ne tüm Milas halkını davet etti.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin