A+ A A-

 

Milas Yörük Obaları Kültür Derneği tarafından düzenlenen Dayanışma Yemeği, renkli görüntülere sahne oldu. Muğla’nın dört bir tarafından Milas’a gelen Yörükler, düzenlenen etkinlikte oldukça eğlenceli anlar yaşadı.

040818yoruk.jpg
Haber: Demet Leyne Turhan
Milas Yörük Obaları ve Kültür Derneği tarafından, geçtiğimiz 2 Ağustos Perşembe akşamı Özilkem Kır Düğün Bahçesi’nde düzenlenen Dayanışma Yemeği etkinliği oldukça yoğun ilgi gördü.
Etkinliğe, Muğla’nın dört bir tarafından gelen misafirler doyasıya eğlendi.
Dayanışma Yemeği etkinliğine; Milas Yörük Obaları Kültür Derneği Başkanı Erkan Turgut ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Milas Yörük Obaları Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Özay Gezgin, Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Dalaman Yörük Obası Derneği Başkanı Kadriye Efe ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Yeni Milasspor Kulübü Başkanı Ahmet Karabıyık ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Milas Kent Konseyi Başkanı Mehmet Günlük, Milas Belediye Meclis Üyeleri, basın mensupları ve davetliler katıldı.
Dayanışma Yemeği etkinliğinin sunuculuğunu üstlenen Ayşegül Gezgin, konuşmasını yapmak üzere sahneye Milas Yörük Obaları Kültür Derneği Başkanı Erkan Turgut’u davet etti.
Turgut, etkinliğe katılan tüm misafirlere teşekkür ettikten sonra Yörüklerin dayanışmasının önemine dikkat çekerek: “Düzenlediğimiz, Dayanışma Yemeği etkinliğine katılan tüm dostlarıma ve Yörüklere teşekkür ediyorum. Başarımız tek başına değildir, tüm Milas Yörük Obaları Kültür Derneği’ne gönül verenlerin başarısıdır. Derneğimize, yeni üyelerimiz katıldı. Onlara, ‘hoş geldiniz demek’ istiyorum. Birlikte, güzel şeyler başardık ve başarmaya da devam edeceğiz. Bu geceyi gerçekleştirmemizde katkıları olan Özilkem Kır Düğün Bahçesi’ne, desteklerini hiçbir zaman bizden esirgemeyen değerli sponsorlarımıza, Yörüklerimize ve buraya bizi kırmayıp gelen tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.
Başkan Turgut’un konuşmasının ardından sahneye Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak davet edildi. Başkan Kıvrak konuşmasında, Milas’ın her zaman kendisinde ayrı bir yeri olduğunu belirttikten sonra şunları kaydetti: “Bu geceyi düzenleyen herkese çok teşekkür ediyorum. Bütün Türk devletleri, Yörüklerin kıl çadırında kurulmuştur. 135 devlet kurduk, 16’sı cihan devletidir. Son 3 devletten bahsetmek istersek; 1035’te kurulan 1071’de Anadolu’yu yeniden fetheden Sultan Alparslan, Oğuz’un Kınık boyundandır yani Yörük’tür. 1299’da cihan devleti Osmanlı’yı kuran Osman Bey, Oğuz’un Kayı Boyu’na mensup Karakeçi Türklerindendir. Yine 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kızıloğuz Kocacık Yörüklerindendi. Kadın ve erkek savaşarak, Kurtuluş Savaşı mücadelesini kazandık. Biz, 8 bin yıldır bu zeybek oyunu kültürünü yaşatıyoruz. El kaldırdığımız zaman göğe, diz çöktüğümüz zaman yeryüzü bizim, dönerken dünya bizim diyoruz. Biz 2 Mustafa’dan vazgeçemeyiz; biri Allah’ın insanlığa bize gönderdiği peygamberimiz Muhammed Mustafa, birisi de Türklüğü kurtaran, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Gazi Mustafa’dır. Bundan sonra biz Fethiye ve Dalaman Yörük Dernekleri olarak, her zaman yanınızdayız. Çok güzel bir etkinlik, bu güzel etkinliği düzenledikleri için Milas Yörük Obaları Kültür Derneği Başkanı Erkan Turgut’a ve tüm üyelere teşekkür ediyoruz.”
Konuşmaların ardından Dalaman Yörük Obası Derneği Başkanı Kadriye Efe, zeybek oyununu sergiledi. Zeybek gösterisi sonrasında, Milas Yörük Obaları Kültür Derneği’ne katılan yeni üyelerin ismi anons edildi. Milaslı Yöresel Sanatçı Turgut Taş ve Pınar Gül eşliğinde gece, eğlenceli türkülerle geçti.
Yörüklerin renkli oyun gösterileri, oldukça coşkulu kalabalık tarafından beğeniyle izlendi.

 

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin