A+ A A-

 

Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü, yapılan yazılı açıklamayla trafikte güvenlik hareketinin sağlanması amacıyla yeni düzenlemeler hakkında kamuoyuna bilgi verdi.

140918trafikduzenlememanset.jpg
Haber Merkezi

Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü, sürücü kaynaklı meydana gelen trafik kazalarının en aza indirgenmesi amacıyla yeni düzenlemeler yayınladı. Yeni düzenlemeler kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın 100 günlük eylem planı oluşturulduğunu ve bu kapsamda emniyet kemeri kullanma, tehlikeli şerit değiştirme-makas atma, seyir halinde cep telefonu kullanma gibi hususların trafik polislerinin yanında İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı personeli de resmi-sivil ayrımı yapılmaksızın ceza kesebilecek.
ATATÜRK BULVARINDAN SOLA DÖNÜŞLER YASAK!
Muğla Büyükşehir Belediyesi UKOME kararı ile Milas’ta bulunan Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Lise kavşağından gidiş yönüne göre her iki istikametten sola dönüşler, Selimiye caddesinden Nazmi Akdeniz caddesine girişler ve Atatürk bulvarından gelip nur sokağa girişler (İzan Hastanesine dönüşler) yasaklandı.
ÖĞRENCİ SERVİSLERİ YÖNETMELİĞİ HATIRLATILDI
Yayınlanan düzenlemede ayrıca, öğrenci servislerinin güvenli ve düzenli hale getirilmesi amacıyla 25.10.2017 tarihinde resmi gazetede yayımlanan Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği hatırlatıldı.
Okul Servis Araçları Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında okul servis araçlarında öğrenci taşıması yapacak olan aracın ‘Okul Servisi’ olarak tescil edilmiş olması ve araca Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı UKOME birimince tanzim edilmiş güzergah belgesinin olması gerekiyor. Okul servis araçlarının arkasında ‘OKUL TAŞITI’ yazısı bulunacak, en az 30 cm. çapında şoför tarafından yakılabilen ve aracın fren lambası tertibatından bağımsız ‘DUR’ yazısı olacak, yazın serin ve kışın sıcak ortam sağlayacak sistemleri bulunacak, her koltukta emniyet kemeri bulunacak, araçların camları şeffaf olacak camlarda film cam olmayacak. Şoförlerin; mevzuatta sayılan belirli suçlardan hüküm giymemiş veya devam eden soruşturmasının bulunmaması, 26 yaşından büyük ve 66 yaşından küçük olmaları, D sınıfı sürücü belgesi için en az beş yıllık, D1 sınıfı sürücü belgesi için en az yedi yıllık sürücü belgesine sahip olmaları ve her yıl okul servis şoförlüğüne uygun olduğuna dair aile hekiminden rapor almış olmaları, Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaları gerekiyor. Rehber personelin; Öğrenciler ile çocukların güvenli şekilde servis aracına binip inmelerini ve gerektiğinde karşıdan karşıya geçişlerini sağlamak ve öğrenci ve çocuklar ile iletişim becerilerini geliştirmek amacıyla eğitime katılarak bu Yönetmeliğin 6. maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen sertifikaya sahip olmaları, mevzuatta sayılan belirli suçlardan hüküm giymemiş veya devam eden soruşturmasının bulunmaması v.b. gibi zorunluluklar bulunuyor.
Çocukların güvenli bir şekilde eğitimlerine devam edebilmeleri için İlçe Emniyet Müdürlüğü olarak Okul Taşıtlarının Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğine aykırı olarak taşıma yapmalarına müsaade edilmeyecek, eksiği, kusuru ve ihlali tespit edilen araç ve sürücülerine mevzuatın ilgili maddelerinden cezai işlem uygulanacak.
Yayınlanan düzenlemede ayrıca, “Velilerimizden isteğimiz; çocuklarını verecekleri servis araçlarının, şoförlerinin ve rehber personelinin yukarıda açıklanan Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğine uygun olmayan araçlara vermemeleri. Trafik kuralları hepimizin güvenliği ve esenliği için düzenlenmiş kurallardır. Halkımızdan trafik kurallarına uymalarını önemle rica ederiz.” denildi.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin