A+ A A-

 

Turizme zarar veren uygulamaların engellenmesi ve sorunların daha etkili ve daha hızlı çözülmesi için Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin denetim yetkileri artırıldı.

010817tursab.jpg
Haber Merkezi

Milas ve Bodrum gibi turizm bölgelerinde yasa dışı işlemlerle turizme zarar veren faaliyetlerde bulunan işletmeler TÜRSAB’ın yetkilerinin artırılması ile birlikte engellenecek.
Batı Akdeniz Gazetesi’nin haberine göre; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet N. Ersoy imzalı genelge 81 il valiliğine gönderildi. TÜRSAB, müşteriyi aldatan ve ülke turizmine zarar veren, belgelerini amacı dışında kullanan Seyahat Acentalarını, bundan sonra tek başına denetleyebilecek.
TÜRSAB, yayınlanan genelge ile yasaya ve yönetmeliklere aykırı davranan seyahat acentalarının, savunmalarını alarak “doğrudan belge iptali” istemi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletebilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün yeni genelgesi 81 il valiliğine gönderildi. Yönetmeliğin TÜRSAB’a tanıdığı yetki ile turizme zarar veren faaliyetler içinde olduğu tespit edilen Seyahat Acentalarının, işletme belgesi iptal edildikten sonra benzeri veya andıran isimlerle belgenin başka bir kişi veya kurum tarafından yeniden alınması da mümkün olmayacak.
Valiliklere yazı gönderildi
Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün 27 Temmuz Cuma günü yayınladığı genelge 81 il valiliğine dağıtıldı.
Yönetmeliğin TÜRSAB’a tanıdığı yetki ile turizme zarar veren faaliyetler içinde olduğu tespit edilen seyahat acentelerinin, işletme belgesi iptal edildikten sonra benzeri veya andıran isimlerle belgenin başka bir kişi veya kurum tarafından yeniden alınması da mümkün olmayacak.
Bakanlık tarafından yayınlanan genelgede, kararın amacı “Ülke turizmine zarar verici faaliyette bulunan acentelere dönük denetimler ve denetimlere ilişkin idari işlemlerin hızlı etkin bir şekilde sonuçlandırılması önem arz etmektedir” şeklinde açıklandı.


.

fb-btn.pngtwt-btn.pngrss-btn.png

google-btn.pngyb-btn.pnginst-btn.png

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

DMCA.com Protection Status
Sayfada sorun olması durumunda,
Lütfen CTRL + F5 ile sayfayı yenileyin