A+ A A-

 

Milas Belediye Meclisi Eylül Ayı Olağan Toplantısı, tartışmalarla geçti. Gündem maddesinde yer alan “Labranda damacana ve pet şişelerine kur farkından dolayı zam” yapılması konusu görüşüldü. Mecliste oy çokluğuyla, Labranda damacana ve pet şişelerine zam yapılması kararlaştırıldı.

080918labranda.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Milas Belediye Meclisi Eylül Ayı Olağan Toplantısı tamamlandı. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın mazeretli olarak katılmadığı Meclis toplantısına, mevzuat gereği Meclis 1. Başkanvekili Ahmet Kılbey başkanlık yaptı.
Meclis’te 4 ana ve 2’de ek gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda, Labranda damacana ve pet şişe su fiyatlarına zam yapıldı.
Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın 2. maddesinde yer alan konu İmar Komisyonuna, ek gündem maddesinde yer alan 1. madde ise İçkili Yerler Komisyonu’na havale edilirken, 4. ana maddede yer alan konu için ise İmar Komisyonu’na 1 ay ek süre verilmesi kararlaştırıldı.
MECLİS ORTASINDA ARA VERİLDİ
Ahmet Kılbey’in başkanlığındaki meclis toplantısında; Ek gündem maddesine alınmadan “Damacana ve pet şişelere su zammını” görüşmek için Plan ve Bütçe Komisyonu’nu Labranda su zammını belirlemesi için 5 dakikalığına komisyon üyelerini dışarıda görüşmeye davet etmesi tartışma yarattı.
Meclis gündem maddelerinin görüşülüp, karara bağlanmadan ve su zammı konusunun Plan ve Bütçe Komisyonu’na havalesi yapılmadan, Plan Bütçe Komisyonu’nu değerlendirme yapmak üzere dışarıya davet edilmesine meclis üyeleri karşı çıktı. Çıkan tartışmaların ardından su zammı konusu, yeniden ek gündeme alındı ve meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edildi.
Kılbey; meclis toplantısını Plan Bütçe Komisyonu’nun su zammı konusunu görüşmesi için 5 dakikalığına ara verilmesini kararlaştırdı. Meclis akışında, toplantı sona ermeden meclisin yarıda kesilip bütçe görüşmesi yapılması durumuna muhalif meclis üyeleri tepki gösterdi.
Plan ve Bütçe Komisyonu, 5 dakikalık görüşmenin ardından Labranda damacana ve pet şişelerine yapılacak olan kur zammını kararlaştırdı.
DAMACANA VE PET SU ŞİŞELERİNE ZAM
Gündemin 3. maddesinde yer alan “Damacana ve pet su satış birim fiyat tarifelerinin kur artışı nedeni ile tekrar belirlenmesi talebinin görüşülmesi” sonucunda Plan ve Bütçe Komisyonu raporu doğrultusunda; 12’li 0,5 litre suyun 4.00 TL +KDV, 6’lı 1,5 litre suyun 4.50 TL +KDV, 4’lü 5 litre suyun 6.00 TL+KDV ve damacana suyun ise 2.50 TL+KDV fiyat ile satılması AK Parti grubunun 5, MHP grubunun ise 1 ret oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.
AK Parti Grubu, geçtiğimiz Ağustos Ayı Meclis Toplantısı’nda damacana ve pet şişelere kur farkı dolayısıyla zam yapıldığını ancak yine Eylül Ayı Meclis Toplantısı’nda geçen ay yapılan zammın üzerine tekrar ilave zam yapıldığını söyledi. AK Parti Grubu, iki mecliste kur farkı sebebiyle damacana ve pet şişelere zam yapılması konusunun gündeme geldiğini belirterek, ret oyu kullandı.
Milas Belediyesi tarafından yapılan açıklamada; geçen Ağustos Ayı Meclisi’nde doların 4.50 seviyesinde olduğunu ve bu rakamın Eylül ayında 6.50 seviyelerinde seyretmesi sebebiyle kur farkı zammının yapılmasının elzem olduğu kaydedildi. Labranda su şişelerinde kullanılan plastik kapak vb materyallerin, kur farkıyla alındığı ifade edildi.
Eylül ayı meclis toplantısı, dilek ve önerilerin dinlenmesinin ardından son buldu.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin